Makedoonia asepeaminister ERR-ile: oleme valmis EL-iga liituma 2025. aastal

Foto: ERR

Makedoonia asepeaminister Bujar Osmani ütles ERR-i ajakirjanikule Johannes Trallale Skopjes antud intervjuus, et kui tema riigile antaks viimaks võimalus alustada Euroopa Liiduga liitumiskõnelusi, oleks Makedoonia valmis ühendusega liituma aastal 2025. Seni on Makedoonia liitumiskõnelused Brüsselis blokeerinud Ateena, kes ei ole nõus Makedoonia Vabariigi nimekujuga.

See on ajalooline aasta. Kui me saame nimeküsimuse sel aastal lahendatud, siis jaguneb meie riigi ajalugu kaheks – enne 2018 ja pärast 2018.

Kui teil ei õnnestu praegusel soodsal hetkel nimevaidlust lahendada, mis siis saab? Te olete Kreeka võimudega veerand sajandit läbirääkimisi pidanud. Märtsi lõpp saabub paari nädala pärast.

Elu muidugi jätkub, aga ma ei taha praegu mõelda plaan B peale. Kui me selle võimaluse maha magame, seisab meil ees väga ennustamatu dekaad, ennustamatus piirkonnas, ennustamatu geopoliitilise kontekstiga. Eriti arvestades viimasel ajal aset leidnud kolmandate osapoolte sekkumist. Siin on küsimus piirkonna stabiilsuses.

Keda te kolmandate osapoolte all mõtlete? Venemaad?

Jah, üks geopoliitiline jõud on Venemaa, kes avalikult ütleb, et ei taha, et me astuks NATO-sse.

Meil on vana moto – meie jaoks tõuseb päike Läänest. Me jagame neid väärtusi, tahame olla osa sellest. Me võime koostööd teha kõikide maailma riikidega, aga jagame NATO ja EL-i väärtusi ja tahame olla osa sellest süsteemist.

Kas teile ei tundu, et inimesed on ootamisest väsinud?

80 protsenti meie inimestest pooldavad EL-i ja NATO-ga liitumist. Võib-olla oli see paar aastat tagasi 90 protsenti ja nüüd on 80 protsenti. Jah, status quo mõjutab inimeste meeleolu. Oleme kandidaatriik alates 2005. aastast. Igal aastal oleme saanud soovituse alustada liitumiskõnelusi ja alati on EL-i Nõukogus olnud vastus "ei" – meie liitumiskõnelused on blokeeritud nimeküsimuse tõttu. Jah, see tekitab inimestes frustratsiooni.

Te palute makedoonlastel anda ära osa oma identiteedist, et saada EL-i liitumisperspektiiv?

Identiteet on miski, mille üle ei saa läbi rääkida. Me räägime läbi selle üle, et eristada Põhja-Kreeka piirkonda nimega Makedoonia ja riiki Makedoonia. Esmakordselt on meie peaminister avalikult öelnud, et oleme valmis leppima geograafilise määratlusega. Aga ma ei saa täpsemaid detaile kirjeldada, sest need kõnelused on alles algusjärgus ja neile valguse heitmine võib neid kahjustada.

Millal näete Makedooniat EL-i liikmena?

Meie jaoks on oluline alustada liitumiskõnelusi. Meie argument on see, et EL-i jaoks ei tähenda liitumiskõneluste alustamine mitte midagi. Midagi ei muutu klubis, kui meie alustame kõnelusi. Meie jaoks on see eksistentsiaalne, elu või surma küsimus. See on päike, mis võib ühiskonda muuta. Me ei eelda, et saame paari aasta jooksul liikmesriigiks. Me tahame võimalust läbi rääkida, et saaksime liikmesriike veenda, et oleme valmis EL-iga liituma.

Ma ei ütle kindlat kuupäeva, aga oleme õnnelikud, et (Euroopa Komisjoni Lääne-Balkani strateegia) on tähtajaks määranud 2025. Kui meile antakse võimalus, oleme hõlpsalt valmis liituma 2025 aastal.

Makedoonia asepeaminister Bujar Osmani andis "Aktuaalsele kaamerale" intervjuu. Autor: ERR

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: