Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lõuna-Korea president: ees ootab veel palju otsustavaid momente

{{1520494680000 | amCalendar}}
Ekraan Souli raudteejaamas.
Ekraan Souli raudteejaamas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ütles neljapäeval, et Korea poolsaarel tuumavastasseisu lõpetamiseks tuleb läbi teha veel mitu otsustavat momenti.

"Me oleme läbi teinud ühe otsustava momendi, kuid peame läbima veel palju selliseid, kuni jõuame Korea poolsaare tuumarelvitustamise ja püsiva rahuni," ütles Moon kohtumisel kirikujuhtidega.

Souli teatas teisipäeval, et Pyongyang on teinud ettepaneku pidada USA-ga julgeolekutagatiste eest kõnelusi tuumarelvadest loobumise üle ja on nõus peatama läbirääkimiste ajaks raketikatsetused. Samuti nõustus Pyongyang pidama aprillis tippkohtumise Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini vahel.

Mõned eksperdid on avaldanud kahtlust Põhja-Korea ettepanekute siiruse üle, viidates stalinistliku riigi varasemale tegevusele desarmeerimiskõneluste kasutamisel tuuma- ja raketiprogrammi edasiviimisele aja võitmiseks.

Esmaspäeval Põhja-Koread külastanud ja Kimiga kohtunud Lõuna-Korea ametnike sõnul ütlesid režiimi kõrged ametnikud neile, et Põhja-Koreal pole põhjust tuumarelvi omada, kui kõrvaldatakse sõjaline oht riigile ja tagatakse riigi julgeolek.

Moon nimetas Lõuna-Korea eriesindajate visiidi tulemusi "suureks sammuks Korea poolsaare tuumavabaks muutmise poole", mis sai võimalikuks tänu USA valitsuse tugevale toetusele.

Pyongyang on kaua õigustanud tuumaprogrammi olemasolu Lõuna-Korea ja USA ühiste sõjaväeõppustega ja kutsunud viima Lõuna-Koreast ära seal paiknevad 28 500 Ühendriikide sõdurit.

USA on teatanud, et Soul ja Washington jätkavad pärast paraolümpiamängude lõppu 18. märtsil ühisõppusi. Lõuna-Korea kaitseministeeriumi pressiesindaja Choi Hyunsoo ütles neljapäeval, et sõjavägi teatab ühisõppuste ajakava pärast mängude lõppu.

Praeguseks pole selge, kas USA kavatseb Põhja-Korea ettepaneku vastu võtta. Ühendriikide president Donald Trump on tervitanud "võimalikke edusamme" Põhja-Korea tuumarelvitustamise alal ning viimaseid diplomaatilisi saavutusi, kuid pole andnud ettepanekule selget vastust.

Abe: Põhja-Korea astugu samme tuumarelvitustamise suunas

Jaapani peaminister Shinzo Abe hoiatas neljapäeval, et Põhja-Korea ettepanek pidada USA-ga kõnelusi tuumarelvadest loobumise üle võib olla katse võita aega, ja rõhutas vajadust "konkreetsete" sammude järele Pyongyangilt.

Abe ütles esimestest märkustes pärast äsjaseid diplomaatilisi arenguid Põhja- ja Lõuna-Korea vahel, mida peetakse võimalikuks läbimurdeks, et rääkimine rääkimise enda pärast on "mõttetu".

"Olen korduvalt öelnud, et me peame looma maksimaalse surve olukorra Põhja-Koreale, et Põhi tahaks meiega kõnelusi pidada," sõnas Abe. Tema sõnul on samas tõsi asjaolu, et Pyongyang on minevikus kasutanud läbirääkimiste perioode aja võitmiseks tuuma- ja raketivõimekuste arendamiseks.

Abe lausus, et Põhja-Korea vastaseid sanktsioone ei tohi lõdvendada lihtsalt seetõttu, et riik on valmis läbirääkimisteks.

USA lähedane liitlane Jaapan asub Põhja-Korea rakettide tulejoonel ning eelmisel aastal lennutaski Pyongyang kaks raketti üle Jaapani territooriumi.

Peaministri sõnul on Jaapani poliitika Põhja-Korea suhtes muutumatu. "Põhja-Korea peab astuma konkreetseid samme denukleariseerimise suunas, pühendudes oma tuumaprogrammi hülgamisele täielikul, kontrollitaval ja pöördumatul viisil," lausus ta.

Lõuna-Korea eriesindajad alustasid neljapäeval teekonda Washingtoni, et anda USA ametnikele ülevaade oma Pyongyangi-visiidist varem sel nädalal. Lõuna-Korea riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong suundub Washingtonist edasi Hiinasse ja Venemaale.

Abe sõnas, et ootab võimalust saada Lõuna-Korea eriesindajalt ülevaate tema kõnelustest Põhja-Koreas, kui ta järgmisel nädalal Jaapanisse saabub.

Hiina soovitas võimalikult peatseid kõnelusi USA ja Põhja-Korea vahel

Hiina välisminister Wang Yi kutsus neljapäeval Ühendriike ja Põhja-Koread üles alustama omavahelisi kõnelusi võimalikult kiiresti.

Wang tervitas ettevaatlikult Souli teadaannet, et Pyongyang on teinud ettepaneku pidada USA-ga julgeolekutagatiste eest kõnelusi tuumarelvadest loobumise üle.

"Korea poolsaare probleem on lõpuks astunud olulise sammu õiges suunas. Nendele esialgsetele sammudele peaksid järgnema poolte kooskõlastatud sammud. USA ja Põhja-Korea peaksid alustama dialoogi pigem varem, kui hiljem," sõnas välisminister. 

Hiina esidiplomaat kutsus siiski ettevaatlikkusele, öeldes, et potentsiaalsed läbimurded Põhja-Korea tuumaküsimuses on varemgi tulemata jäänud. "Kolme jala paksuse jää sulatamiseks kulub mõistagi rohkem kui üks päev. Vaatamata valgusele tunneli lõpus, ei kujune teekond sujuvaks. Ajalugu on meile küll ja veel näidanud, et millal iganes pinged poolsaared vähenevad, varjutavad olukorda erinevad sekkumised," sõnas ta.

Wangi sõnul on praegu otsustav hetk katsetada osapoolte siirust tuumaküsimuse lahendamise asjus.

Wangi hinnangul tuleb vastutasuks edusammude eest Korea poolsaare tuumavabaks muutmisel käsitleda Põhja-Korea julgeolekumuresid.

Hiina välisminister lisas, et Pekingi ettepanek USA-le, Jaapanile ja Lõuna-Koreale peatada ühised sõjaväeõppused piirkonnas vastutasuks Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetuste peatamisele "on õige retsept".

Tillerson: USA on endiselt kaugel läbirääkimistest Põhja-Koreaga

USA välisminister Rex Tillerson ütles neljapäeval, et Põhja-Korealt tuleb "potentsiaalselt positiivseid sümboleid", kuid pooled on läbirääkimistest endiselt kaugel.

Tillerson ütles Addis Abebas ühisel pressikonverentsil Etioopia välisministriga, et Lõuna-Korea hoiab Ühendriike kursis oma aruteludest Pyongyangiga ning Washington annab Soulile ka omapoolseid sisendeid.

USA peab välisministri sõnul oleme "läbinägelik" ja realistlik ning esimene samm on "kõnelused kõneluste üle", mitte läbirääkimised.

Tillerson ei tea enda sõnul praegu, kas tingimused läbirääkimiste alustamiseks Põhja-Korea tuumaprogrammi üle on paigas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: