Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA koalitsioon aitas Süürias oma liitlasi, 100 Assadi võitlejat hukkus

{{1518076320000 | amCalendar}}
Õhurünnak.
Õhurünnak. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide ametniku sõnul lõid USA juhitud ISIS-e vastane koalitsioon ning selle kohalikud liitlased kolmapäeva õhtul ja neljapäeva hommikul tagasi Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste koordineeritud rünnaku. Vastulöögi, eelkõige USA juhitud koalitsiooni õhurünnakute, tagajärjel hukkus rohkem kui 100 Süüria valitsuse poolel sõdivat võitlejat.

Uudisteagentuuriga Reuters rääkinud USA ametniku kinnitusel võttis vastase poolt ilma igasuguse provokatsioonita alustatud pealetungist osa umbes 500 võitlejat, keda toetasid tankid ja suurtükkide, miinipildujate ja raketiheitjate tuli. Ametnik rääkis Reutersiga tingimusel, et tema nime ei avaldata.

Ükski USA sõdur surma ega viga ei saanud, kuid ametnik kinnitas, et USA sõdureid oli rünnaku alla jäänud Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) juures. Haavata sai üks SDF-i võitleja.

Kokkupõrge leidis aset Deir Ezzori provintsis ning USA ametniku hinnangul üritasid president Bashar al-Assadi liitlased vallutada SDF-i käest positsioone, mille viimased eelmise aasta detsembris ISIS-e käest ära võtsid. Täpsemalt huvitas pealetungijaid piirkond, kus asivad Khushami naftaväljad.

Ei USA ega ISIS-e vastase koalitsiooni esindajad pole kommenteerinud, milliste üksuste pealetungi nad peamiselt tagasi lõid. Süüria valitsusvägesid toetavad nii Iraani poolt rahastatud relvastatud rühmitused kui ka Venemaa üksused.

Eelpool mainitud USA ametniku sõnul oli koalitsioon hoiatanud Venemaa esindajaid juba ammu enne kokkupõrget, et selles piirkonnas viibivad ISIS-e vastase koalitsiooni poolt toetatud SDF-i väed. "Koalitsiooni ametnikud olid Venemaa esindajatega pidevalt kontaktis nii enne tagasi löödud vastase rünnaku kui ka selle ajal ja pärast seda," rõhutas USA ametnik.

USA keskväejuhatus (CENTCOM) tegi ka avalduse, milles kinnitas juhtunut ehk teatas, et "Süüria režiimi meelsed" üksused korraldasid rünnaku, et koalitsioon toetas oma liitlasi ning et umbes 100 ründajat tapeti. Ka CENTCOM-i avaldusest ei selgunud, kes täpsemalt ründajateks olid.

USA juhitud koalitsiooni õhurünnakud Süüria valitsuse poolel sõdivate üksuste vastu on olnud aastatepikkuse konflikti jooksul haruldased ning need on toimunud vaid siis, kui Damaskust toetavad jõud on ohustanud ISIS-e vastase koalitsiooni liitlasi - SDF-i ja selle oluliseks osaks olevat kurdide omakaitseväge YPG.

Süüria ja Venemaa nimetasid juhtunut agressiooniks

Süüria riigitelevisioon teatas neljapäeval samuti, et USA juhitud koalitsioon pommitas valitsusmeelseid jõudusid Deir Ezzori provintsis Eufrati jõest idas. Riigitelevisioon nimetas juhtunut "järjekordseks agressiooniks" ja "katseks toetada terrorismi".

Venemaa föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni aseesimees Franz Klintsevitš mõistis Interfaxile antud intervjuus USA koalitsiooni sammud hukka.

"USA koalitsiooni tegevus ei vasta õigusnormidele, kahtlemata on tegu agressiooniga," teatas Vene rahvasaadik.

Venemaa kaitseministeerium teatas hiljem neljapäeval, et USA peamine eesmärk Süürias polevat mitte ISIS-ega võitlemine, vaid majanduslike ressursside hõivamine.

Samuti väitis ministeerium, et USA koalitsiooni õhurünnaku alla jäänud võitlejad ei olnud varem oma "luuretegevust" Venemaaga kooskõlastanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: