Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soul: Kim ja Moon arutasid tuumaküsimust ja püsivat rahu poolsaarel

{{1524803580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in arutasid reedese tippkohtumise esimeses pooles poolsaare tuumavabaks muutmist ning püsivat rahu kahe riigi vahel, ütles Mooni pressiesindaja.

Reedel toimub demilitariseeritud tsoonis asuvas Panmunjomi piirikülas Lõuna- ja Põhja-Korea ametlik tippkohtumine. Kimist sai esimene Põhja-Korea liider, kes Korea sõjast saadik naaberriiki külastab.

Varem on Koreade juhid kohtunud kahel korral -- aastail 2000 ja 2007. Mõlemad kokkusaamised toimusid Põhja-Korea pealinnas Pyongyangis.

Koreade tippkohtumine peaks sillutama tee Kimi ja Ühendriikide presidendi Donald Trumpi võimalikele kõnelustele, mis on kavandatud kas mai lõppu või juuni algusesse.

"Kahel liidril oli siiras ja avameelne dialoog denukleariseerimise ja püsiva rahu kehtestamise üle Korea poolsaarel ning Koreade-vaheliste sidemete arendamisest," ütles Yoon Young-chan.

Kimi ja Mooniga ühinevad tippkohtumise järgsel banketil nende abikaasad, lisas Yoon.

Lõuna- ja Põhja-Korea esileedide Ri Sol Ju ja Kim Jung-sooki tippkohtumisel viibimine oli seni lahtine.

Korea sõda lõppes 1953. aastal, kuid ametlikku rahulepet ei ole seni sõlmitud, mistõttu on Soul ja Pyongyang endiselt tehniliselt sõjas.

Põhja-Korea teatas laupäeval tuuma- ja raketikatsetuste peatamisest, kuid pole seni nõustunud tuumarelvadest loobuma, nagu nõuavad Lõuna-Korea, USA ja rahvusvaheline kogukond.

Kohtumise lõpus peaksid riigijuhid ilmselt allkirjastama mingi leppe või deklaratsiooni ja tegema ühisavalduse.

Soul: Kim on valmis igal ajal Lõuna-Koreas Mooniga kohtuma

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ütles reedel Lõuna-Korea presidendile Moon Jae-inile, et on valmis külastama teda Soulis "igal ajal", kui Moon peaks teda külla kutsuma, teatas Lõuna-Korea presidendi kantselei ehk Sinine Maja reedel.

Lõuna-Korea presidendi kantselei ametnik ütles, et Kim ütles seda Moonile ajal, kui nad vestlesid enne tippkohtumist kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis.

Ametniku sõnul ütles Lõuna-Korea president Põhja-Korea liidrile, et ta saab näidata külalisele "palju paremaid vaateid, kui te tulete Sinisesse Majja".

Kim vastas: "Tõesti? Ma tulen Sinisesse Majja igal ajal, kui te mind kutsute".

Enne kõnelustele suundumist astus Moon hetkeks omakorda Põhja-Korea pinnale. "Kui teie olete tulemas Lõunasse, millal saan mina võimaluse sinna minna?" küsis Moon enne seda Kimilt.

Põhja-Korea liider astus üle demarkatsioonijoone ja vastas: "Miks me ei võiks kohe praegu sellest üle astuda?". Seejärel astus Lõuna-Korea president Põhja-Korea pinnale.

Moon avaldas lootust, et pärast kohtumist Panmunjomis "jätkuvad meie kohtumised Pyongyangis, Soulis, Jeju saarel ja Paektu mäel". Jeju ja Paektu asuvalt vastavalt Korea poolsaare lõuna- ja põhjatipus.

Põhja-Korea korraldas eelmisel aastal ridamisi raketikatsetusi, paljud neist varajastel hommikutundidel, kuid Kim lubas reedel, et katsetustega on lõpp.

"Ma kuulsin, et teie varahommikune uni sai palju kordi häiritud, sest pidite meie pärast osalema riikliku julgeolekunõukogu kohtumistel. Tagan, et teie hommikust und enam ei häirita," lausus ta, korrates Põhja-Korea märtsikuist lubadust.

Pärast tippkohtumise esimest osa suundus Kim kodumaale einestama.

Kim tunnistas Põhja-Korea transporditaristu kehva olukorda

Põhja-Korea liider Kim Jong-un nimetas reedel kohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga stalinistliku riigi transporditaristu olukorda kehvaks, teatas Soul.

Kim kommenteeris sedasi oma riigi taristu olukorda pärast seda, kui Moon avaldas soovi külastada Korea poolsaare põhjatipus Hiina piiril asuvat Paektu mäge, ütles Lõuna-Korea riigipea pressiesindaja Yoon Young-chan.

Yooni sõnul ütles Põhja-Korea liider, et selline reis võib praegu olla Mooni jaoks ebamugav, sest Põhja-Korea transpordisüsteem on puudulik. Stalinistliku riigi teed on sageli konarlikud ja halvas seisukorras.

Mooni pressiesindaja lisas, et veebruaris Pyeongchangi taliolümpiamängude ajal Lõuna-Koread külastanud Põhja-Korea ametnikele avaldasid muljet Lõuna-Korea ülikiirrongid.

Lõuna-Korea president ütles, et ka põhakorealastel avaneb võimalus nautida Lõuna ülikiirronge, kui naaberriigid parandavad suhteid ja ühendavad oma raudteevõrgud üle piiri, sõnas Yoon.

Hiina ülistas Lõuna- ja Põhja-Korea liidrite "julgust"

iina ülistas reedel Lõuna- ja Põhja-Korea liidrite julgust seoses ajaloolise tippkohtumise korraldamisega, nimetades nende kätlemist kaht riiki lahutaval demarkatsioonijoonel "ajalooliseks hetkeks".

"Me aplodeerime Korea liidrite ajaloolisele sammule ja hindame nende poliitilisi otsuseid ja julgust," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying pressibriifingul.

"Me loodame ja ootame, et nad kasutaksid seda võimalust teekonna alustamiseks pikaajalise stabiilsuse poole poolsaarel," lausus ta.

Hua luges ette ka värsiread luuletusest: "Me jääme kõigi elumuutuste järel vendadeks, loobume vanadest vimmadest ja kohtume taas naeratades".

Hiina on Põhja-Korea ainus liitlane, kuid on liitunud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidega sanktsioonide kehtestamisest Pyongyangi vastu riigi raketi- ja tuumaprogrammi tõttu.

Taust: Kim on esimene Põhja-Korea juht, kes piiri ületab

Kim oleks esimene Põhja-Korea juht, kes demilitariseeritud tsoonis asuva kontrolljoone ületab, ning Lõuna-Korea võtab teda vastu sõjaväelise tseremooniaga. Samas püsib Kim demilitariseeritud tsoonis ja otseselt Lõuna-Korea territooriumile ta ei tule.

Kahe Korea kunagised juhid on varem kohtunud kahel korral, aastal 2000 ja 2007. Need kohtumised korraldati mõlemad Põhja-Korea pealinnas Pyongyangis, kuid reedene kohtumine leiab aset pingelises ja kahe riigi relvajõudude poolt valvatavas demilitariseeritud tsoonis.

Kuigi Korea sõda lõppes juba 1953. aastal pole kahe riigi vahel endiselt rahulepingut sõlmitud.

Kimiga koos on üheksaliikmeline delegatsioon, kelle seas on ka tema õde Kim Yo-jong ja riigi tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam, kes olid Põhja-Koread esindamas lõunanaabri juures toimunud taliolümpiamängudel. President Mooniga on koos seitse inimest, nende seas kaitseminister, välisminister, Korea ühendamise minister ja peastaabi ülem.

Läbirääkimised leiavad aset piiriküla Lõuna-Korea poolses osas asuvas Rahu majas ning esialgsetel andmetel lähevad Põhja-Korea esindajad lõunasöögiks tagasi oma territooriumile.

Enne pärastlõunaseid kõnelusi istutavad riigijuhid ühiselt ka rahu sümboliseeriva puu, kusjuures istutamisel kasutatakse nii Põhja- kui ka Lõuna-Koreast toodud mulda. ka kastmiseks kasutatav vesi on toodud kahest poolsaare osast.

Kohtumise lõpetab demilitariseeritud tsooni Lõuna-Korea poolel aset leidev pidulik õhtusöök.

Kuigi päevakava on väga sümboolne ja rahumeelne, on hetkel veel üsna ebaselge, kui palju õnnestub seal ka mingeid reaalseid edusamme teha.

2011. aastal alanud Kim Jong-uni valitsusajal on Põhja-Korea tuumaprogramm kiiresti edasi arenenud - eelmisel aastal korraldas Põhja-Korea oma ajaloo kuuenda tuumakatsetuse, samuti on toimunud rohkelt raketikatsetusi, mis on olnud väidetavalt üha edukamad.

Osana viimase aja lepituspoliitikast on Pyongyang küll teatanud katsetuste peatamisest, kuid samas on Põhja-Korea teate kohaselt selle sammu põhjuseks see, et taotletud "eesmärk" olevat saavutatud ja seega ei lähe uusi katsetusi enam vaja.

Kui kokkusaamine Mooniga sujub, peaks mai lõpus või juuni alguses Kim omakorda kohtuma ka USA presidendi Donald Trumpiga, kellega Põhja-Koreal läks vahepeal vägagi teravaks ja ähvardavaks sõnasõjaks. Samuti on esitatud nõudmisi, sealhulgas ka Hiina poolt, et Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmine, peaks tähendama ka USA vägede lahkumist Lõuna-Koreast.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: