Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ülevaade: kuidas maailm Korea tippkohtumist kommenteeris

{{1524828900000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA president Donald Trump tervitas reedel toimunud Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite kohtumist ja nimetas seda ajalooliseks, aga hoiatas, et "alles aeg näitab".

"Pärast raevukat raketi- ja tuumakatsetuste aastat leiab nüüd aset Põhja- ja Lõuna-Korea ajalooline tippkohtumine," ütles Trump Twitteris.

Ta tegi avalduse pärast seda, kui Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un olid öelnud ühisavalduses, et pühenduvad rahule ja Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

"Head asjad juhtuvad, aga alles aeg näitab!" lisas USA president, kel on samuti kavas mõne nädala pärast Kimiga kohtuda.

Teises säutsus kirjutas Trump: "Korea sõda lõpeb! USA ja kogu selle suurepärane rahvas peaks olema väga uhke selle üle, mis praegu Koreas toimub!"

Trump tänas koostöö eest ka Hiina presidenti Xi Jinpingi.

"Palun ärge unustage minu hea sõbra president Xi suurt abi, mis ta on osutanud USA-le, iseäranis Põhja-Korea piiril. Ilma temata oleks see olnud palju pikem ja raskem protsess!" kirjutas Trump Twitteris.

Hiina on Põhja-Korea suurim liitlane, kuid Peking on viimasel ajal toetanud ÜRO sanktsioonide kehtestamist Pyongyangile Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammi tõttu.

Suurbritannia välisminister Boris Johnson ütles, et Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite kohtumine on julgustav, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma ei arva, et keegi, kes tuletab meelde Põhja-Korea tuumarelva arendamise plaane tahaks olla praegusel hetkel liiga optimistlik, kuid see on selgelt hea sõnum, et kaks riigijuhti kohtusid, kindlasti," rääkis Johnson.

Hiina ülistas Lõuna- ja Põhja-Korea liidrite "julgust"

Hiina ülistas reedel Lõuna- ja Põhja-Korea liidrite julgust seoses ajaloolise tippkohtumise korraldamisega, nimetades nende kätlemist kaht riiki lahutaval demarkatsioonijoonel "ajalooliseks hetkeks".

"Me aplodeerime Korea liidrite ajaloolisele sammule ja hindame nende poliitilisi otsuseid ja julgust," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying pressibriifingul.

Hiina on Põhja-Korea ainus liitlane.

Jaapani peaminister ärgitas Pyongyangi "konkreetsetele tegudele"

Jaapani peaminister Shinzo Abe tervitas reedel ajaloolist kohtumist Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite vahel ja ärgitas Pyongyangi astuma konkreetseid samme poolsaare tuumarelvavabaks muutmise suunas.

"Täna pidasid (Lõuna-Korea) president Moon Jae-in ja esimees Kim Jong-un siirad kõnelused Põhja-Korea tuumavabaks muutmise üle. Ma tahan seda kiita kui positiivset sammu edasi kõikehõlmava lahenduse suunas, mis puudutab mitmeid Põhja-Koreaga seotud teemasid," ütles Abe Tokyos ajakirjanikele.

"Me loodame sügavalt, et Põhja-Korea astub konkreetseid samme läbi selle kohtumise ja läbi USA ja Põhja-Korea tippkohtumise," ütles ta.

"Me jälgime Põhja-Korea edasisi samme."

Jaapan on seni olnud Pyongyangiga läbirääkimiste pidamises tõrjuval seisukohal ja hoiatanud kõneluste pidamise eest lihtsalt kõneluste pärast.

Reedel toimunud Koreade tippkohtumine ja Kimi kavandatav kohtumine USA presidendi Donald Trumpiga näib olevat sundinud Tokyot oma seisukohti ümber hindama, ütlevad analüütikud.

"Ma soovin jätkata Jaapani, USA ja Lõuna-Korea tihedat koordineerimist röövimistes, tuuma- ja raketiküsimustes kõikehõlmava lahenduse saavutamiseks ning USA ja Põhja-Korea tippkohtumise suunas," ütles Abe.

Jaapan püüab hoida päevakorral Tokyo nõudmise, et Põhja-Korea peab tagasi andma tema agentide röövitud jaapanlased, kuid Jaapan on jäänud kiires diplomaatilises protsessis pigem kõrvaltvaatajaks. Trump lubas hiljuti Abega kohtudes, et röövitud jaapanlaste tagasinõudmist ei unustata.

Põhja-Korea möönis aastal 2002, et on röövinud Jaapani kodanikke, ja vabastas neist viis koos peredega. Pyongyang väitis, et kõik ülejäänud 1970-ndatel ja 1980-ndatel röövitud jaapanlased on surnud. Tokyo keeldub seda uskumast.

Kreml: Korea tippkohtumine on "väga positiivne uudis"

Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite reedene kohtumine on "väga positiivne uudis", sõnas Vene presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov reedel.

"Täna näeme, et on toimunud see otsene dialoog ja (sel) on teatavad väljavaated," ütles Peskov.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Aleksei Zaitsev ütles, et Venemaa on valmis aitama kaasa koostööle kahe Korea vahel ning arendama kolmepoolset koostööd raudteetranspordis, gaasi- ja elektrivaldkonnas ning muudes valdkondades.

NATO juht: Koreade kohtumine on julgustav esimene samm

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tervitas reedel toimunud Põhja- ja Lõuna-Korea tippkohtumist ja nimetas seda julgustavaks sammuks, kuid rõhutas, ees seisab veel palju katsumusi.

"See on esimene samm, see on julgustav, aga me peame aru saama, et ees on veel palju rasket tööd," ütles Stoltenberg Brüsselis NATO välisministrite kohtumisel.

Kohtumine on tulemus rahvusvahelise kogukonna pikaajalisest poliitilisest, diplomaatilisest ja majanduslikust survest, mida Pyongyangile avaldati, lisas ta.

"Kõige olulisem asi praegu on see, et nad kohtusid. Kuigi pikk maa on veel käia, enne kui me näeme Korea poolsaare kriisi ja probleemide täielikku lahenemist, on see minu arust väga tähtis esimene samm," lisas ta.

Lõuna- ja Põhja-Korea liidrid pühenduvad tuumavabale Korea poolsaarele

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatasid pärast ajaloolist tippkohtumist reedel ühisavalduses, et pühenduvad Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

Moon ja Kim allkirjastasid Panmunjomi piirikülas ühisavalduse pärast ajaloolist tippkohtumist, mis oli kahe Korea vahel alles kolmas, ja embasid pärast allkirjade andmist teineteist. Deklaratsioonis kuulutatakse, et "Korea poolsaarel uut sõda ei tule ning alanud on uus rahuajastu".

"Lõuna- ja Põhja-Korea on kinnitanud ühist eesmärki saavutada täieliku denukleariseerimise teel tuumavaba Korea poolsaar," teatasid liidrid ühisavalduses.

Lõuna- ja Põhja-Korea liidrid on sarnaseid lubadusi poolsaare tuumavabaks muutmisest andnud ka varem, kuid Pyongyang pole neid täitnud.

Moon ja Kim teatasid avalduses ka, et Lõuna- ja Põhja-Korea püüavad jõuda tänavu, 65 aastat pärast vaenutegevuse lõppu, Korea sõja püsiva lõpetamiseni.

Lõuna- ja Põhja-Korea liidrid soovivad korraldada kohtumisi USA ja ehk ka Hiinaga - kes on Korea sõja relvarahu osapooled - "eesmärgiga kuulutada sõda lõppenuks ja kehtestada alaline ja kindel rahurežiim", seisis ühisavalduses.

1950. aasta juunis alanud Korea sõda lõppes 1953. aasta juulis relvarahuga, kuid ametlikku rahulepet ei ole siiani sõlmitud, mistõttu on Soul ja Pyongyang endiselt tehniliselt sõjas.

Kim ja Moon leppisid kokku ka Lõuna-Korea presidendi sügiseses visiidis Põhja-Koreasse ning kõrgete sõjaväelaste kohtumises mais vaenu vähendamiseks kahe riigi vahel. Sellega seonduvalt leppisid Soul ja Pyongyang "kokku etapiviisilises desarmeerimises vastavalt sõjaliste pingete vähenemise ja sõjavägede vahel usalduse loomise protsessi kulule", seisis avalduses.

Lõuna-Korea president ja Põhja-Korea liider lubasid jätkata ka Korea sõjaga lahutatud perede taasühinemiskohtumisi 15. augustil ning avada Põhja-Korea piirilinnas kontaktbüroo. Lisaks kutsutakse perede taasühinemiskohtumistega seotud humanitaarküsimuste lahendamiseks kokku kahe Korea Punase Risti kohtumine.

Põhja- ja Lõuna-Korea peatavad kõik sõjaliste pingete ja kokkupõrgeteni viia võivad vaenulikud aktid "maismaal, merel ja õhus", lõpetavad valjuhäälditest propagandasaadete edastamise piiritsoonis ning lehtlehtede lennutamise teineteise territooriumile, selgus ühisavaldusest.

Lisaks lepiti kokku sammude astumises sagedaste kokkupõrgete vältimiseks läänepoolse merepiiri ümbruses, selle ala määratlemises "rahutsoonina" ning mõlema riigi kalurite turvalise kalapüügi tagamises.

Avaldusest nähtub ka, et Soul ja Pyongyang osalevad ühiselt tänavustel Aasia mängudel.

Kim lubas tippkohtumise järel, et tema ja Lõuna-Korea presidendi Mooni vahel saavutatud kokkulepped viiakse ellu ja neid ei taba Souli ja Pyongyangi vahel varem saavutatud lepete saatus.

Kaks Koread koordineerivad oma tegevusi tihedalt, et tagada "varasemate Koreade-vaheliste lepete, mis jooksid kiiresti õhust tühjaks, õnnetu ajaloo mittekordamine"," ütles Kim.

"Me võime kohata oma teel tagasilööke, raskusi ja frustratsiooni, kuid valuta pole võimalik võitu saavutada," lausus ta.

Põhja-Korea liidri sõnul on demilitariseeritud tsoon, kus Panmunjom asub, "südantlõhestava lõhenemise sümbol", aga kui see muutuks "rahu sümboliks, pöörduvad Põhi ja Lõuna, millel on ühine veri, keel, ajalugu ja kultuur, tagasi üheks saamise poole ning kõik põlvkonnad saaksid nautida õitsengut".

Pyongyang teatas laupäeval tippkohtumise eel, et peatab tuumakatsetused ja kaugmaarakettide väljatulistamise ning sulgeb riigi põhjaosas asuva tuumakatsetuste polügooni.

Lõuna-Korea president ütles pärast tippkohtumist, et "tuumamoratooriumil, mille Põhja-Korea on juba jõustanud, on eriline tähendus".

"See on tähtis samm Korea poolsaare täieliku denukleariseerimise poole," lausus ta.

Koreade tippkohtumine peaks sillutama tee Kimi ja Ühendriikide presidendi Donald Trumpi võimalikele kõnelustele, mis on kavandatud kas mai lõppu või juuni algusesse.

Mullu korraldas Pyongyang oma kuuenda ja seni võimsaima tuumaplahvatuse ja katsetas rakette, mis on suutelised küündima USA mandriosani.

Tema tegevus pingestas olukorda ning Trump ja Kim vahetasid teravaid isiklikke solvanguid ja sõjaähvardusi.

Moon kasutas Pyeongchangi taliolümpiamänge võimalusena käivitada Koreade vahel dialoog ning ütles, et tema kohtumine aitab valmistada pinda Pyongyangi ja Washingtoni tippkohtumisele.

Trump on nõudnud Põhja-Korealt täielikku, kontrollitavat ja pöördumatut tuumarelvadest loobumist.

Kuid Soul jahutas neljapäeval ootusi, öeldes, et Põhja tehnoloogilised edusammud tuuma- ja raketiprogrammides tähendavad, et igasugune leping erineks oma olemuselt fundamentaalselt denukleariseerimislepetest 1990. ja varastel 2000. aastatel.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: