Euroopa lennundusohutusamet hoiatab raketirünnakute eest Vahemere idaosas
Euroopa lennundusohutusamet (EASA) hoiatas kolmapäeval lennufirmasid, et viimased arvestaksid Vahemere idaosas lähima 72 tunni jooksul võimalike õhurünnakutega Süürias.
Hoiatus on avaldatud ka Euroopa Lennunavigatsiooni Ohutuse Organisatsiooni ehk Eurocontroli veebilehel, vahendasid Reuters ja Yle.
Teate kohaselt on võimalik, et Süüria vastu kasutatakse sõjalaevadel lastavaid tiibrakette või õhk-maa tüüpi rakette lähima 72 tunni jooksul.
Eurocontroli hinnangul võib rakettide kasutamine tekitada ka piirkonnas lennuliikluse reguleerimiseks kasutavat raadiosidet.
Euroopa lennuohutusametnikud on pärast 2014. aastal Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki juhtumit turvalisusele rohkem tähelepanu pööranud ning ka äsjane teade on märgiks kõrgendatud valmisolekust, sest tavapäraselt teavitatakse ohust alles pärast mingi sõjalise ohu tekkimist.
Nii Trump kui ka liitlased leiavad, et Süüria käitumine nõuab tugevat vastust
USA president Donald Trump on teatanud, et Süüria valitsusväe poolt laupäeval Ida-Ghouta piirkonnas sooritatud keemiarünnaku asjus tuleb anda tugev vastus ning sarnastest seisukohtadest ning koostööst USA-ga on teatanud ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Suurbritannia peaminister Theresa May ja Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.
Oma avaldustes on Trump nimetanud Süüria presidenti Bashar al-Assadi "elajaks" ning süüdistanud viimase toetamises ka Iraani ja Venemaad, sealhulgas isiklikult president Vladimir Putinit.
Väidetavalt teevad ka Süüria valitsusväed ettevalmistusi võimalikuks lääneriikide õhurünnakuks. Süüria valitsus omakorda eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna, mis on viimane mässuliste kontrollitud linn Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.
Keemiarünnaku tagajärjel hukkus vähemalt 60 inimest, nende seas ka lapsi.
Venemaa ähvardab raketid alla lasta
Venemaa on hoiatanud Ameerika Ühendriike jõu kasutamise eest ning andnud ka mõista, et Süürial on täielik õigus end sellise rünnaku vastu kaista. Samuti on Venemaa teatanud, et kui ohtu satuvad Süürias asuvad Vene sõdurid, astub vastusamme ka Moskva.
Venemaa suursaadik Liibanonis Aleksandr Zasõpkin oli aga teisipäeva õhtul veelgi sõnakam ning teatas, et USA poolt Süüria vastu kasutatud raketid tulistatakse alla ja raketid teele saatnud üksused muutuvad ise samuti sihtmärkideks.
Vene diplomaadi sõnul on aga praegu veel võimalik kahe suurjõu potentsiaalset kokkupõrget Süürias ära hoida.
Eelmise aasta aprillis tulistas USA Süüria õhuväebaasi kümnete tiibrakettidega ning ka tookord oli tegemist vastusega keemiarelva kasutamisele Assadi režiimi poolt. Kuna keemiarelva kasutamine on pärast seda siiski jätkunud, on analüütikud eeldanud, et tulevased õhurünnakud saavad olema eelmisest ulatuslikumad.
Trump ise mingeid detailsemaid ähvardusi pole teinud ning on vaid märkinud, et tõenäoliselt teavitatakse avalikkust USA vastusammust alles pärast selle toimumist. Küll aga jättis USA president Süüriaga seotud pingete tõttu ära kavandatud visiidi Ladina-Ameerikasse.
Toimetaja: Laur Viirand