Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valge Maja: Trump ja May ei luba keemiarünnakute jätkumist Süürias

{{1523367840000 | amCalendar}}
Foto: CAP/Scanpix

USA president Donald Trump ja Briti peaminister Theresa May ei luba keemiarünnakute jätkumist Süürias, teatas Valge Maja.

"President ja peaminister nõustusid, et nad ei luba keemiarelvade kasutamise jätkumist," teatas Valge Maja pärast Trumpi ja May telefonivestlust.

Varem päeval teatas Valge Maja, et president Trump jätab ära oma esimese visiidi Ladina-Ameerikasse, et "pidada järelevalvet" vastuse üle, mille USA annab Süüria valitsusele Süürias toimunud arvatava keemiarünnaku tõttu, teatas Valge Maja teisipäeval.

Trumpi asemel sõidab 13.-14. aprillil Peruus toimuvale Ameerikate tippkohtumisele asepresident Mike Pence, kes külastab ka Colombiat, ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

"President Trump ei osale 8. Ameerikate tippkohtumisel Peruus Limas ega reisi Colombiasse Bogotásse, nagu algselt kavandati," lisas Sanders.

Selle asemel jääb Trump USA-sse, et "pidada järelevalvet vastuse üle, mille USA Süüriale teeb, ning jälgida arenguid maailmas", ütles ta.

Mattis tühistas Douma rünnaku taustal nädalavahetuse reisiplaanid

USA kaitseminister James Mattis tühistas nädalavahetusele kavandatud reisiplaanid ajal, mil Pentagon üritab koos Valge Majaga välja selgitada, kuidas vastata arvatavale keemiarünnakule Süürias, teatas USA ametnikust allikas teisipäeval.

Mattis pidi külastama Californiat ja Nevadat, lausus allikas. Reisi üksikasju ta ei täpsustanud.

Vaatlejad: Süüria valitsusväed valmistuvad USA rünnakuks

Süüria valitsusväed ja nende litilased on hakanud rakendama sõjaväebaasides ja valvepostidel ettevaatusabinõusid USA võimaliku rünnaku puhuks, ütlesid vaatlejad teisipäeval.

President Donald Trump ähvardab Süüriat sõjalise löögiga ning on tõotanud vastata jõuliselt eelmisel laupäeval tehtud ilmsele keemiarünnakule, milles hukkus Douma linnas kümneid tsiviilelanikke.

Londonis baseeruv Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et valitsusväed on esmaspäeva õhtust alates 72-tunniks häireolukorras ja kindlustavad positsioone.

Ida-Süürias tegutsev aktivistide ühendus Heli- ja Pildiorganisatsioon (Sound and Picture Organization) ütles teisipäeval, et Iraani võitlejad ja Liibanoni Hizbollah' liikmed on lahkunud positsioonidelt Iraagi piiir lähedal Boukamali piirkonnas.

Trump: Süüria president on "elajas"

USA president Donald Trump mõistis pühapäeval hukka "sõgeda keemiarünnaku" Süürias Doumas ja nimetas Süüria riigipead Bashar al-Assadi "elajaks".

"President (Vladimir) Putin ja Iraan on vastutavad Elajas Assadi toetamise eest. Kõrge hind, mida maksta," ütles Trump kümneid elusid nõudnud rünnaku kohta, kus arvatavasti kasutati kloriingaasi.

"Palju hukkunuid, nende seas naisi ja lapsi, sõgedas keemiarünnakus Süürias. Metsikuste piirkond on suletud ja ümber piiratud Süüria armeest, muutes selle täielikult ligipääsmatuks välismaailmale," lisas USA president.

Riigimeedia: Damaskus kutsus OPCW Doumasse uurima väiteid keemiarünnakust

Süüria riigimeedia teatas teisipäeval, et Süüria valitsus kutsus ÜRO keemiarelvade järelevalveameti mässuliste kontrollitud Douma linna, kus laupäeval hukkus arvatavas keemiarünnakus üle 40 inimese.

Süüria välisministeerium "saatis ametliku kutse Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW), et see saadaks oma teabekogumismissioonist meeskonna Doumasse ja uuriks väiteid, mis käsitlevad sealset väidetavat keemiarelvade kasutamist", ütles uudisteagentuur SANA. Agentuur tugines uudises allikale välisministeeriumist ja saadetud kirja koopiale.

Kirjas öeldakse, et Süüria on valmis "osutama missioonile kogu vajaminevat abi".

Valitsus ärgitas teisipäeval OPCW-d töötama "täiesti läbipaistvalt ning toetuma usutavatele ja käegakatsutavatele tõenditele".

Süüria valitsus eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna - viimast mässuliste kontrolli all linna Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.

OPCW Süüria teabekogumismissioon asutati 2014. aastal. Selle eesmärk on uurida, kas väited keemiarelva kasutamisest vastavad tõele, kuid sellel pole mandaati öelda, kes rünnaku eest vastutab.

Moskva teatel esitab riik ÜRO Julgeolekunõukogule resolutsiooni "läbipaistva ja ausa" uurimise algatamiseks OPCW osalusel.

Moskva sõnul tagavad Süüria valitsusväelased OPCW ekspertide julgeoleku, kui nad lähevad rünnaku sündmuskohale.

OPCW ütleb, et juba uurib rünnakut, kuid rõhutab, et seni on toimunud vaid esialgne analüüs.

OPCW saadab Doumasse uurimismeeskonna

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) teatas teisipäeval, et peatselt saadab oma meeskonna Süüria linna Doumasse, kus väidetavalt toimus laupäeval keemiarünnak.

Vastuseks Süüria ja selle liitlase Venemaa palvele süüdistust uurida, "esitas OPCW tehniline sekretariaat taotluse Süüriale, et teha vajalikud ettevalmistused selliseks paigutumiseks", teatas organisatsioon.

"Meeskond valmistub minema Süüriasse peatselt," lisas OPCW.

Süüria valitsus eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna, mis on viimane mässuliste kontrollitud linn Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: