Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaal algavad suure koalitsiooni jätkamist puudutavad läbirääkimised

Kolmapäeval kohtuvad Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liiduga (CSU) juhid Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) liidritega, et arutada valitsusliidu moodustamist ehk senise nn suure koalitsiooniga jätkamist.

Saksamaa liidukantsler ja CDU juht Angela Merkel ütles esmaspäeval, et tema erakond ja sotsiaaldemokraadid on mitmes küsimuses eriarvamusel, aga parteidel on ka terve rida seisukohti, mis kattuvad.

Erinevatel seisukohtadel ollakse näiteks sisserändepoliitika ning tervisekindlustuse tuleviku küsimustes. Sotsiaaldemokraatide esindajad on varem maininud, et koalitsioonikõneluste käivitudes võib uue valitsuse loomiseni aega minna järgmise aasta märtsini.

Koalitsioonikõnelusteks andis rohelise tule sotsiaaldemokraatide kongress

SPD nõustus Merkeliga kõnelusi alustama 7. detsembril toimunud parteikongressil.

Partei kongressi otsus tähendab, et selle juhid saavad arutada erinevaid võimalusi, muu hulgas uue suure koalitsiooni moodustamist, mitteametlikku koostööd või ametlikku kokkulepet vähemusvalitsuse toetamist sellega, et ei hääleta kindlate parlamendi ettepanekute vastu.

 

SPD esimees Martin Schulz kutsus Berliinis toimunud kongressil erakonna liikmeid üles toetama koalitsioonikõnelusi liidukantsler Angela Merkeli juhitud jõududega.

Schulzi sõnul tuleks erakonnal kõnelusteks rohelist tuld näidata, et jätta kõik võimalused - sealhulgas nn suure koalitsiooni jätkamine - avatuks, vahendas Reuters.

"Me ei pea valitsema iga hinna eest. Kuid samuti ei peaks me ka iga hinna eest valitsemisest keelduma. Määrav on see, mida meil õnnestub ellu viia," selgitas SPD juht oma sõnavõtus.

Sotsiaaldemokraatide liidri sõnul tuleks erakonnal minna läbirääkimistele Merkeli Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liiduga (CSU) eelarvamusteta ning vaadata, milliseid poliitilisi seisukohti neil õnnestub läbi suruda. Tema arvates tuleb kõik valitsuskoalitsiooni võimalused lahtistena hoida. "Sisu on oluline, mitte vorm."

"Meie riik peab saama tugevamaks, meie riik peab saama paremaks. Selle jaoks on SPD-d vaja," rõhutas Schulz oma kõnes.

Samas tegi Schulz ka torkeid CDU/CSU aadressil, näiteks väitis ta, et Euroopa ei saa endale enam lubada endise rahandusministri Wolfgang Schäuble stiilis poliitikat.

SPD-le aga tuletas esimees meelde, et erakonna seisu eest vastutavad nad ise, mitte Merkel, neoliberalism või meedia.

Merkeli katse panna pärast septembrikuiseid valimisi kokku koalitsioon oma Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidust (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarparteist Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning Vabast Demokraatlikust Parteist (FDP) ja rohelistest (Bündnis 90/Die Grünen) nurjus 19. novembril, kui FDP liider Christian Lindner kõnelustelt lahkumisest teatas.

Sotsiaaldemokraadid (SPD) kinnitasid vahetult pärast septembris aset leidnud valimisi, et ei lähe Merkeliga uude nn suurde koalitsiooni, vaid jääb opositsiooni. Pärast nn Jamaica koalitsiooni* moodustamise läbikukkumist on aga sotsiaaldemokraadid asunud oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt on üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust.

Sotsiaaldemokraatide esimees Schulz teataski 24. novembril, et on kõnelusteks valmis. Suure koalitsiooni loomist toetab ka Baieri konservatiivide juht Seehofer, kes ütles 26. novembril ajalehele Bild am Sonntag, et konservatiivide ja SPD liit on Saksamaa jaoks parim variant. "Igal juhul parem kui "Jamaica", uued valimised või vähemusvalitsus," nentis ta.

Paremäärmusluses süüdistatud Saksa protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD), kellega ükski teine partei pole valmis valitsuse moodustamiseks koostööd tegema, näeb Merkeli raskustes uut valitsust moodustada tõestust enda mõju kasvust. AfD võimalusi potentsiaalsetel uutel valimistel hindavad erinevad uuringud erinevalt, kuid analüütikud on märkinud, et ainus partei, kes segase olukorra jätkumisest võiks võita, on just AfD.

Juhul, kui Merkel moodustab sotsiaaldemokraatidega uuesti suure koalitsiooni, jääks kolmandale kohale jõudmise korral AfD-le ka Bundestagi juhtiva opositsioonierakonna roll, mis Saksamaa parlamendi tavasid arvestades on vägagi auväärne roll ning selline areng oleks nii Saksamaa poliitika kui ka ühiskonna jaoks märgiliseks sündmuseks.

* Nime sai potentsiaalne valitsusliit Jamaica lipuvärvide järgi, mis langesid kokku nelja partei omadega: must (kristlikud CDU ja CSU), kollane (liberaalne FDP) ja roheline (rohelised).

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: