Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina kaubandusülejääk USA-ga veebruaris vähenes

Qingdao sadam Hiinas.
Qingdao sadam Hiinas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Hiina kaubandusülejääk USA-ga vähenes veebruaris teist kuud järjest, langedes 21 miljardi dollarini, selgus neljapäeval Hiina tolliameti igakuisest tollistatistikast.

Jaanuaris oli Hiina kaubandusülejääk Ühendriikidega 21,9 miljardit ja detsembris 25,6 miljardit dollarit. Hiina kaubandusülejääk oli tänavu veebruaris siiski kaks korda suurem 2017. aasta veebruari näitajast, näitasid Hiina tolliameti andmed.

Hiina eksport maailma suurenes veebruaris eelmise aasta sama kuuga võrreldes 44,5 protsenti, import 6,3 protsenti.

Trump kutsus Hiinat kärpima kaubandusülejääki USA-ga miljardi võrra

President Donald Trump ütles kolmapäeval, et USA palub Hiinal kärpida hiigelsuurt kaubandusülejääki Washingtoniga tänavu ühe miljardi dollari võrra.

Ühendriikide kaubanduspuudujääk Hiinaga oli mullu rekordilised 375 miljardit dollarit. Miljard dollarit moodustab sellest umbes 0,3 protsenti.

"Oleme palunud Hiinal töötada välja aastaplaan ühe miljardi dollari ulatuses kaubandusülejäägi vähendamiseks," säutsus Trump kolmapäeval Twitteris.

USA suhted Hiinaga "on olnud väga head, aga me peame ootame, et näha, mis ideedega nad vastavad. Peame varsti tegutsema!" lisas president.

Teises säutsus ütles Ühendriikide riigipea, et riik "astub kiireid samme" intellektuaalse omandi varguse vastu.

USA kaubandusesindaja Robert Lighthizer järelevalve all viiakse läbi uurimist, mille eesmärk on välja selgitada, kas Hiina rikub süstemaatiliselt Ühendriikide intellektuaalse omandi õigusi, eriti tehnoloogiatööstuses.

Hiina välisministri hinnangul ei too kaubandussõda kellelegi kasu

Hiina välisminister Wang Yi avaldas neljapäeval arvamust, et kaubandussõda ei too kellelegi kasu, kuid Peking on valmis USA presidendi Donald Trumpi kavandatavatele meetmetele kohaselt vastama.

"Kaubandussõja valik on kahtlematult vale retsept, mis toob kahju endale ja teistele. Hiina on siiski valmis kohaseks vastuseks, kui see vajalikuks osutub," sõnas minister.

Trump teatas eelmisel neljapäeval, et allkirjastab lähiajal tollitariifide kehtestamise odavale terase- ja alumiiniumiimpordile, mis kahjustab Ühendriikide tootjaid. USA suuremad kaubanduspartnerid, kelle seas Euroopa Liit, Kanada, Mehhiko ja Hiina, on lubanud Trumpi kavale vastumeetmeid, mis on süvendanud hirme võimalikust üleilmsest kaubandussõjast.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: