Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa tõrjus USA ettepaneku ÜRO-s Süüria keemiarünnaku uurimiseks

{{1523325540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Venemaa tõrjus esmaspäeval ÜRO-s USA uue ettepaneku algatada uurimine, et kindlaks teha Süüria keemiarünnaku toimepanijad.

Ühendriigid esitasid Julgeolekunõukogule resolutsioonikavandi seoses väidetava mürkgaasirünnakuga mässuliste valduses olevale Douma linnale, milles hukkus vähemalt 40 inimest.

USA samm tuleb ajal, mil on kasvanud pinged seoses Ühendriikide võimalike sõjaliste sammudega Süürias. President Donald Trumpi sõnul on 48 tunni jooksul oodata olulisi otsuseid.

Venemaa suursaadik Vassili Nebenzja ütles, et USA eelnõu sisaldab mõningaid vastuvõetamatuid elemente, mis teeb selle halvemaks, kui eelmine märtsis välja käidud eelnõu.

"Selle põhjal, mida me kuuleme praegu, kaaluvad nad sõjalist varianti, mis on väga, väga ohtlik," lausus ta ajakirjanikele pärast nõukogu erakorralist istungit.

Trump, kes mullu pärast sariini kasutamist Khan Sheikhuni linnas, korraldas raketirünnaku Süüria õhujõudude baasile, on viimaste süüdistuste valguses rääkinud "väga kallist hinnast, mis tuleb maksta".

Nebenzja hoiatas nõukogu istungil, et USA sõjalisel löögil Süüria pihta võivad olla väga rasked tagajärjed ja rõhutas, et väidetav kloori kasutamine rünnakus ei ole kinnitust leidnud.

USA suursaadik Nikki Haley kutsus Julgeolekunõukogu üles tegutsema, kuid märkis, et Ühendriigid on valmis ise vastama.

"Me oleme jõudnud punkti, kus maailm peab nägema õigluse võidulepääsu," lausus Haley erakorralisel istungil.

Venemaa suursaadik hoiatas Ühendriike, et ei luba oma vägesid Süürias ohtu seada.

"Valelikul ettekäändel relvajõu kasutamine Süüria vastu ...., kus asuvad Vene väed võiks viia raskete tagajärgedeni," lausus Nebenzja.

Nii Moskva kui Damaskus on raevukalt eitanud keemiarelva kasutamist Süürias.

Ei ole teada, millal USA ette pandud meede Julgeolekunõukogus hääletusele läheb.

Resolutsioon peab läbiminekuks saama üheksa poolthäält ning seda ei tohi vetostada ükski alalistest liikmetest - Hiina, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Ühendriigid.

Euroopa välissuhete nõukogu ÜRO eksperdi Richardi Gowani sõnul ei ole Venemaal muud valikut, kui resolutsioonile veto panna.

"See annab USA-le ja võimalik, et ka Prantsusmaale ettekäände sõjalisteks sammudeks," märkis Gowan.

"Kõik pooled teavad, mis toimub, ja venelased on tegelikult prognoosinud USA sõjalisi samme Ghouta osas juba mõnda aega. Me võime vaid loota, et Moskva ei reageeri üle, kui see löök tuleb."

USA uus katse luua ÜRO Sõltumatu Uurimismehhanism (UNIMI) tuleb pärast seda, kui Venemaa pani novembris ÜRO uurimisele veto, keeldudes selle mandaati uuendamast.

Praeguse eelnõu kohaselt loodaks UNIMI üheks aastaks ja see töötaks koos Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooniga, et tuvastada keemiarünnaku toimepanijad.

Kreml: USA võttis keemiarünnaku osas ebakonstruktiivse seisukoha

USA on võtnud väidetava Süüria keemiarünnaku osas ebakonstruktiivse seisukoha ja keeldub tegelikkusele silma vaatamast, ütles Kremli kõneisik teisipäeval.

"Te näete küllalt ebakonstruktiivset seisukohta, mille võtsid mõningad riigid, sh USA. A priori keelduvad nad vaatama tegelikkusele silma ja riputavad silte keemiliste mürkide kasutamise kohta," ütles Vene presidendi peressisekretär Dmitri Peskov vastuseks Interfaxi küsimusele, milline on Kremli seisukoht Süüria olukorra taaskordsest teravnemise osas.

Ta märkis seejuures, et keegi neist ei räägi vajadusest asja erapooletult uurida.

"Neil on heaks tavaks siltide kleepimine ja otsuste langetamine ilma mingi juurdluseta," ütles Peskov.

Tema sõnutsi selline seisukoht "kahtlemata vähendab manööverdamisruumi diplomaatilistel jõupingutustel".

"Kuid see ei tähenda, et Venemaa kavatseks loobuda aktiivsest tööst diplomaatia valdkonnas. Loomulikult seda tööd jätkatakse," ütles Peskov.

Lavrov: Moskva pakub ÜRO resolutsiooni Süüria keemiarünnaku uurimiseks

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles teisipäeval, et Moskva pakub välja ÜRO resolutsiooni Süüria väidetavate keemiarelvarünnakute uurimiseks.

Lavrovi sõnul teeb Venemaa teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogule ettepaneku uurida juhtumit "läbipaistvalt ja ausalt" koostöös Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW).

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: