Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA peab Süüria gaasirünnaku eest vastutavaks ka Venemaad, Moskva eitab

{{1523172000000 | amCalendar}}
Foto: Xinhua/SCANPIX

USA mõistis karmilt hukka keemiarünnaku Süürias Ida-Ghouta piirkonnas ja ütles, et Damaskuse režiimi toetades kannab selle eest vastutust ka Venemaa. Moskva eitab seost rünnakuga.

Ida-Ghouta viimast opositsiooni kantsi Doumat on tabanud viimase ööpäeva jooksul ägedad õhurünnakud, milles on hukkunud 70 tsiviilelanikku. 11 inimesel tekkisid hingamishäired.

Päästeorganisatsioon Valged Kiivrid süüdistab president Bashar al-Assadi režiimi rünnakutes keemiarelva - kloori kasutamist.

"Kui need teated kinnitust leiavad, on see õudustäratav ja nõuab rahuvusvaheliselt kogukonnalt kohest vastust," ütles USA välisministeerumi pressiesindaja Heather Nauert.

"Assadi režiim ja tema toetajad tuleb vastutusele võtta ja edasised rünnakud ära hoida."

"Venemaa kannab režiimi vankumatu toetajana lõppkokkuvõttes vastutust nende jõhkrate rünnakute eest," ütles pressiesindaja.

Nauert kordas USA varasemaid süüdistusi, et Moskva rikub "garandina ÜRO-le antud lubadusi", ja seadis kahtluse alla Kremli soovi Süüria sõda lõpetada.

Assadi režiimi kaitstes ja Süürias keemiarelvade kasutamist mitte takistades seab Venemaa kahtluse endale võetud kohustuse aidata kaasa kriisi lahendamisele ja relvade leviku peatamisele laiemalt, ütles USA välisministeeriumi esindaja.

Süüria režiimi on korduvalt süüdistatud keemiarelvade kasutamises, valitsusvägesid peetakse vastutavaks sariinirünnaku eest 2017. aasta aprillis opositsiooni käes olnud Khan Sheikhuni linnale.

Süüria valitsusvägede pealtung Ghouta piirkonnale Damaskuse lähedal on nõudnud 18. veebruarist alates rohkem kui 1600 tsiviilisiku elu.

Moskva eitab Süüria režiimi keemiarelvarünnakut Doumale

Moskva lükkas laupäeval tagasi väited, et Süüria režiim kasutas pealinna lähedal Ida-Ghouta piirkonnas opositsiooni käes olevat linna rünnates keemiarelva.

"Me eitame seda informatsiooni kindlalt," ütles Süüria vaenupoolte Venemaa lepituskeskuse juht kindralpolkovnik Juri Jevtušenko uudisteagentuuridele.

"Me oleme valmis, kui Douma on mässuliste käest vabastatud, saatma kohe Vene kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse spetsialistid koguma andmeid, mis kinnitavad, et need väited on fabritseeritud," lisas ta.

Esmaspäeval koguneb ÜRO julgeolekunõukogu

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb esmaspäeva õhtul Süürias kahtlustatava keemiarünnaku asjus, teatasid diplomaatilised allikad uudisteagentuurile AFP.

Prantsusmaa tegi algatuse, kuid kohtumist nõudsid näiteks ka USA, Suurbritannia ja Rootsi.

USA president Donald Trump mõistis pühapäeval hukka "sõgeda keemiarünnaku" Doumas ja nimetas Süüria riigipead Bashar al-Assadi "elajaks".

"President (Vladimir) Putin ja Iraan on vastutavad Elajas Assadi toetamise eest. Kõrge hind, mida maksta," ütles Trump kümneid elusid nõudnud rünnaku kohta, kus arvatavasti kasutati kloriingaasi.

Briti välisminister Boris Johnson hoiatas pühapäeval Venemaad, et see ei püüaks blokeerida Doumas aset leidnud arvatava keemiarelvarünnaku rahvusvahelist uurimist. Johnson nimetas teateid rünnakust "sügavalt häirivaks".

Moskva lükkas laupäeval tagasi väited, et Süüria režiim kasutas Ida-Ghouta piirkonnas opositsiooni käes olevat linna rünnates keemiarelva.

"Me eitame seda informatsiooni kindlalt," ütles Süüria vaenupoolte Venemaa lepituskeskuse juht kindralpolkovnik Juri Jevtušenko uudisteagentuuridele.

"Me oleme valmis, kui Douma on mässuliste käest vabastatud, saatma kohe Vene kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse spetsialistid koguma andmeid, mis kinnitavad, et need väited on fabritseeritud," lisas ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: