Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa pani ÜRO-s veto USA kavandile keemiarünnaku uurimisest

{{1523413020000 | amCalendar}}
Venemaa suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja ja Süüria suursaadik Bashar Jaafari.
Venemaa suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja ja Süüria suursaadik Bashar Jaafari. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

Venemaa pani teisipäeval veto USA koostatud resolutsioonikavandile, mis nägi ette uue uurimismehhanismi loomist keemiarünnakute uurimiseks Süürias. See oli 12. kord, kui Venemaa on kasutanud ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikme vetoõigust oma liitlase Süüria vastaste algatuste blokeerimiseks.

Resolutsioonikavandit toetas 15-liikmelise julgeolekunõukogu 12 liiget, teiste seas USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa. Boliivia hääletas resolutsiooni vastu ja Hiina jäi erapooletuks.

Ühendriikide suursaadik Nikki Haley ütles enne hääletust, et "see resolutsioon on pelk miinimum, mida nõukogu saab teha laupäevasele rünnakule vastamiseks".

Vene suursaadik Vassili Nebenzja süüdistas Ühendriike "selle resolutsiooni" kasutamises ettekäändena sõjalisteks aktsioonideks Süürias. "Me kasutame vetot, et kaitsta rahvusvahelise õiguse ülimuslikkust, rahu ja julgeolekut ning tagamaks, et te ei tiri Julgeolekunõukogu oma seiklustesse," lausus ta.

"Venemaa on hävitanud selle nõukogu tõsiseltvõetavuse," vastas Haley. "Millal iganes me midagi sisulist välja pakume, paneb Venemaa sellele veto. See on paroodia."

Vastasseis ÜRO tähtsaimas otsustusorganis langeb ajale, kui maailm ootab lääneriikide sõjalisi samme Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi vastu pärast laupäeval korraldatud keemiarünnakut Doumas, mis nõudis vähemalt 40 inimelu.

Julgeolekunõukogu hääletas seejärel maha Venemaa esitatud resolutsioonikavandi üle, mis näeb ette juurdluse alustamist Douma rünnaku suhtes. Kavandi vastu hääletas seitse riiki, teiste seas Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA, kelle sõnul ei oleks sellega loodud sõltumatut uurimismehhanismi. Hiina ja veel neli riiki toetasid Venemaa kavandit.

Haley sõnul oli Venemaa kavand mõeldud Assadi režiimi kaitsmiseks.

Resolutsioonide vastuvõtmiseks julgeolekunõukogus on vaja vähemalt üheksat poolthäält ning ükski alaline liige - USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina - ei tohi olla vastu.

Nebenzja, kes oli esmaspäeval hoiatanud tõsiste tagajärgede eest, kui USA peaks Süüria režiimi sõjaliselt ründama, kutsus päev hiljem Ühendriike "mõistusele tulema" ja rünnakust hoiduma. "Kui te langetate otsuse viia ellu ebaseaduslik sõjaline avantüür - ja me loodame, et te tulete mõistusele - siis tuleb teil selle eest vastutust kanda," lausus suursaadik.

Rootsi kutsus pärast hääletusi kahe resolutsioonikavandi üle nõukogu pidama suletud uste taga kohtumise enne hääletust teise Venemaa resolutsioonikavandi üle, mis avaldab toetust Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) uurimisele, kuid ei looks süüdlaste tuvastamiseks mehhanismi.

Julgeolekunõukogu lükkas kavandi hiljem viie poolt- ja kuue vastuhäälega tagasi. Kuus riiki jäi erapooletuks. Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA olid kavandi vastu.

OPCW teatas teisipäeval, et saadab "peatselt" oma uurimismeeskonna Süüria linna Doumasse, kus laupäeval korraldati arvatav keemiarünnak.

Esmaspäeval pani Venemaa julgeolekunõukogus veto USA esitatud resolutsioonikavandile, milles kutsuti algatama uurimist Douma keemiarünnaku suhtes.

OPCW moodustas 2014. aastal pärast korduvaid "kahtlustusi" keemiarelvade kasutamisest Süürias uurimismehhanismi (JIM), mis on nelja aasta uurinud enam kui 70 mürkgaasi väidetava kasutamise juhtu.

JIM tuvastas, et Süüria režiim kasutas 2017. aasta aprillis Khan Sheikhuni külas sariini.

Venemaa kasutas novembris kahel korral oma vetoõigust ÜRO Julgeolekunõukogus, et blokeerida uurimismehhanismi mandaadi pikendamist, süüdistades seda kallutatuses ja ebaprofessionaalsuses.

Kreml hoiatab destabiliseerivate sammude eest Süürias

Kreml kutsus kolmapäeval riike üles vaoshoitusele Süürias ning ärgitas neid hoiduma sammudest, mis võivad Süüriat veelgi destabiliseerida.

Kremli pressiesindajalt Dmitri Peskovilt küsiti, milline on Moskva võimalik vastus, kui USA ründab Süüria valitsuse üksusi Douma arvatava keemiarünnaku tõttu.

"Küsimuses, mis juhtub, kui Süüriale antakse üks või teine löök, tahaks endiselt loota, et kõik pooled väldivad samme, mis esiteks ei ole millegagi tegelikkuses provotseeritud ja teiseks võivad tõsiselt tasakaalust välja viia piirkonna selletagi hapra olukorra," vastas Peskov.

"Olukord on pingeline," lausus Peskov.

Venemaa ärgitab "läbi viima eelarvamustevaba ja objektiivset uurimist enne hinnangute andmist" arvatavale keemiarelva kasutamisele, lisas ta.

Venemaa ütles, et selle sõjalised eksperdid ei leidnud tõendeid keemiarünnaku toimumisest laupäeval Doumas.

Kreml ei nõustu Trumpi avaldusega Venemaa pahatahtlikkusest

Kreml ei ole nõus USA presidendi Donald Trumpi avaldusega, et Venemaa on "pahatlik mängija", kes toetab Süüria režiimi, ütles Peskov.

"Me ei ole nõus selliste sõnadega," sõnas ta ajakirjanikele.

"Enamgi veel, me leiame, et teave Doumas keemiarelva tarvitamise mingitest koletislikest tagajärgedest ei rajane tegelikel andmetel," märkis Peskov.

Moskva: USA tahab rakettidega Süürias keemiarünnaku tõendid hävitada

Moskva ütles kolmapäeval, et USA plaan Süüriat rünnata on ettekäändeks, et hävitada tõendid väidetavast keemiarünnakust, mis Venemaa sõnul on provokatsioon lääneriikide sekkumise õigustamiseks.

"Kas pole mitte kõige selle idee kõrvaldada kiiresti provokatsiooni jäljed, et rahvusvahelised inspektorid ei leiaks mingeid tõendeid?" esitas välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova Facebookis retoorilise küsimuse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: