Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene rahvasaadikud süüdistasid Vene lennuki allatulistamises USA-d

Vene sõjalennuki Su-25 rusud Idlibi provintsis 3. veebruaril.
Vene sõjalennuki Su-25 rusud Idlibi provintsis 3. veebruaril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kaks Vene parlamendisaadikut süüdistas Vene sõjalennuki allatulistamises Süüria kohal USA-d, kes on väidetavalt saatnud Su-25 alla toonud võitlejatele õhutõrjerakette.

Vene ründelennuk Su-25 tulistati laupäeval alla Süüria Idlibi provintsi kohal aladel, mis on vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus andmeil džihadistliku Hayat Tahrir al-Shami (HTS) kontrolli all. Piloot hukkus tulevahetuses teda kinni võtma saabunud võitlejatega.

Vene kaitseministeeriumi andmeil kukkus lennuk Al-Nusra Rinde kontrolli all olevatele aladele. Idlibi provints on ainus Süüria provints, mis on veel suuresti Damaskuse kontrolli alt väljas. Süüria režiimiväed viivad provintsis Vene õhujõudude toetusel läbi pealetungi.

Al-Nusra Rinne liitus 2017. aasta alguses mitme teise džihaadivõitlejate rühmitusega ja selle tulemusel tekkis HTS.

Vene föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni aseesimees Franz Klintsevitš ütles pühapäeval, et Al-Nusra Rinde mässulised said õlalt tulistatavad raketid endale USA vahendusel ning just sellist raketti kasutati Su-25 allatulistamisel.

"Ametlikult pole teada, missuguseid õlalt tulistatavaid rakette, Nõukogude või USA omi, lennuki allatulistamiseks kasutati, kuid nad on endiselt efektiivsed, kõrgtehnoloogilised relvad. Neid ei ole võimalik nendele aladele tuua ilma tõsise välise toetuse ja eskordita. Seda tegid ameeriklased kolmandate riikide vahendusel ja see läheb neile russofoobia taustal kalliks maksma. Me ei ähvarda kedagi, vaid üksnes hoiatame," ütles Klintsevitš pühapäeval Interfaxile.

Tema sõnul ei jää sellised teod karistuseta ning vastulöögid on juba antud.

Vene riigiduuma kaitsekomisjoni esimees Vladimir Šamanov nimetas laupäeva õhtul Su-25 allatulistamist provokatsiooniks. "Idlibis on üle 1000 USA instruktori, mistõttu võib see olla provokatsioon," sõnas endine Vene dessantvägede ülem.

USA toetus sõjategevusele Süürias on "äärmiselt kontraproduktiivne asi, mis on oma olemuselt ideoloogiline", lausus Klintsevitš. "Ameerika püüab näidata, et sõda ei ole läbi, et venelased ei ole võitnud. Venelased on võitnud. Pean seda USA lasuks Venemaa selga," sõnas ta.

Ühendriigid on toetanud Süüria sõjas mõõdukaid ülestõusnuid ning kurde, kuid tõendeid Washingtoni toetusest Süürias võitlevatele džihaadisõdalastele ei ole.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: