Aastaga on elektri väiketootjate arv kasvanud kolmandiku võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Päikesepaneelid
Päikesepaneelid Autor/allikas: Elektrilevi

2017. aasta lõpuks oli Elektrilevi võrguga liitunud 1113 elektri väike- ja mikrotootjat ehk ligi 35 protsendi võrra rohkem kui aasta varem.

Hajaenergeetika trendi iseloomustab ka näitaja, et mullu nende tootjate poolt võrku antud energiakogus 194 000 MWh on üle nelja korra suurem kui kolm aastat tagasi ning täna saab iga kümnes Elektrilevi võrgus olev tarbimiskoht elektri väiketootjatelt, ütles Elektrilevi pressiesindaja Peeter Liik ERR-ile.

Kuni 200 kW nimivõimsusega väike- ja mikrotootjatest on 85 protsenti päikeseenergial põhinevad elektrijaamad. Kui keskmine kodumajapidamine tarbib aastas 3000 kWh elektrit, siis toodavad väike- ja mikrotootjad elektri tinglikult ligikaudu 65 000 majapidamise jaoks, mis on ligi kümnendik kõikidest tarbimiskohtadest Elektrilevi võrgus.

Möödunud aastal lihtsustas Elektrilevi kuni 200 kW nimivõimsusega väike- ja mikrotootjate liitumisprotseduuri, millega vähenes nõutavate dokumentide hulk ja laienes lubatud inverterite ehk pinge muundamiseks vajalike seadmete nimekiri.

"Hajatootmise levik on kiirelt arenev trend ja soovime muutustega kaasas käia. Usume, et muuhulgas on ka lihtsustunud protseduur kaasa aidanud, et möödunud aastal oli liitumisi varasemast rohkem," ütles Elektrilevi liitumiste tootejuht Kaija Vill.

2017. aastal lisandus väikeseid elektritootjaid Elektrilevi võrku 287, 2016. aastal oli uusi liitujaid 225.

Villi sõnul on seoses uute trendidega muutumas elektrivõrgu roll ehk selle peamine funktsioon pole enam üksnes elektrienergia kohale toomine, vaid garantii ja turvalisuse pakkumine juhuks, kui päike ei paista ja tuul ei puhu.

"Kahesuunaline energialiiklus tähendab võrgu ümberehituse vajadust, uusi investeeringuid ja keerukamaid väljakutseid pingekvaliteedi juhtimiseks. Mida rohkem lisandub võrku hajatootjaid, seda keerukamaks muutub ka nende liitumiseks tehtav võrgu analüüs - seega otsime kompromissi, et ühelt poolt liitujatele protsess võimalikult sujuvaks teha, kuid teisalt hoolitseme selle eest, et ei kannataks elektrikvaliteet tarbijatele," lisas Vill.

Elektrilevi võrguga liitunud kuni 15 kW nimivõimsusega ehk mikrotootjate arv on kasvanud 954-ni, 16-200 kW võimsusega jaamade ehk väiketootjate arv on viie aastaga kasvanud 159-ni ning enam kui 200 kW võimsusega elektrijaamu on Eesti suurima jaotusvõrguga liitunud 69.

Elektrilevi haldab ligi 61 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: