Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja videod: Türgi õhurünnak hävitas Süüria loodeosas muistse templi

Tabamuse saanud Ain Dara tempel 27. jaanuaril.
Tabamuse saanud Ain Dara tempel 27. jaanuaril. Autor/allikas: AP/Scanpix

Süüria loodeosas Afrini piirkonnas asuv muistne Ain Dara tempel on saanud olulisel määral kahjustada Türgi õhuväe rünnakus, mis on olnud osa Ankara operatsioonist sealsete kurdide omakaitseväe vastu.

Ain Dara templikompleks on rohkem kui 3000 aastat vana ning pärineb Süüria-hetiidi riikide perioodist ning seda peetakse üheks olulisemaks aramealaste kultuuri näiteks. Tõenäoliselt Ištarile pühendatud kompleks on tuntud lõvikujude, reljeefide ning omapäraste kivipõrandasse nikerdatud suurte jalajälgede poolest, vahendasid BBC, Yle jt.

Pommitamise tagajärjel on templist hävinenud vähemalt pool - lõvikujudest on kusjuures alles vaid mõned käpatükid ja paljduest kunstiteostest on saanud sisuliselt killustik.

Nii Süüria valitsus kui ka kohalikud kurdid on süüdistanud hävitustöös Türgit, mille õhuväed on pommitanud kurdide üksuste kontrolli all olevat Afrini piirkonda. Türgi ametnikud on omakorda teatanud, et religioossed ehitised ja ajaloolised ning arheoloogiliselt olulised objektid ei ole Türgi armee sihtmärkideks.

Ligi seitse aastat kestnud Süüria kodusõda on mõjunud piirkonna kultuuriväärtustele laastavalt. Näiteks valitsusväe ja Venemaa pommitamiskampaaniad Aleppos hävitasid suure osa ajaloolistest hoonetest, äärmusrühmitus ISIS aga lõhkus teadlikult kõikvõimalikke kultuuriväärtusi, mis ei sobinud kokku nende islamiäärmuslike põhimõtetega - kõige rohkem pälvis tähelepanu Palmyra templite lõhkumine.

"Ain Dara hävitamine on täpselt sama tõsine asi nagu Baali templi hävitamine Palmyras," nentis Süüria kultuuriministeeriumis töötanud muististevalitsuse juht Maamoun Abdulkarim. "Tegemist on katastroofiga selle kõigis tähendustes. 3000 aastat ajalugu kadus ühe õhurünnakuga."

Türgi alustas 19. jaanuaril operatsiooni Põhja-Süürias, mille käigus Türgi relvajõud ja nende poolt toetatud Süüria opositsiooniüksused asusid Afrini piirkonnast tõrjuma kurdide omakaitseväe YPG üksusi.

Ankara peab USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni liitlaseks olevat YPG-d terroriorganisatsiooniks, sest Türgi võimude hinnangul on sisuliselt tegu keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruga. YPG on Ankara süüdistused tagasi lükanud.

Samal ajal on YPG olnud oluliseks osaks Süüria Demokraatlikest Jõududest (SDF), mis on lääneriikide peamine liitlane ISIS-e vastases võitluses ning mille üksused vallutasid USA koalitsiooni õhuväe toel oktoobris ka ISIS-e "pealinna" Raqqa.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: