Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea siirdub Lõuna-Koreaga samasse ajavööndisse

Kim Jong-un ja Moon Jae-in reedesel õhtusöögil.
Kim Jong-un ja Moon Jae-in reedesel õhtusöögil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Korea keerab kella pool tundi edasi, et ühineda Lõuna-Korea ajavööndiga, vahendas Soul pühapäeval Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teadet reedesele tippkohtumisele järgnenud lepitussammust.

Korea poolsaare riigid on olnud erinevas ajavööndis alates 2015. aastast, mil Põhja-Korea otsustas ootamatult oma standardaega Lõuna-Koreaga võrreldes 30 minuti võrra tahapoole nihutada.

Pyongyang teatas toona, et Jaapani võimu alt vabanemise 70. aastapäeva puhul naastakse ajavööndisse, mis kehtis poolsaarel enne 1910.-45. aasta Jaapani kolonilaalrežiimi.

Pärast ajaloolist kohtumist Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-inga on Kim otsustanud Põhja-Korea aja taas Lõuna-Korea omaga ühtlustada, ütles Mooni pressiesindaja Yoon Young-chan.

Kohtumine tõi kaasa ka lubaduse püüelda Koreade kestva rahu ja poolsaare tuumavabaks muutmise poole. Pühapäeval teatas Lõuna-Korea presidendi esindaja, et Kim lubas tuumarajatised sulgeda juba mais.

"Kuna meie olime need, kes standardaega muutsid, siirdume tagasi algsele ajale. Võite seda ametlikult teatada," tsiteeris Yoon Põhja-Korea liidrit.

Yooni sõnul on see sümboolne samm Souli ja Pyongyangi suhete parandamiseks.

Soul: Kim soovib normaliseerida suhteid Jaapaniga

Kim Jong-un on valmis arutama Jaapaniga suhete normaliseerimist, ütles Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini büroo.

Moon viis Jaapani peaministri Shinzo Abe kurssi reedese Korea tippkohtumise tulemustega ja ütles, et andis Kimile edasi Jaapani soovi normaliseerida suhted Põhja-Koreaga, kui ajaloolised probleemid lahendatud saavad.

Mooni sõnul vastanud Kim, et on valmis Jaapaniga läbirääkimisi pidama.

Lõuna-Korea presidendiamet ei täpsustanud vestluse üksikasju, aga Abe sõnul olevat Moon puudutanud reedel Kimiga kohtudes ka Jaapani kodanike röövimise küsimust.

Tokyo väidab, et Põhja-Korea röövis 1970. ja 1980. aastatel vähemalt 17 Jaapani kodanikku, kes pidid õpetama Põhja-Korea luureagentidele jaapani keelt ja kultuuri.

Pyongyang on võtnud omaks 13 jaapanlase röövimise. Ta lubas viiel neist 2002. aastal Jaapanit külastada ja nood jäidki sinna. Põhja-Korea väitel on ülejäänud kaheksa surnud, kuid nende perekonnad ei usu seda.

Põhja-Korea lubas tuumakatserajatise sulgeda juba mais

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ütles reedel kohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga, et sulgeb tuumakatserajatise juba maikuus, teatas pühapäeval presidendi ametkonna eestkõneleja Yoon Young-chan.

Põhja-Korea liider olevat Yooni sõnul ühtlasi lubanud, et kutsub katsepolügooni sulgemist vaatama rahvusvahelised asjatundjad, kelle seas on ka USA esindajad.

USA presidendi Donald Trump ütles laupäeval, et kohtub Kimiga juba kolme või nelja nädala pärast. Trump tegi vastavasisulise avalduse kampaaniaüritusel Michigani osariigis.

Välisminister Mike Pompeo kirjeldas samal ajal usutluses telekanalile ABC News, et tal oli Pyongyangis Kimiga "hea jutuajamine", kus Põhja - Korea liider ütles, et on valmis esitama teekaardi Korea poolsaare denukleariseerimiseks.

Trump arutas varem päeval eelseisvat kohtumist Kimiga ka Lõuna-Korea riigipea Mooniga ja märkis pärast seda, et "asjad lähevad väga hästi".

"Just pidasin väga pika ja hea jutuajamise Lõuna- Korea presidendi Mooniga. Asjad lähevad väga hästi, Põhja-Koreaga kohtumise aeg ja koht on paika panemisel," kirjutas Trump Twitteris.

"Samuti rääkisin Jaapani peaministri (Shinzo) Abega, et teavitada teda jätkuvatest läbirääkimistest," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: