Tänavu turule tulevad suured päikesejaamad võivad jääda lähiaastatel viimaseks

Foto: ERR

Alates uuest aastast jäävad päikeseelektrimüügi turule sisenevad suurtootjad taastuvenergia toetusest ilma. Arendajate hinnangul lõpetab uus elektrituruseadus Eestis suurte päikeseelektrijaamade ehitamise mõneks aastaks sootuks.

Järvamaal kerkib praegu suuri päikeseelektrijaamu nagu seeni pärast vihma, kuid arendajate hinnangul võivad need lähiaastail jäädagi viimasteks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mitme hektari suurune päikesejaam kerkib Türi-Allikule, veidi väiksem Mäosse. Järva vallas Peetri külas sai kevadel valmis teadaolevalt Eesti suurim päikesepõld.

Suurte päikesejaamade arendajail on praegu kiired päevad, et jõuda jaam käiku anda tingimata veel tänavu, sest järgmisel aastal turule sisenejad jäävad taastuvenergia toetusest ilma.

"Taastuvenergia toetuse komponent, mis siiamaani tootjatele andis väga suure positiivse rahavoo jaama investeeringutele, see tänastel tingimustel enam ei kehti uue aasta seisuga," selgitas OÜ Sigma Systems juhatuse liige Kristjan Karming.

Kristjan Karmingu hinnangul on päikesejaama tasuvusaeg praegu keskmiselt kaheksa kuni kümme aastat, toetuseta pikeneb see poole võtta.

"Puhtalt isemajandamise teel on väga raske plussi jõuda," tõdes ta.

6. juunil riigikogus napi häälteenamusega vastu võetud Elektrituruseadus on minister Kadri Simsoni sõnul kompromiss kõikide elektritootjate vahel.

"Siis ei ole garanteeritult taastuvenergia tasud, vaid pakutakse vähempakkumise teel, mis toob lõpptarbijale soodsama hinna. Aga konkurentsis on see võrdne võimalus kõigil ja pole mingit põhjust arvata, et Eestis lõpetatakse taastuvenergia tootmist," rääkis Simson.

Türilane Vello Ohu saab majapidamise tarvis elektri katusele ehitatud päikesejaamast, umbes 4000 kWh aastas müüb ta suurde võrku.

"Taastuvenergia tasu on 5,3 senti kilovatilt, minu puhul oli see eelmisel aastal üle 200 euro. Ja kilovati eest makstakse vastavalt börsihinnale, see on ka suurusjärgus 5 senti kilovatist," selgitas Ohu.

Vello Ohu hinnangul tuleks senisest enam toota päikeseelektrit just oma tarbeks, seda saab edukalt teha elamute ja tootmishoonete katusel.

"Põllumaa on sedavõrd väärtuslik, et sinna päikesepaneele panna ei ole otstarbekas minu arusaamise järgi," arvas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: