Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA presidendi majandusnõunik Cohn lahkus ametist

{{1520392740000 | amCalendar}}
Gary Cohn Trump Toweris.
Gary Cohn Trump Toweris. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi majandusnõunik Gary Cohn lahkus teisipäeval ametist, teatas Valge Maja.

"Mul on olnud suur au teenida oma riiki ja edendada majanduskasvu soodustavaid poliitikaid ameeriklaste hüvanguks," kirjutas Cohn lahkumisavalduses.

Trumpi sõnul oli Cohn tema peamisi nõuandjaid majandusküsimustes ja tegi suurepärast tööd.

Meedia andmetel lahkus Cohn protestiks presidendi kava vastu kehtestada tollitariifid. Washington Posti hinnangul oli Cohn möödunud aasta jooksul Trumpi üks lähedasemaid abisid ja nõuandjaid majandvaldkonnas.

Trump tõrjus varem päeval väiteid, nagu valitseks Valges Majas kaos, kuid kinnitas veel mitme ametniku lahkumist.

"Valeuudiste narratiiviks on see, et Valges Majas valitseb KAOS. Vale! Inimesed ikka tulevad ja lähevad ning ma tahan tugevat dialoogi enne lõpliku otsuse langetamist," sõnas Trump Twitteris.

"Mul on ikka inimesi, keda ma tahan välja vahetada (püüeldes alati täiuslikkuse poole). Mingit kaost ei ole, ainult hea energia!" sõnas USA president sotsiaalmeedias. 

President väljendas kriitikat uudiste suhtes USA meedias, mis on teatanud Valges Majas valitsevast ebakõlast.

Vahetult pärast seda, kui Trump teatas eelmisel nädalal üllatuslikult tariifidest terase- ja alumiiniumiimpordile, teatas tema kommunikatsioonijuht Hope Hicks oma tagasiastumisest.

Politico kirjutab oma allikatele viidates, et Cohni lahkumine võib tuua Valges majas kaasa segaduse, mis oli iseloomulik Trumpi ametaja algusele.

USA president kritiseeris taas Euroopa Liidu kaubandusreegleid

Ühendriikide president Donald Trump sarjas teisipäeval Euroopa Liidu kaubandusreegleid, mis tema sõnul on muutnud olukorra võimatuks USA ettevõtetele.

"Euroopa Liit on olnud Ühendriikidega eriti karm ja muutnud meile nendega äri ajamise peaaegu võimatuks," tõdes president kohtudes Valges Majas Rootsi peaministri Stefan Löfveniga.

Trump ühtlasi keeldus veelkord loobumast tollitariifide kehtestamise kavatsusest.

Trump teatas eelmisel nädalal kavatsusest allkirjastada tollitariifide kehtestamine odavale terase- ja alumiiniumiimpordile, mis kahjustavad Ühendriikide tootjaid. Tollitariifid hakkavad kehtima kõikidele riikidele. Plaani on hukka mõistnud USA suuremad kaubanduspartnerid, kelle seas Euroopa Liit, Hiina, Austraalia, Mehhiko, Austraalia, Kanada ja Saksamaa.

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas esmaspäeval, et Euroopa Liit peab kiiresti reageerima USA kavatsusele tõsta tollitariife imporditud terasele ja alumiiniumile.

"Usun, et EL-i jaoks on tähtis reageerida kiiresti, Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) raamistikus ja tasakaalustatud viisil," lausus Macron pressikonverentsil.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kinnitas möödunud nädalal, et Euroopa Liit reageerib kindlalt ja kohaselt kaitstes oma huve vastuseks USA terase- ja alumiiniumi imporditariifide kehtestamisele.

Viimastel andmetel kaalub Euroopa Komisjon 25-protsendilise tollitariifi kehtestamist tervele hulgale USA toodetele, muuhulgas mitmesugustele tarbekaupadele, põllumajandussaadustele ja terasetoodetele, kui president Trump viib ellu lubaduse kehtestada tollitariifid välismaistele terase- ja alumiiniumtoodetele.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker koguneb kolmapäeval oma meeskonnaga tariifide elluviimist arutama saatmaks Washingtonile sõnumit, et USA presidendi protektsionistlikul poliitikal on globaalsed tagajärjed. Just selles valguses plaanib komisjon esitada ka ametliku kaebuse Maailma Kaubandusorganisatsioonile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: