Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Sildam | Ministri eksimus

Toomas Sildam on ERR-i toimetaja.
Toomas Sildam on ERR-i toimetaja. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigihalduse ministri Jaak Aabi 0,28 promilli ja pluss 23 km/h paneb keerulisse seisu peaminister Jüri Ratase ja laiemalt kogu valitsuse.

Esmalt on see tõsine mure Jaak Aabile ja tema perele, sest Aab ei ole riigikogu liige ega saa maanduda parlamendis. Ta peab leidma endale teise töö, milles Keskerakond kindlasti aitab.

See on ka mainelöök peaministriparteile, mis on pooleteise aastaga kaotanud skandaalide tõttu kolm ministrit. Esmalt maaeluminister Martin Repinski, kes lahkus segaduste tõttu tema kitsefarmi ümber; teiseks regionaalhalduse minister Mihhail Korb, kes ühel venekeelsel kohtumisel Haapsalus eelistas Soome iseseisvale kaitsevõimele toetuvat riigikaitset NATO-sse kuulumisele; ning nüüd Jaak Aab.

Tema puhul tekib paratamatult küsimus, et kui ta jäi politseipatrullile vahele 11. märtsil, siis miks ta ootas selle avalikustamisega rohkem kui kuu aega. Selgitused, mille kohaselt Aab otsekui oodanuks politsei menetluse või riigi eelarvestrateegia arutelu lõppu, ei ole usutavad. Kõige arusaamatum on info, et peaminister Ratas sai Aabi vahelejäämisest teada alles läinud laupäeval, 14. aprillil ning sedagi mitte Aabilt endalt, vaid siseministrilt.

See on ühe valitsuse liikme jaoks käsitamatu viivitamine. Ta oleks kõige esimese telefonikõne pidanud tegema peaministrile. Vabandan, kui jääb mulje, et Aab lootis, nagu võiks see kõik kuidagi teistmoodi mööda minna.

Lõpuks polnud temal teist võimalust kui esitada lahkumispalve ja peaministril polnud teist võimalust kui see rahuldada. Kõik muud lahendused muutnuks valitsuse, Keskerakonna ja Jüri Ratase kestvaks märklauaks.

Jüri Ratasele on see isiklik löök. Jaak Aab oli üks oluline tegutseja 2016. aastal Mailis Repsi presidendikandidaadi kampaania ajal ning mil Keskerakonnas kavandati võimupööret, mis tipnes 5. novembri kongressiga, kui lükati kõrvale Edgar Savisaar ja esimeheks tõusis Jüri Ratas. Aab oli selle eel ja järel oluline niiditõmbaja ning tegi hiljem partei peasekretärina palju, et rohkem kokku liimida Keskerakonna vastandlikud ja tülitsevad tiivad.

Umbes 300 päeva enne parlamendivalimisi tuleb leida Ratase valitsusse kaks uut ministrit, kelle kandidaatide nimesid me veel ei tea. Esiteks on vaja uut tervise- ja tööministrit asendamaks Jevgeni Ossinovskit, kes pole endale järeltulijat leidnud. Ning teiseks vajab Keskerakond Jaak Aabi asemele uut riigihalduse ministrit.

Rohkelt peavalu paljudele. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: