Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kim Jong-un ja Trump kohtuvad hiljemalt mais

{{1520565780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja USA president Donald Trump kohtuvad hiljemalt mais, et saavutada lepe, mis kõrvaldaks tuumarelvad Korea poolsaarelt, ütles Lõuna-Korea kõrge ametnik pärast läbirääkimisi Valges Majas.

"Ma ütlesin president Trumpile, et meie kohtumisel Põhja-Korea liidr Kim Jong-uniga kinnitas ta oma pühendumust denukleariseerimisele," lausus Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong, kes oli hiljuti naasnud visiidilt Pyongyangi.

"Kim lubas, et Põhja-Korea hoidub edasistest tuuma- või raketikatsetustest," ütles ta ajakirjanikele Valge Maja sissesõiduteel, lisades, et Kim tegi Trumpile ettepaneku kohtuda.

Chungi sõnul nõustus Trump kohtuma Kimiga hiljemalt mais, et tagada püsiv tuumarelvitustamine.

Valge Maja kinnitas presidendi nõusolekut Põhja-Korea juhiga kokku saada, lisades, et USA sanktsioonid Pyongyangi vastu jäävad esialgu jõusse.

"President Trump hindab kõrgelt Lõuna-Korea delegatsiooni ja ja president Mooni sooje sõnu," lausus pressiesindaja Sarah Sanders.

"Ta nõustub kutsega kohtuda Kim Jong-uniga kohas ja ajal, mis tuleb veel kindlaks määrata," lausus Sanders. "Me ootame kannatamatult Põhja-Korea tuumarelvitustamist. Seni peavad kõik sanktsioonid ja maksimaalne surve säilima."

Tillerson: USA-d hämmastas Kimi vastutulelikkus

Donald Trumpi sundis Kim Jong-uniga kohtuma ootamatu ja "dramaatiline" muutus tolle hoiakus, ütles Ühendriikide välisminister Rex Tillerson reedel.

Tema sõnul hämmastas USA-d Kimi vastutulelikkus, kui ta Pyongyangis Lõuna-Korea delegatsiooniga vestles. See osutavat Tillersoni sõnul, et Kim "ei ole mitte lihtsalt kõnelusteks valmis, vaid tõesti soovib neid".

Trump langetas kohtumise kohta otsuse ise, rõhutas välisminister, sest leidis, et aeg kõnelusteks on küps. Tillerson lisas, et kõneluste ajas kokkuleppele jõudmiseks kulub paar nädalat.

CNN teatas valitsusallikatele viidates, et Trumpi administratsioon kaalub Põhja-Koreaga kavandatavate kõneluste läbiviimiseks välisabi palkamist.

Uudistekanaliga rääkinud allikate sõnul arutab administratsioon võimalust nimetada üks väljaspool seisev asjatundja erisaadikuks Tillersoni kõrvale, kui Ühendriikide ja Põhja-Korea läbirääkimised edenevad.

Trump kiitis suuri edusamme Põhja-Korea veenmisel

Trump kiitis suuri edusamme, mis on tehtud veenmaks Põhja-Koread loobuma oma tuumaprogrammist, olles eelnevalt neljapäeval soostunud kohtuma sealse liidri Kim Jong-uniga.

"Kohtumine on kavas!" kirjutas Trump Twitteris pärast Valge Maja kinnitust, et USA president on nõustunud Kimiga kokku saama.

"Kim Jong-un rääkis Lõuna-Korea esindajatega denukleariseerimisest, mitte üksnes külmutamisest. Selle aja vältel ei katseta Põhja-Korea ka rakette," märkis Trump pärast seda, kui Lõuna-Korea ametiisik oli teatanud, et tippkohtumine toimub hiljemalt mais.

"Suuri edusamme on tehtud, kuid sanktsioonud jäävad paika, kuni kokkulepe on saavutatud."

Jaapani peaminister tervitas teadet Trumpi ja Kimi kohtumisest

Jaapani peaminister tervitas reedel üllatuslikku teadet USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jon-uni tippkohtumisest hiljemalt mais.

"Ma hindan kõrgelt Põhja-Korea muutust, et see alustab läbirääkimisi, mille eelduseks on tuumarelvitustamine," ütles Shinzo Abe, lisades, et kavatseb külastada Ühendriike ja kohtuda president Trumpiga juba aprillis.

Jaapan on olnud ettevaatlik hiljutise taliolümpiast ajendatud lähenemise suhtes Korea poolsaarel. Abe ütles muu hulgas alles neljapäeval, et "kõnelused kõneluste pärast on tähtsusetud".

Kuid ta oli positiivne Trumpi-Kimi kavandatava tippkohtumise suhtes, tervitades seda, kui Jaapani, USA ja Lõuna-Korea koostöö tulemust.

"Jaapani ja Ühendiikide poliitikas muudatust ei ole," lisas ta. "Me jätkame maksimaalse surve avaldamist, kuni Põhja-Korea astub konkreetseid samme denukleariseerimise suunas viisil, mis on täielik, kontrollitav ja pöördumatu."

Hiina: Korea poolsaare tuumaküsimus liigub õiges suunas

Hiina tervitas reedel ajaloolist teadet Trumpi ja Põhja-Korea liidri kavandatavast kohtumisest ning soovis neile poliitilist julgust Korea poolsaare tuumavabaks muutmiseks.

"Me tervitame positiivset signaali USA ja Põhja-Korea otsedialoogi kohta," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja ja lisas, et "Korea poolsaare tuumaküsimus liigub õiges suunas. Me loodame, et kõik pooled suudavad demonstreerida poliitilist julgust ja teha õigeid poliitilisi otsuseid."

Peking on Trumpi survel toetanud ÜRO sanktsioone Põhja-Koreale, mille tõttu on halvenenud tema suhted Pyongyangiga.

Hiina on omalt poolt püüdnud mõjutada USA-d Põhja-Koreaga kohtuma, öeldes, et riigi peavad lahkhelid selgeks rääkima silmast silma.

Lavrov: Trumpi kohtumine Kimiga oleks samm õiges suunas

Moskvas peetakse kokkulepet USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise korraldamiseks sammuks õiges suunas ja tervitatakse ka kahe Korea tippkohtumise korraldamist, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov reedel.

"Peame seda sammuks õiges suunas. Kuulsime sellest kokkuleppest alles täna. Loodan, et see teoks saab. See on Korea olukorra lahendamiseks vaieldamatult vajalik," ütles Lavrov pressikonverentsil Etioopias.

"Samuti tervitame Souli ja Pyongyangi kokkulepet Korea tippkohtumise korraldamiseks, nagu ma aru saan," rõhutas minister.

"Kõik see on nimelt see, millele Venemaa ja Hiina ning paljud muud riigid üles kutsusid, pooldades pingete leevendamist Korea tuumaküsimuse ümber ja tegutsemist mitte ähvarduste ja ultimaatumite ning ühepoolsete sanktsioonidega, vaid vastastikku lugupidaval alusel kulgevate läbirääkimistega, otsides kõiki pooli rahuldavat kokkulepet," rõhutas ta.

EL tervitab Trumpi ja Kimi kohtumist

Euroopa Liit tervitas reedel ootamatut teadet USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kavandatavast kohtumisest.

"Me usume, et president Trumpi valmidus võtta vastu Kim Jong-uni kutse tippkohtumisele mais on positiivne areng," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Maja Kocijančič.

Tema sõnul on teretulnud ka teated Pyongyangi valmisolekust arutada tuumaprogrammi lõpetamist ja peatada katsetused kõneluste ajaks.

Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong teatas neljapäeval Valget Maja külastades USA presidendi ja Põhja-Korea liidri kohtumisest, mis peaks leidma aset hiljemalt mai lõpus.

"KRDV (Korea Rahvademokraatlik Vabariik) on väidetavalt lubanud alustada läbirääkimisi tuumaprogrammi lõpetamise üle ja hoiduma tuumarelvi katsetamast, kuni need läbirääkimised käivad," ütles Kocijančič.

"Kui see teoks saaks, looks see tingimused läbirääkimiste teel lahenduse leidmiseks."

Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha kohtub 19. märtsil Brüsselis EL-i kolleegidega, et nad sündmuste käiguga kurssi viia. Kocijančiči kinnitusel on EL valmis dialoogi toetama.

Ka Saksa kantsler Angela Merkel tervitas teadet Trumpi ja Kimi kavandatavast kohtumisest.

Merkeli sõnul näitab see, et "ühine rahvusvaheline positsioon, sealhulgas sanktsioonid, annab lootust".

"Loomulikult oleks suurepärane, kui pinged väheneksid, sest Põhja-Korea tuumaprogramm on olnud meie kõigi jaoks suur mureallikas."

IAEA loodab konkreetseid edusamme Kimi ja Trumpi kohtumiselt

Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) avaldas neljapäeval lootust, et USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni tippkohtumisel jõutakse "konkreetsete edusammudeni" Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi küsimuses.

"IAEA jälgib täpselt viimaseid arenguid, mis on seotud Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (Põhja-Korea) tuumaprogrammiga," teatas Viinis baseeruv ÜRO agentuur.

"Me loodame, et need arengud viivad konkreetsete edusammudeni selles, mis puudutavad KRDV (Põhja-Korea) tuumaküsimust," lisati.

Agentuuri teatel on nad jätkanud Põhja-Korea tuumaprogrammi monitoorimist, kasutades selleks ka satelliitfotosid.

"IAEA on valmis panustama rahumeelsesse lahendusse, jätkates oma kinnitamistegevusi riigis, kuni on jõutud poliitilise leppeni asjassepuutuvate riikide vahel," öeldi avalduses.

Põhja-Korea saatis IAEA inspektorid Yongbyoni tuumakompleksist välja 2009. aastal ja pole lubanud neil naasta.

ÜRO agentuur on korduvalt mõistnud hukka Põhja-Korea tuumakatsetused.

Hiljemalt maiks planeeritud riigipeade tippkohtumine tuleb pärast mitu kuud kasvanud pingeid Pyongyangi ja rahvusvahelise kogukonna vahel Põhja-Korea tuumakatsetuste ja ballistiliste rakettide üle.

IAEA keskendub tuumarelvade leviku peatamisele ja kontrollib ka 2015. aasta Iraani tuumaleppe tingimuste täitmist. Agentuuri kuulub 168 riiki.

CNN: Trumpi valitsus tahab palgata kõnelusteks Põhja-Koreaga välisabi

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon kaalub Põhja-Koreaga kavandatavate kõneluste läbiviimiseks välisabi palkamist, teatas CNN reedel valitsusallikatele viidates.

Uudistekanaliga rääkinud allikate sõnul arutab administratsioon võimalust nimetada üks väljaspool seisev asjatundja erisaadikuks välisminister Rex Tillersoni kõrvale, kui Ühendriikide ja Põhja-Korea läbirääkimised edenevad.

CNN-i andmetel on USA välisministeeriumis puudus Põhja-Koreaga tegelevatest diplomaatidest. Ühendriigid ei ole Trumpi ametiajal määranud ka Lõuna-Koreasse alalist suursaadikut.

Kimbatust suurendab asjaolu, et seni Põhja-Korea küsimustega tegelnud diplomaat Joseph Yun kavatseb ametist lahkuda.

USA välisministeerium on kinnitanud, et muretsemiseks pole põhjust, sest nende käsutuses on pädevad asjatundjad.

Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong teatas neljapäeval Valget Maja külastades, et Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un on leppinud kokku kohtumises, mis peaks leidma aset mai lõpus.

Kim lubab Lõuna-Korea presidenti enam mitte rakettidega äratada

Põhja-Korea liider Kim Jong-un lubab, et varahommikused telefonikõned raketikatsetustest ei hakka enam Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini und häirima, ütles Soul.

Eelmisel aastal tegi Pyongyang 20 ballistilise raketi katsetust, peaaegu kõik varahommikul.

Moon kutsus alati kiiresti kokku riikliku julgeolekunõukogu, mis tähendas, et ametnikud, diplomaadid ja ajakirjanikud aeti varavalges voodist välja.

Sel nädalal Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõuniku Chung Eui-yongiga kohtudes lubas Kim joviaalselt, et enam ta Mooni und ei häiri.

"Ma langetasin täna otsuse ja president Mooni und ei häirita enam varahommikuste äratustega," vahendas Souli presidendipalee naaberriigi liidri sõnu.

Kim nõustus kohtuma aprillis Mooniga ja avaldas soovi kohtuda ka USA presidendi Donald Trumpiga, et arutada Korea poolsaare tuumavabaks muutmist. Kim lubas kõneluste ajal mitte tuuma- ega raketikatsetusi teha.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: