Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea juht kinnitas Pekingis tuumarelvadest loobumisele pühendumist

{{1522202400000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un kinnitas Hiina presidendile Xi Jinpingile, et tema riik on pühendunud tuumarelvadest loobumisele, edastas kolmapäeval riiklik uudisteagentuur Xinhua.

"Korea poolsaare denukleariseerimise saab lahendada, kui Lõuna-Korea ja USA vastavad meie heatahtlikele püüdlustele ning loovad rahu ja stabiilsuse atmosfääri. Seda samal ajal, kui alustavad edumeelset ja üheaegset tegutsemist rahu saavutamiseks," ütles Kim oma äsjase Hiina visiidi ajal.

Hiina kinnitas ühtlasi esimest korda ametlikult Kimi Pekingis viibimist.

Kimi mitteametlik Hiina visiit kestis pühapäevast kolmapäevani ja teda saatis tema naine Ri Sol-ju. Kim sõitis visiidile Hiina presidendi Xi Jinpingi kutsel.

Ilmselt tahtis Xi Kimiga kokku saada enne maikuus aset leidvat tippkohtumist, kus Põhja-Korea liider kohtub USA presidendi Donald Trumpiga.

Xinhua andmetel kinnitas Kim visiidi ajal, et Põhja-Korea soovib Ühendriikidega dialoogi ja on valmis kahe riigi tippkohtumiseks.

Hiina president võttis vastu Põhja-Korea liidri küllakutse

Xi Jinping võttis vastu Kim Jong-uni küllakutse Pyongyangi, teatas kolmapäeval Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA.

"Kim Jong-un esitas Põhja-Korea valitseva partei ja valitsuse nimel president Xi Jinpingile kutse ametlikuks visiidiks talle sobival ajal ja see võeti rõõmuga vastu," teatas KCNA.

Seni vaid oletused

Kimi mitteametlik visiit kestis pühapäevast kolmapäevani ja teda saatis tema naine Ri Sol-ju.

Lõuna-Korea uudisteagentuuri Yonhapi andmetel kinnitasid visiidi toimumist ka Põhja-Korea võimud. Yonhapi info kohaselt kutsus Kimi külla Xi.

Jaapani uudisteagentuur Kyodo edastas juba teisipäeval, et Pekingi raudteejaamast lahkus rong kõrge Põhja-Korea ametiisikuga. Meedia oletas seepeale, et Hiinas võis käia üllatusvisiidil Põhja-Korea autoritaarne liider.

Valge Maja: Xi ja Kimi kohtumine on märk survestamise toimimisest

Hiina presidendi Xi Jinpingi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine Pekingis on märk, et Põhja-Korea survestamine toimib, ütles Valge Maja kolmapäeval.

Valge Maja teatel teavitas Hiina USA-d kahe liidri kohtumise sisust.

Valge Maja kõneisik Sarah Sanders ütles, et president Donald Trump sai Xilt teate kohtumisest teisipäeval.

Sandersi sõnul näitavad Xi ja Kimi kõnelused, et USA poliitika maksimaalse surve avaldamisest Põhja-Koreale on loonud soodsa keskkonna kõnelusteks.

Trump: Põhja-Korea ja Hiina liidri kohtumine läks väga hästi

Hiina presidendi Xi Jinpingi ja Põhja-Korea liideri Kim Jong-uni kohtumine läks väga hästi ning Kim ootab kokkusaamist USA presidendiga, ütles Ühendriikide riigipea Donald Trump kolmapäeval.

"Sain eile õhtul sõnumi Hiina Xi Jinpingilt, et tema kohtumine Kim Jong-uniga läks väga hästi ja et Kim ootab kohtumist minuga," säutsus Trump Twitteris.

"Seni tuleb aga, kahjuks, iga hinna eest säilitada maksimaalsed sanktsioonid ja surve," lisas ta.

Jaapan ootab Pekingilt Kim Jong-uni visiidi osas selgitust

Jaapani peaminister Shinzō Abe kutsus Hiina võime üles selgitama Põhja-Korea juhi Kim Jong-uni visiidiga seonduvat, edastas agentuur EFE.

"Tahaksime Hiinalt saada kõikehõlmavat selgitust," ütles Jaapani peaminister kolmapäeval parlamendile.

Tema sõnutsi kogub Tōkyō hoolega seda reisi puudutavat teavet ja eritleb seda.

"Arvan, et oleme praegu olukorras, kus Põhja-Korea üritab läbirääkimisi alustada," lisas Abe.

Ta pidas ka tähtsaks, et "Põhja-Korea loobuks täielikult oma tuuma- ja raketiprogrammidest.

Abe: USA ja Põhja-Korea kõnelustel tuleb arutada ka lühimaarakette

Abe väljendas kolmapäeval muret, et kõnelustel USA ja Põhja-Korea vahel ei puudutata lühi- ja keskmaarakettide küsimust, mis on iseäranis oluline Jaapani julgeoleku jaoks.

USA president Donald Trump võib unustada kõnelustel Kim Jong-uniga Põhja-Korea lühimaaraketid, mis on ohuks Jaapanile, kuid mitte USA-le, sõnas Abe parlamendis.

Abe soovib väljendada oma muret Trumpile Jaapani valitsusjuhi visiidi ajal USA-sse järgmisel kuul. Abe sõnul peaks Trump kõnelustel Põhja-Korea liidriga käsitlema ka raketiprogrammist loobumist, mitte ainult Pyongyangi tuumarelvaprogrammi peatamist.

Trumpi ja Kimi kohtumine peaks aset leidma maikuus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: