Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene ekspert: USA ja Venemaa ei hakka lööke vahetama

Tomahawk raketi tulistamine USA sõjalaevalt USS Porter eelmise aasta aprillis.
Tomahawk raketi tulistamine USA sõjalaevalt USS Porter eelmise aasta aprillis. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA ei ründa oodatava löögi ajal Süüriale Vene sihtmärke, vastuseks jätavad Vene sõjaväelased USA laevad ja lennukid sihtmärkide seast välja, ütles sõjateaduse akadeemia asepresident Sergei Modestov.

"Välistan võimaluse, et USA ründab Süürias nimme objekti, kus on meie sõjaväelasi," ütles ta Interfaxile kavandatava löögi kohta.

Modestov arvas, et Vene õhutõrje aitab tõenäoliselt Süürial USA lööki tagasi lüüa.

"USA kandjaid me ei puutu, kuid saame tulistada alla raketid, kui need sihtmärgile lähenevad. Kuid miks me peaksime hävitama USA ristlejat, kui USA meie objekte ei tulista? Me ei hakka seda ründama." ütles Modestov, kelle arvates lastakse löögi puhul suur osa USA rakette alla.

Modestovi sõnutsi on võimalik, et USA rakett tabab Vene sõjaväelasi Süürias juhuslikult. "Sellest saab just nimelt juhuslik vahejuhtum. Vaevalt, et vastatakse millegi rohkema kui protestinoodiga. Üleilmset tüli ei tõuse. USA muretseb otsese kokkupõrke pärast Venemaaga väga," ütles akadeemik.

"Kogu Trumpi ja tema nõunike sõjaka jutu juures on sõjaväelastel tõsised põhjused rehkendada kokku enda tegevuse ja vastutegevuse tagajärjed ja teha järeldus, et pigem ei maksa," ütles ta.

"Tõenäoliselt rünnatakse Tomahawkidega 4-5 Süüria objekti. Mingid löögid tulevad lennukitelt, kuid peamiselt merelt. Väga tõenäoline, et Liibanoni õhuruumist ründab Iisrael," ütles ta.

"Ilmselt tuleb ööpäeva pikkune tugevate löökide sari. See tuleb mitmes järgus: algul droonid ja raadioelektroonilise võitluse vahendid, seejärel esimene raketirünnak, seejärel teine. Nende vahel kontrollib luure täpsust. See võib kesta terve päeva," ütles Modestov.

Süüria: USA rünnakuähvardus on järelemõtlematu eskalatsioon

Süüria nimetas kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi ähvardust riigile vastuseks väidetavale keemiarünnakule raketilöök anda "järelemõtlematuks eskalatsiooniks", vahendas uudisteagentuur SANA.

"Meid ei üllata niisugune järelemõtlematu eskalatsioon režiimilt nagu Ühendriigid, kes on aidanud ja aitavad jätkuvalt kaasa terrorismile Süürias," ütles riiklik uudisteagentuur välisministeeriumi allikat vahendades.

Meedia: Süüria toimetas oma lennukid Hmeimimi Vene baasi varjule

Süüria valitsusvägi toimetas USA raketilöögi ootuses osa oma lennukeid Vene õhujõudude baasi Hmeimimis, edastas Prantsuse ajaleht Le Figaro, allikatele viidates.

Ajalehe väitel evakueeriti ka Süüria väe peastaap ja Al-Dumayri sõjaväebaas, kust anti õhulööke Ida-Ghoutale. Le Figaro sõnul "säästavad USA ja Prantsusmaa tõenäoliselt Vene baase Tartusis ja Hmeimimis".

Le Figaro kirjutab ka, et viimastel päevadel on tugevnenud Vene-Türgi-Iraani koostöö. Väidetavalt asub praegu Süürias Iraani Islamirevolutsiooni Valvurite üksuse Quds juht Qasem Soleimani. Süürias on ajalehe teatel praegu 2000 Iraani sõjalist nõunikku ja Soleimani võib seal valmistada ette vastulööki.

Türgi manitseb Venemaad ja USA-d lõpetama Süüria pärast kaklemist

Türgi peaminister Binali Yıldırım pöördus kolmapäeval Venemaa ja USA poole üleskutsega lõpetada kaklus Süüria pärast, sest see toob kahju tsiviilelanikele.

"See on tänavakaklus. Nad kaklevad nagu riikuked. Aga kes selle eest maksab? Tsiviilelanikud," ütles Yıldırım.

"Praegu ei ole aeg võistluseks. On aeg piirkonna haavad parandada ning tulla kokku ja jätta võitlus kõrvale."

Trump Venemaale: olge valmis, sest raketid Süüria pihta on tulekul

USA president Donald Trump teatas kolmapäeval, et Venemaal tasub valmis olla, sest USA raketid on peagi Süüria poole teel.

"Venemaa lubab alla tulistada kõik raketid, mida Süüria pihta tulistatakse. Ole valmis, Venemaa, sest need on tulekul, ilusad, uued ja "nutikad"! Te ei peaks olema sõbrad Gaasiga Tapva Elajaga, kes oma rahvast tapab ja seda naudib!" kirjutas Trump Twitteris. 

"Meie suhted Venemaaga on praegu halvimad kui eales, sealhulgas Külma sõja perioodi arvesse võttes. Selleks ei ole vajadust. Venemaa vajab meid, et oma majandust aidata, asi, mida oleks väga lihtne teha, ja me vajame, et kõik riigid koostööd teeksid. Lõpetaks võidurelvastumise?" lisas Trump

Euroopa lennundusohutusamet hoiatab raketirünnakute eest Vahemere idaosas

Euroopa lennundusohutusamet (EASA) hoiatas kolmapäeval lennufirmasid, et viimased arvestaksid Vahemere idaosas lähima 72 tunni jooksul võimalike õhurünnakutega Süürias.

Hoiatus on avaldatud ka Euroopa Lennunavigatsiooni Ohutuse Organisatsiooni ehk Eurocontroli veebilehel, vahendasid Reuters ja Yle.

Teate kohaselt on võimalik, et Süüria vastu kasutatakse sõjalaevadel lastavaid tiibrakette või õhk-maa tüüpi rakette lähima 72 tunni jooksul.

Eurocontroli hinnangul võib rakettide kasutamine tekitada ka piirkonnas lennuliikluse reguleerimiseks kasutavat raadiosidet.

Euroopa lennuohutusametnikud on pärast 2014. aastal Donbassi kohal alla tulistatud Malaisia reisilennuki juhtumit turvalisusele rohkem tähelepanu pööranud ning ka äsjane teade on märgiks kõrgendatud valmisolekust, sest tavapäraselt teavitatakse ohust alles pärast mingi sõjalise ohu tekkimist.

Nii Trump kui ka liitlased leiavad, et Süüria käitumine nõuab tugevat vastust

USA president Donald Trump on teatanud, et Süüria valitsusväe poolt laupäeval Ida-Ghouta piirkonnas sooritatud keemiarünnaku asjus tuleb anda tugev vastus ning sarnastest seisukohtadest ning koostööst USA-ga on teatanud ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron, Suurbritannia peaminister Theresa May ja Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Oma avaldustes on Trump nimetanud Süüria presidenti Bashar al-Assadi "elajaks" ning süüdistanud viimase toetamises ka Iraani ja Venemaad, sealhulgas isiklikult president Vladimir Putinit.

Väidetavalt teevad ka Süüria valitsusväed ettevalmistusi võimalikuks lääneriikide õhurünnakuks. Süüria valitsus omakorda eitab väidet, et ründas keemiarelvaga Douma linna, mis on viimane mässuliste kontrollitud linn Damaskuse lähistel Ida-Ghoutas.

Keemiarünnaku tagajärjel hukkus vähemalt 60 inimest, nende seas ka lapsi.

Venemaa ähvardab raketid alla lasta

Venemaa on hoiatanud Ameerika Ühendriike jõu kasutamise eest ning andnud ka mõista, et Süürial on täielik õigus end sellise rünnaku vastu kaista. Samuti on Venemaa teatanud, et kui ohtu satuvad Süürias asuvad Vene sõdurid, astub vastusamme ka Moskva.

Venemaa suursaadik Liibanonis Aleksandr Zasõpkin oli aga teisipäeva õhtul veelgi sõnakam ning teatas, et USA poolt Süüria vastu kasutatud raketid tulistatakse alla ja raketid teele saatnud üksused muutuvad ise samuti sihtmärkideks.

Vene diplomaadi sõnul on aga praegu veel võimalik kahe suurjõu potentsiaalset kokkupõrget Süürias ära hoida.

Eelmise aasta aprillis tulistas USA Süüria õhuväebaasi kümnete tiibrakettidega ning ka tookord oli tegemist vastusega keemiarelva kasutamisele Assadi režiimi poolt. Kuna keemiarelva kasutamine on pärast seda siiski jätkunud, on analüütikud eeldanud, et tulevased õhurünnakud saavad olema eelmisest ulatuslikumad.

Trump ise mingeid detailsemaid ähvardusi pole teinud ning on vaid märkinud, et tõenäoliselt teavitatakse avalikkust USA vastusammust alles pärast selle toimumist. Küll aga jättis USA president Süüriaga seotud pingete tõttu ära kavandatud visiidi Ladina-Ameerikasse.

WHO: Doumas on 500 inimesel mürgistusnähud

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ütles kolmapäeval Süüria tervishoiuasutuste andmetele tuginedes, et umbes 500 Douma elanikul on laupäeval aset leidnud keemiarünnakule viitavad mürgistusnähud.

Tervishoiuasutustesse jõudnud patsientidel on tunnused nagu limaskestade tõsine ärritus, hingamis- ja närvisüsteemihäired, ütles WHO avalduses.

Samas ei kinnitanud ÜRO terviseorganisatsioon otseselt, et Doumas leidis aset keemiarünnak.

WHO vahendas ka kohalikke teateid rohkem kui 70 keldritesse varjunud inimese surmast, öeldes, et 43 neist olid äärmiselt mürgise aine mõju alla sattumise sümptomid.

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) lubas teisipäeval, et saadab kiiresti töörühma Doumasse asja uurima.

WHO nõuab juurdepääsu Süüria keemiarünnaku ohvritele

WHO nõudis kolmapäeval viivitamatut juurdepääsu Süüria väidetava keemiarünnaku ohvritele, keda võis olla umbes 500.

WHO kiirreageerimisjuht Peter Salama ütles, et teated ja pildid Doumast, kus laupäeval rünnak tehti osutavad mürkainete mõjule.

"WHO nõuab kohe takistamatut juurdepääsu piirkonnale, et anda abi kannatanutele, hinnata mõju tervisele ja anda laiem ühiskondlik vastus," ütles ta.

WHO ütles kohalike tervishoiuorganisatsioonide andmetele tuginedes, et umbes 500 tervishoiuasutustesse toimetatud patsiendil ilmnesid mürkkemikaalide mõju märgid ja sümptomid.

USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa on öelnud, et kõigi tunnuste järgi on laupäevase rünnaku taga Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim.

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) ja ÜRO sõjakuritegude uurijad on varemgi süüdistanud Assadi keemiarelva kasutamises.

WHO on toimetanud viimastel aastatel humanitaarabikonvoidega Süüria haiglatesse ravimeid mõnede keemiarelvades kasutatavate ainete vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: