Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump Venemaale: olge valmis, sest raketid Süüria pihta on tulekul

{{1523446740000 | amCalendar}}
Foto: CAP/Scanpix

USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et Venemaal tasub valmis olla, sest USA raketid on peagi Süüria poole teel.

"Venemaa lubab alla tulistada kõik raketid, mida Süüria pihta tulistatakse. Ole valmis, Venemaa, sest need on tulekul, ilusad, uued ja "nutikad"! Te ei peaks olema sõbrad Gaasiga Tapva Elajaga, kes oma rahvast tapab ja seda naudib!" kirjutas Trump Twitteris. 

"Meie suhted Venemaaga on praegu halvimad kui eales, sealhulgas Külma sõja perioodi arvesse võttes. Selleks ei ole vajadust. Venemaa vajab meid, et oma majandust aidata, asi, mida oleks väga lihtne teha, ja me vajame, et kõik riigid koostööd teeksid. Lõpetaks võidurelvastumise?" lisas Trump

Vene president Vladimir Putin ütles kolmapäeval vastuseks USA ähvardusele rakettidega Süüriat rünnata, et loodetavasti võidab maailma asjades terve mõistus.

"Maailma olukord teeb paratamatult muret. Maailma olukord muutub üha kaootilisemaks, aga samas me loodame, et terve mõistus jääb lõpuks peale ja rahvusvahelised suhted võtavad konstruktiivse suuna," ütles Putin suursaadikutele, kes talle Kremlis volikirjad esitasid.

Euroopa lennundusohutusamet hoiatab raketirünnakute eest Vahemere idaosas

Euroopa lennundusohutusamet (EASA) hoiatas kolmapäeval lennufirmasid, et viimased arvestaksid Vahemere idaosas lähima 72 tunni jooksul võimalike õhurünnakutega Süürias.

Hoiatus on avaldatud ka Euroopa Lennunavigatsiooni Ohutuse Organisatsiooni ehk Eurocontroli veebilehel, vahendasid Reuters ja Yle.

Teate kohaselt on võimalik, et Süüria vastu kasutatakse sõjalaevadel lastavaid tiibrakette või õhk-maa tüüpi rakette lähima 72 tunni jooksul.

Eurocontroli hinnangul võib rakettide kasutamine tekitada ka piirkonnas lennuliikluse reguleerimiseks kasutavat raadiosidet.

Euroopa lennuohutusametnikud on pärast 2014. aastal Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki juhtumit turvalisusele rohkem tähelepanu pööranud ning ka äsjane teade on märgiks kõrgendatud valmisolekust, sest tavapäraselt teavitatakse ohust alles pärast mingi sõjalise ohu tekkimist.

Nii Trump kui ka liitlased leiavad, et Süüria käitumine nõuab tugevat vastust

USA president Donald Trump on teatanud, et Süüria valitsusväe poolt laupäeval Ida-Ghouta piirkonnas sooritatud keemiarünnaku asjus tuleb anda tugev vastus ning sarnastest seisukohtadest ning koostööst USA-ga on teatanud ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Suurbritannia peaminister Theresa May ja Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Oma avaldustes on Trump nimetanud Süüria presidenti Bashar al-Assadi "elajaks" ning süüdistanud viimase toetamises ka Iraani ja Venemaad, sealhulgas isiklikult president Vladimir Putinit.

Väidetavalt teevad ka Süüria valitsusväed ettevalmistusi võimalikuks lääneriikide õhurünnakuks. Süüria valitsus omakorda eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna, mis on viimane mässuliste kontrollitud linn Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.

Keemiarünnaku tagajärjel hukkus vähemalt 60 inimest, nende seas ka lapsi.

Venemaa ähvardab raketid alla lasta

Venemaa on hoiatanud Ameerika Ühendriike jõu kasutamise eest ning andnud ka mõista, et Süürial on täielik õigus end sellise rünnaku vastu kaista. Samuti on Venemaa teatanud, et kui ohtu satuvad Süürias asuvad Vene sõdurid, astub vastusamme ka Moskva.

Venemaa suursaadik Liibanonis Aleksandr Zasõpkin oli aga teisipäeva õhtul veelgi sõnakam ning teatas, et USA poolt Süüria vastu kasutatud raketid tulistatakse alla ja raketid teele saatnud üksused muutuvad ise samuti sihtmärkideks.

Vene diplomaadi sõnul on aga praegu veel võimalik kahe suurjõu potentsiaalset kokkupõrget Süürias ära hoida.

Eelmise aasta aprillis tulistas USA Süüria õhuväebaasi kümnete tiibrakettidega ning ka tookord oli tegemist vastusega keemiarelva kasutamisele Assadi režiimi poolt. Kuna keemiarelva kasutamine on pärast seda siiski jätkunud, on analüütikud eeldanud, et tulevased õhurünnakud saavad olema eelmisest ulatuslikumad.

Trump ise mingeid detailsemaid ähvardusi pole teinud ning on vaid märkinud, et tõenäoliselt teavitatakse avalikkust USA vastusammust alles pärast selle toimumist. Küll aga jättis USA president Süüriaga seotud pingete tõttu ära kavandatud visiidi Ladina-Ameerikasse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: