Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peaminister sai Aabi vahelejäämisest teada siseministrilt

{{1523954460000 | amCalendar}}

Riigihalduse minister Jaak Aab hoidis oma joobes juhtimise ja kiiruseületamise enam kui kuu aega enda teada, peaminister Jüri Ratas sai vahejuhtumist teada laupäeval siseminister Andres Anvelti käest.

Ajakirjanike küsimusele, kas Aab ise peaministrit ei teavitanud, vastas Ratas, et ta vestles Aabiga alles pärast siseministrilt saadud infot.

Aabi joobes juhtimise info jõudis seejuures siseministrini alles siis, kui talle karistust määranud politseinik taipas, et tegemist on ministriga.

Delfi kirjutab, et Anvelt sai info PPA peadirektorilt Elmar Vaherilt laupäeval, kui süüteo menetleja tuvastas, et tegu on minister Jaak Aabiga.

"Patrull, kes Aabi kinni pidas, ei tundnud ministrit ära. Siseminister andis sellest siis omakorda kohe teada peaministrile," rääkis Anvelti nõunik Mari Rebane.

Politsei mõõtis 11. märtsi keskpäeval Tartu Lõunakeskuse lähistel Aabi väljahingatava õhu alkoholisisalduseks 0,14 milligrammi liitris, mis võrduks 0,28 promilliga veres. Samuti sõitis minister 50 alas 73 km/h sõidukiirusega.

Ratase sõnul rahuldas ta jääknähtudega autoroolist tabatud Aabi lahkumisavalduse raske südamega, kuid muud valikut tal polnud.

"Käitumine, mis viis tema tagasiastumiseni ei ole lubatav ühelegi sõidukijuhile. Minister Aab on teinud juhtunust tõsised järeldused, mida näitab tema riigimehelik otsus ametist lahkuda," ütles Keskerakonna esimees Ratas ERR-ile.

"Ühtlasi on see oluline sõnum kõigile liiklejatele. Vähemagi kahtluse korral tuleb enne rooli istumist alkomeetri abil veenduda, et eelmisel õhtul tarvitatud alkohol on organismist väljunud," lisas Ratas oma avalduses.

Peaminister ütles, et soovib Jaak Aabi riigihalduse ministrina tehtud väga hea töö eest südamest tunnustada. "Ta juhtis oma valdkonda suurte reformide ajal silmapaistva põhjalikkuse ning asjatundlikkusega. Jaak Aab oli kogu valitsusele suureks toeks mitte ainult oma valitsemisalas, vaid panustas endise sotsiaalministrina tugevalt ka tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonnas."

Aab andis Ratasele sõnul talle politseile vahelejäämisest teada laupäeval, 14. aprillil. Enne seda oli Ratas saanud vastavasisulise info siseministrilt.

Ratas ütles, et tema eesmärk on esitada lähinädalatel uus kandidaat riigihalduse ministri ametikohale kõigepealt Keskerakonna juhatusele ning seejärel avalikkusele. "Selle naise või mehe leidmisega hetkel tegelen."

Vastavalt vabariigi valitsuse seadusele on peaministril aega edastada presidendile ministri tagasiastumisavaldus ühe kuu jooksul. See aeg on ette nähtud uue ministri leidmiseks. Ministri nimetab ametisse president peaministrilt sellekohase ettepaneku saamisest kolme päeva jooksul. Uus minister astub ametisse ametivande andmisega riigikogu ees.

Toimetaja: Indrek Kuus, Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: