Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump lubas kohtumiselt Kimiga lahkuda, kui see edukaks ei osutu

USA president Donald Trump ja Jaapani peaminister Shinzo Abe kinnitasid kahepäevase kohtumise lõppedes taas oma üksmeelt, et Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonid jätkuvad niikaua kuni riik lõpetab oma tuumaprogrammi.

Trump avaldas lootust, et tema eelseisev kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga on edukas, vahendasid ERR-i teleuudised.

Trump teatas, et lahkub kohtumiselt Põhja-Korea liidriga, kui kõnelused vilja ei kanna. Ta lisas aga, et ei osaleks kohtumisel, kui ei usuks selle edusse.

"Loodetavasti kujuneb kohtumine väga edukaks ja me ootame seda väga. See oleks suur asi Põhja-Korea ja kogu maailma jaoks. Niisiis teeme kõik, mis võimalik, et sellest saaks edulugu kogu maailmale, mitte ainult USA-le või Põhja- või Lõuna-Koreale või Jaapanile," selgitas Trump. 

Kolmapäeval kinnitas Trump, et tulevane välisminister Mike Pompeo kohtus hiljuti Põhja-Korea liidriga.

Niivõrd kõrgetasemelist kohtumist Põhja-Korea ja USA vahel ei ole toimunud 2000. aastast, kui tollane USA välisminister Madeleine Albright kohtus toonase Põhja-Korea liidri Kim Jong-iliga.

"Mike Pompeo kohtus Kim Jong-uniga Põhja-Koreas eelmisel nädalal. Kohtumine läks väga hästi ja head suhted sõlmitud. Tppkohtumise detaile töötatakse praegu välja. Tuumarelvadest loobumine on suurepärane asi nii maailma kui ka Põhja-Korea jaoks," kirjutas USA riigipea. 

Pompeo ja Kimi kohtumine jõudis USA meediasse pärast seda, kui Trump teatas, et on avatud Lõuna-Korea ja Põhja-Korea kümne päeva pärast aset leidvale kohtumisele ja rahukõnelustele, mis võivad viia ajaloolise leppimiseni.

"Neil on minu õnnistus kõnelusteks sõja lõpetamise üle. Inimesed ei saa aru, et Korea sõda ei ole lõppenud, vaid kestab edasi. Koread räägivadki sõja lõpetamisest. See on teema, milelle ma annan oma õnnistuse," ütles Trump.

USA presidendi sõnul on samal ajal kaalumisel viis erinevat kohta Põhja-Korea ja Ühendriikide tippkohtumiseks.

"Kohtumine leiab tõenäoliselt aset juuni alguses või isegi varem, kui eeldada, et asjad hästi sujuvad," ütles Trump.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: