Juhtivad Saksa sotsid kahtlevad Merkeliga uue koalitsiooni moodustamises

Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) asejuht Thorsten Schäfer-Gümbel andis teisipäeval mõista, et kahtleb võimaluses moodustada liidukantsler Angela Merkeliga uuesti nn suur koalitsioon, ning rõhutas, et Merkeli vähemusvalitsus on variandina endisel päevakorras
Vähemusvalitsus on endiselt päevakorras hoolimata sellest, et liidukantsler Merkel ei soovi seda tunnistada, rõhutas sotsiaaldemokraatide asejuhiks olev Schäfer-Gümbel ajalehele Passauer Neue Presse antud intervjuus.
Sotsiaaldemokraat tegi avalduse ajal, mil SPD esialgsed koalitsioonikõnelused Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liiduga (CSU) on vaid päevade kaugusel, vahendas Politico.
"Mõned viimase paari nädala jooksul CDu poolt tehtud avaldused on pannud mind märkimisväärselt kahtlema võimaluses moodustada suur koalitsioon," selgitas SPD juhtiv poliitik ja lisas, et CDU ja CSU on sõltuvad SPD-st tänu sellele, et novembris kukkusid kokku nende valitsuskõnelused Vaba Demokraatliku Partei (FDP) ja rohelistega (Bündnis 90/Die Grünen).
SPD noorteorganisatsiooni juht Kevin Kühnert ütles omakorda Deutschlandfunkile, et uus suur koalitsioon ei saanud tegelikult valimistel mandaati jätkamiseks, kuna kaks suurparteid kaotasid septembrikuistel valimistel kahepeale kokku 14 protsendipunkti toetust. "Seetõttu olen ma ka selle vastu," nentis Kühnert.
Merkeli katse panna pärast septembrikuiseid valimisi kokku nn Jamaica koalitsioon nurjus 19. novembril, kui FDP liider Christian Lindner kõnelustelt lahkumisest teatas.
Sotsiaaldemokraadid (SPD) kinnitasid vahetult pärast septembris aset leidnud valimisi, et ei lähe Merkeliga uude nn suurde koalitsiooni, vaid jäävad opositsiooni. Pärast Jamaica koalitsiooni moodustamise läbikukkumist asusid aga sotsiaaldemokraadid oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt oli üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust.
Merkel ise on öelnud, et loodetavasti jõuavad eelkõnelused sotsiaaldemokraatliku erakonnaga (SPD) ühele poole jaanuari keskpaigaks, nii et seejärel saavad parteid ametlikke läbirääkimisi alustada.
* Nime sai potentsiaalne valitsusliit Jamaica lipuvärvide järgi, mis langesid kokku nelja partei omadega: must (kristlikud CDU ja CSU), kollane (liberaalne FDP) ja roheline (rohelised).
Toimetaja: Laur Viirand