Moskvas jäeti hüvasti Memoriali juhi Arseni Roginskiga ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Moskvas jäeti hüvasti rahvusvahelise tsiviilõiguste eest võitleva organisatsiooni Memorial esimehe Arseni Roginskiga. Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus ütles, et eestlased on jäänud ilma tõelisest Eesti sõbrast Venemaal.

Arseni Roginski suri möödunud esmaspäeval pärast rasket haigust. Hüvastijätutseremoonial osalesid lisaks lähedastele ja sõpradele ka need, kes tänu temale said teada oma represseritud lähedaste saatusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arseni Roginski pühendas oma elu nõukogude võimu poolt represseritute andmebaasi koostamisele.

1946. aastal Arhangelski oblastis sündinud Roginski õppis Tartu ülikoolis Juri Lotmani käe all, kuid tema sidemed Eestiga sellega ei piirdunud.

"Eestiga sidus teda viimastel aastatel kahtlemata kõige rohkem Eesti inimsusevastaste kuritegude rahvusvahelise komisjoni liikmeks olek, kuhu teda oli kutsunud president Lennart Meri. Selle komisjoni tegevusse ta andis väga suure panuse. Kahtlemata on Eesti ja eestlased koos Arseni Roginskiga jäänud ilma väga silmapaistvast ja tõelisest Eesti sõbrast Venemaal," rääkis Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus.

Oma tegevuse eest pälvis Arseni Roginski 2002. aastal Maarjamaa risti teise klassi teenetemärgi. Vene riik aga suhtus organisatsiooni Memorial tegevusse teistmoodi. Eelmisel aastal pidi Memorial end registreerima välisagendina, mille vastu Arseni Roginskis võitles, kuid tulutult.

"Osa kodanikuühiskonnast on kuulutatud vaenlasteks. See tegelikult pani Arseni Borisovitši muretsema ja rusus teda. Me aga jätkame oma tegevust ja selles on Arseni Borisovitš Roginskil suured teened. Memorial töötas ja töötab ka edaspidi," ütles Memoriali seltsi teadur, ajaloolane Nikita Petrov.

Lähikuudel peab Memoriali juhatus valima lahkunud esimehele mantlipärija, kuid kolleegide sõnul on Arseni Roginskit asendada praktiliselt võimatu.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: