Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea liider lubas peatada tuuma- ja raketikatsetused

{{1524267360000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatas otsusest peatada tuuma- ja raketikatsetused ning sulgeda tuumakatsetuste polügoon, edastas Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap laupäeval.

"Alates 21. aprillist peatab Põhja-Korea tuumakatsetused ja mandritevaheliste ballistiliste rakettide väljatulistamise," tsiteeris Yonhap Põhja-Korea meediat.

"Põhja-Korea sulgeb tuumakatsetuste koha riigi põhjaosas, et tõestada lubadust peatada tuumakatsetused," ütles riiklik uudisteagentuur KCNA.

KCNA teatel on selle sammu eesmärk muuta oma riiklikku fookust ja parandada majandust.

Põhja-Korea lubas ka teha oma regionaalsete naabrite ja rahvusvahelise kogukonnaga aktiivselt tööd rahu tagamiseks Korea poolsaarel ning "optimaalse rahvusvahelise keskkonna" loomiseks majanduse ülesehitamiseks.

KCNA ütles, et otsused langetati valitseva Korea Töölispartei keskkomitee istungil, mis kutsuti kokku arutama "uut etappi".

Keskkomitee kuulutas "suurt võitu" riigi ametlikus "byungjini" poliitikas, mille raames arendati üheaegselt nii majandust kui tuumaprogrammi.

Komitee võttis ühehäälselt vastu resolutsiooni, milles kutsuti keskendama riiklikud jõupingutused tugeva sotsialistliku majanduse saavutamiseks ja parandada põhjalikult inimeste eluolu.

Kim ütles keskkomitee kohtumisel, et edusammude tõttu tuumaprogrammis ei vaja Põhja-Korea enam tuuma- ega mandritevaheliste ballistiliste rakettide katsetusi ning sellest tulenevalt on ka riigi põhjaosas asuv tuumakatsetuste polügoon täitnud oma ülesande.

Trump nimetas Kimi otsust väga heaks uudiseks maailmale

USA president Donald Trump tervitas reedel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni otsust peatada tuuma- ja raketikatsetused ning nimetas seda "väga heaks uudiseks maailmale".

"See on väga hea uudis Põhja-Korea ja maailma jaoks - suur edusamm! Ootan meie tippkohtumist," säutsus Trump pärast uudist Põhja-Korea riigimeedialt.

Trump peaks kohtuma Kimiga mai lõpus või juunis.

Soul: Põhja-Korea otsus on tähtis edusamm

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni otsus peatada tuuma- ja ballistiliste rakettide katsetamine on tähtis samm Korea poolsaare tuumavabaks muutmise teel, ütles Lõuna-Korea presidendi kantselei laupäeval avalduses.

"Põhja-Korea otsus on sisuline edasiminek Korea poolsaare tuumavabaks muutmiseks, mida maailm soovib," märgiti avalduses.

"See loob väga positiivse õhkkonna eelseisva kahe Korea ning Põhja-Korea ja USA tippkohtumise eduks."

EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini: seda sammu oodati kaua

Euroopa Liit kiitis laupäeval Põhja-Korea otsust peatada tuumarelva- ja raketikatsetused, kutsudes seda kaua oodatud positiivseks sammuks.

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vastav avaldus näitab, et ta on valmis pidama lugu oma rahvusvahelistest kohustustest ja nõustuma ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega,"sõnas EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini avalduses.

Tokyo: Lääne rünnak Süüria vastu saatis sõnumi Kimile

USA-juhitud õhulöögid Süüria režiimi vastu saatsid sõnumi ka Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile enne tema kõnelusi Ühendriikide presidendi Donald Trumpiga, ütles Jaapani kaitseminister Itsunori Onodera.

Vaatlejate hinnangul võivad õhulöögid Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi vastu tugevdada Trumpi positsiooni kõnelustel, kuna need näitasid Kimile, et Läänel on poliitiline tahe toetada oma retoorikat ning ka võimekus korraldada kaugelt täppisrünnakuid.

"See on samm, mis astuti massihävitusrelvade vastu ja ma arvan, et see andis teatud sõnumi ka Põhja-Koreale," ütles Onodera Washingtonis.

Jaapani kaitseminister kohtus Pentagonis oma USA kolleegi James Mattisega, kes rõhutas, et kahe riigi allianss on "rahu ja julgeoleku nurgakivi" kogu Vaikse ookeani regioonis.

Onodera ütles, et USA ja Jaapan peavad tegema koos rahvusvahelise kogukonnaga tööd, et "panna Põhja-Koread loobuma kõigist massihävitusrelvadest ja ballistilise raketi programmist täielikul, tõestataval ja pöördumatul viisil".

Onodera ja Mattis kohtusid enne seda, kui Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatas laupäeval otsusest peatada tuuma- ja raketikatsetused ning sulgeda tuumakatsetuste polügoon.

Hiina: on võimalus muuta regioon tuumavabaks

Hiina valitsus teatas laupäeval, et tervitab Põhja-Korea otsust peatada tuuma- ja raketikatsetused ning näeb võimalikuks regiooni tuumarelvavabaks muutmist.

"Hiina usub, et otsus peatada tuumakatsetused ja keskenduda majandusarengule, inimeste elustandardite parandamisele aitab edasi olukorra leevenemisele Korea poolsaarel ja edendab tuumarelvavabaks muutmist ja katseid leida poliitiline lahendus," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: