Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: USA ja Põhja-Korea tippkohtumine toimub mais või juuni algul

{{1523240220000 | amCalendar}}
Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump.
Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP PHOTO/KCNA via KNS ja AFP PHOTO/STR/South Korea/Scanpix

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et kohtub Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga mais või juuni algul.

Trump ütles Valges Majas enne valitsuskabineti istungit ajakirjanikele, et tippkohtumine korraldatakse millalgi mais või juuni algul.

Presidendi sõnul võib esialgne tähtaeg pidada kohtumine mais pisut edasi lükkuda, kuid see toimub. "Usun, et mõlemad pooled avaldavad suurt austust ja loodetavasti sünnib kokkulepe tuumarelvadest loobumisest," ütles Trump.

Ta avaldas ka lootust, et õnnestub sisse seada suhted, mis kujunevad võrreldes senistega hoopis teistsugusteks.

Põhja-Korea on olnud aastakümneid seisukohal, et tuumaprogrammist loobumine võib kõne alla tulla vaid juhul, kui USA viib oma väed Korea poolsaarelt ära.

Ühendriikide ametiisikud teatasid pühapäeval, et Põhja-Korea on kinnitanud Washingtonile valmisolekut arutada kohtumisel Trumpiga Pyongyangi tuumarelvaprogrammi.

Enne kohtumist Ühendriikide riigipeaga kohtub Kim 27. aprillil Panmunjomi piirikülas Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga. Märtsi lõpus tegi Põhja-Korea president esimese välisvisiidi Hiina, kohtudes president Xi Jinpingiga.

Põhja-Korea on valmis USA-ga tuumarelvadest loobumisest rääkima

Põhja-Korea võimuesindajad on teavitanud USA kolleege, et riigi liider Kim Jong-un on valmis Ühendriikidega Korea poolsaare denukleariseerimisest rääkima, teatasid pühapäeval valitsusallikad väljaannetele Wall Street Journal ja Washington Post.

Tegemist on esimese korraga, kui taoline ettepanek on otse Ühendriikidele edastatud. Varem on seda vahendanud Lõuna-Korea võimuesindajad ja Kim tegi vastavasisulise avalduse ka oma Hiina visiidi ajal.

"USA on saanud kinnituse, et Kim Jong-un on valmis Ühendriikidega Korea poolsaare denukleariseerimisest rääkima," kinnitas USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni allikas mõlemale väljaandele.

Hiina välisminister Wang Yi kinnitas möödunud nädala kohtumisel Põhja-Korea välisministri Ri Yong-hoga, et Peking toetab Pyongyangi plaanitavaid tippkohtumisi USA ja Lõuna-Koreaga.

Wang ütles kohtumisel, et Peking hindab Põhja-Korea pingutusi pingete leevendamiseks Korea poolsaarel.

Põhja-Korea välisminister lubas, et Pyongyang jätkab tihedat strateegilist suhtlust Pekingiga, nagu lepiti kokku Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni hiljutisel kohtumisel Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

Kim kohtub 27. aprillil Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ja enne mai lõppu Ühendriikide riigipea Trumpiga.

Põhja-Korea ja Lõuna-Korea leppisid tippkohtumise korraldamises kokku märtsi algul Lõuna-Korea julgeolekunõuniku ja luurejuhi visiidi käigus Pyongyangi. Paar päeva hiljem edastasid Lõuna-Korea julgeolekujuhid USA presidendile Kimi ettepaneku korraldada USA-Põhja-Korea tippkohtumine, mille Trump vastu võttis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: