Sotšis algasid Süüria rahukõnelused, peamist opositsioonirühma pole kohal
Venemaal Sotšis algasid esmaspäeval kahepäevased Süüria rahukõnelused, kuid lootused viljakaks dialoogiks on kasinad, kuna peamine opositsioonirühmitus boikotib kohtumist.
Kongressile tuli ligi poolteist tuhat osalejat, aga esindavad nad pea kõik Bašar al-Assadi parteid ja temale lojaalseid gruppe, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Sotši formaat, see on poliitiline protsess, mis käib koos sündmustega lahinguväljal. See kongress on hea impulss edasi liikumiseks, et takistada USA taktikalisi plaane regioonis," ütles Süüria parlamendi sekretär Khaled al-Abbud.
Süüria valitsuse esindajad on veendunud, et USA eesmärk on Süüria lõhestamine.
Washingtoni toetatud kurdid kongressile ei läinud. Kurdid tahavad luua oma riigi.
"On aeg loobuda sellest utoopiast ja mõelda, kuidas kurdid saaksid ühtses riigis elada. Selleks on aga vaja sõita Sotši, osaleda kongressil, arutada Süüria valitsusega, kuidas ta võiks kurdidega koostööd teha," rääkis SRÜ Instituudi asedirektor, sõjaekspert Vladimir Jevsejev.
Eksperdid Süürias aga arvavad, et mingeid kokkulepped on Sotšis võimalikud.
"See on raske, aga mitte võimatu. Esimesel konverentsil Astanas oli sama. Keegi ei uskunud, et seal saavutatakse mingeid avalikke või salajasi kokkuleppeid. Olen veendunud, et kokkuleppeid on palju, osapooled sellest lihtsalt ei räägi, aga tunneme neid kohapeal konflikti osapoolte poliitilistes suhetes," ütles poliitiline analüütik Sarkis Kassargian.
Kremli pressisekretär Dmitri Peskov ütles kohtumise eel, et läbimurret vaevalt loota on, kuid nimetas kõnelusi oluliseks sammuks rahu suunas.
Vene riikliku telekanali RT andmeil on teiste seas kohal ÜRO Süüria erisaadik Staffan de Mistura. ÜRO ütles varem, et De Mistura osalemise otsuse langetas peasekretär António Guterres.
Lisaks osalevad vähemalt Venemaa, Iraani, Türgi ja Süüria valitsuse esindajad. Uudisteagentuuri TASS andmeil peaks osalema ka Vene välisminister Sergei Lavrov.
Kuigi kümned mässuliste relvarühmitused keeldusid osalemast, siis ÜRO teatel usub Guterres, et Sotši kohtumine võib aidata kaasa ÜRO vahendatud Süüria rahukõnelustele.
Lääneriigid suhtuvad Venemaa rahualgatusse umbusklikult. Peljatakse, et Venemaa võõrustatud ning Türgi ja Iraani toetatud ürituse eesmärk on nõrgestada ÜRO vahendatud rahukõnelusi ja tugevdada Süüria presidendi Bashar al-Assadi positsiooni.
Kongress jätkub teisipäeval.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS