Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasia ekspert: Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite siirus oli üllatav

Reedel toimus Põhja-Korea ja Lõuna-Korea liidrite ajalooline kohtumine. Aasia eksperdi Monika Reinemi sõnul oli kahe liidri omavaheline siirus üllatav.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja Lõuna-Korea president Moon Jae-in arutasid reedel poolsaare tuumavabaks muutmist ning püsivat rahu kahe riigi vahel. Liidrid allkirjastasid ka ühisdeklaratsiooni, millega leppisid kokku teha koostööd Korea poolsaare muutmisel täielikult tuumarelvavabaks. Samuti kinnitasid nad eesmärki tagada poolsaarel rahu ning muuta praegune relvarahu püsivaks rahulepinguks.

Monika Reinem tõdes "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et nende lepete ellurakendamise suhtes on põhjust olla skeptiline, kuid pikas perspektiivis ei saa ka midagi välistada.

Ta kinnitas, et kohtumine ja ühisdeklaratsioon oli suur ajalooline samm.

"Esimest korda ajaloos Põhja-Korea liider ületas Põhja- ja Lõuna-Korea piiri.
See on veel ajalooline selles mõttes, et ühisdeklaratsioon, mis täna välja anti, mainib esimest korda seda, et pikem eesmärk on Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmine. Varasemad deklaratsioonid on küll vihjanud sellele väga kantseliitlikus keeles, aga nüüd mainitakse seda konkreetselt," selgitas ekspert.

Reinemi sõnul on kohtumise puhul tähelepanuväärne kahe liidri siirus.

"Ma olin natuke üllatunud seda nähes. Ootasin aasialikku viisakust, natuke külma, tagasihoidlikku viisakust. /.../ Justnimelt, kuidas nad käsikäes ühele ja teisele poole piiri astusid ja kuidas Kim Jong-un teatava eneseirooniaga räägib oma riigi teede viletsast olukorrast või rongidest jne. See muidugi annab teataval määral lootust, et see siirus võib edasi minna ka poliitilise tahteni midagi ära teha," rääkis ta.

Põhja-Korea režiimi muutmiseks on Reinemi sõnul vaja teistel riikidel oma ühisrinnet hoida.

"Ka inimlikul tasemel, kui keegi on olnud väga agressiivne nagu Põhja-Korea on siiani olnud, siis on väga lihtne teha ühisrinne tema vastu ja me nägime ka, kuidas see toimis, sest isegi Hiina oli väga sanktsioonirežiimi poolt. Nüüd, kui see väga agressiivne tegelane näitab oma naeratavamat nägu, siis seda ühisrinnet on juba raskem hoida, sest igaühel on oma ettekujutus, mis peaks nüüd juhtuma, kui kiiresti, millised sammud tuleks astuda. Aga kui see ühisrinne sanktsioonide osas laguneb, võib juhtuda sama, mis varasematel kordadel, et tegelikult ei saagi midagi teoks ja kõik deklaratsioonid jäävadki lihtsalt deklaratsioonideks," kommenteeris Reinem.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: