Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa valitsuskõneluste eelvoorus jõuti ühes küsimuses juba kokkuleppele

{{1515425340000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Saksamaa koalitsioonikõneluste eelläbirääkimistel jõuti kokkuleppele kõrgema sissetulekuga inimeste maksustamise asjus.

Esialgne kokkulepe on allika sõnul see, et nn rikaste maksustamise piir on 60 000 eurot aastas ja rohkem, praegu kehtib 42-protsendiline maksumäär alates 53 700 eurost.

Poliitikud on vihjanud ka teistele edusammudele, jättes samas täpsustamata nende sisu.

Esmaspäeval arutavad liidukantsler Angela Merkeli juhitud Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning Martin Schulzi sotsiaaldemokraadid (SPD) Euroopa poliitikat.

"Euroopa on tulevase valitsuse üks tõeliselt suurtest teemadest. Loodan, et Merkel, [Horst] Seehofer (CSU juht - Toim.) ja mina leiame lahenduse, et Saksamaa oleks jälle Euroopa poliitika mootor," kommenteeris SPD esimees Schulz.

Allikad: Merkel loobub olulisest emissioonikärpe plaanist

Kaks allikat teatasid uudisteagentuurile Reuters ka seda, et võimalikud koalitsioonipartnerid on otsustanud loobuda ka ambitsioonikast plaanist vähendada 2020. aastaks süsinikuemissioone 40 protsenti 1990. aasta tasemega võrreldes.

Läbirääkijad olid allikate sõnul jõudnud kõneluste käigus järeldusele, et sellises mahus emissioonide kärpimist pole 2020. aastaks võimalik saavutada.

Selle asemel seab võimalik valitsuskoalitsioon nüüd eesmärgiks saavutada eelpool nimetatud tase 2020. aastate esimeses pooles. Muuhulgas rõhutati, et kõik osapooled on endiselt veendunud eesmärgis saavutada aastaks 2030 55-protsendiline kärbe.

Selline kokkulepe tähendaks olulist kannapööret Merkeli jaoks, kes on end pikemat aega rahvusvaheliselt esitlenud kui kliimaküsimuste eestkõnelejat.

Samal ajal olevat osapooled jõudnud kokkuleppele, et taastuvenergia osakaal Saksamaa elektritarbimisest peab aastaks 2030 tõusma 65 protsendini. Praegu moodustab taastuvenergia Saksa elektritarbimisest umbes kolmandiku.

Läbirääkimised eelmiste võimalike partneritega luhtusid novembris

Novembris kukkusid kokku Merkeli valitsuskõnelused Vaba Demokraatliku Partei (FDP) ja rohelistega (Bündnis 90/Die Grünen), kui FDP liider Christian Lindner kõnelustelt lahkumisest teatas.

Sotsiaaldemokraadid (SPD) kinnitasid vahetult pärast septembris aset leidnud valimisi, et ei lähe Merkeliga uude nn suurde koalitsiooni, vaid jäävad opositsiooni. Pärast Jamaica koalitsiooni moodustamise läbikukkumist asusid aga sotsiaaldemokraadid oma seisukohta tasapisi muutma. Ilmselt oli üheks oluliseks mõjutajaks ka president Frank-Walter Steinmeier, kes on sotsiaaldemokraatide eksjuht ja kes on korduvalt sarnaselt Merkelile rõhutanud, et nii Saksamaa kui ka kogu Euroopa vajavad kiiremas korras stabiilset valitsust.

Merkel ise on öelnud, et loodetavasti jõuavad eelkõnelused sotsiaaldemokraatliku erakonnaga (SPD) ühele poole jaanuari keskpaigaks, nii et seejärel saavad parteid ametlikke läbirääkimisi alustada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: