Saksamaal algasid Merkeli ja sotside koalitsioonikõnelused
Saksamaal algasid koalitsioonikõnelused liidukantsler Angela Merkeli juhitud kristlike demokraatide ja Martin Schulzi sotsiaaldemokraatide vahel.
Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) võitsid septembrikuised valimised, kuid varem nendega koalitsioonis olnud sotsiaaldemokraadid (SPD) teatasid valimiste järel, et jäävad opositsiooni - põhjuseks vilets tulemus valimistel, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Sotsiaaldemokraatide liider Schulz siiski nõustus valitusliidu moodustamise kõnelustega pärast seda, kui novembris kukkusid kokku Merkeli valitsuskõnelused Vaba Demokraatliku Partei (FDP) ja rohelistega (Bündnis 90/Die Grünen).
Pärast Jamaica koalitsiooni* moodustamise läbikukkumist asusid aga sotsiaaldemokraadid oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt oli üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust.
Merkeli sõnul saavad kõnelused olema töised.
"Ma alustan neid kõnelusi optimistlikult, ehkki selge on see, et meid ootab lähematel päevadel ees suur hulk tööd," nentis ta. "Kuid meil on tahe seda tööd teha, hea eesmärgi nimel."
Schulz omakorda rõhutas, et uus ajastu nõuab ka uut poliitikat. "Seetõttu peavad need kõnelused sisaldama tahet mõista maailma ees seisvaid suuri väljakutseid, uuendusi Euroopas ja ka meie maal, uuendusi solidaarsuses, kus meie ühiskonna sidusust tuleb kujundada koostöötahtega," selgitas sotsiaaldemokraatide juht.
* Nime sai potentsiaalne valitsusliit Jamaica lipuvärvide järgi, mis langesid kokku nelja partei omadega: must (kristlikud CDU ja CSU), kollane (liberaalne FDP) ja roheline (rohelised).
Toimetaja: Laur Viirand