ERR Serbias: Eesti IT-firmad kinnitavad e-riigi maine toel Lääne-Balkanil kanda

Foto: ERR

Eesti infotehnoloogia ettevõtted kinnitavad e-riigi maine toel kanda Lääne-Balkanil, kus tööjõukulud on kolmandiku võrra madalamad, aga mõtteviis euroopalik.

Fitek Grupp ostis äsja poole Serbia e-arvetega tegelevast ettevõttest ja laiendab tegevust Balkanile, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ettevõtte juht Mait Sooaru ootab, et Serbia teeb lähiajal arenguhüppe.

"Fitek Group ostab poole Serbias peakorteriga ettevõttest. See ettevõte muutub Fitek Groupi osaks, nimetatakse ümber Fitekiks ja partnerluses Serbia partneriga hakkame e-arvete ja kogu seda äri arendama," selgitas Sooaru.

20 aasta tagune sõda, korruptsioon ja lünklik õigussüsteem on märksõnad, mis võivad kammitseda Euroopa ettevõtete indu Serbias äri teha.

"Nagu ka riigiasutuste ja ministeeriumite toimimine on väga palju tugevatel natuuridel ja persoonidel põhinev, nii on ka äris. Selge on see, et teatud kokkulepped sõlmitakse teistmoodi kui meil," tõdes Net Groupi esindaja Anders Abel.

Eesti ettevõtjad leiavad, et Lääne-Balkan on muutumas. Nende sõnul aitab Eesti e-riigi kuvand Serbias uksi avada. Kurikuulsate korrumpeerunud ametnikega kummalgi ettevõtjal Balkanil kokkupuuteid pole.

"Serbia ettevõtted, Serbia inimesed on hästi euroopalikud, soovivad olla Euroopale hästi lähedal, soovivad EL-i saada, muutuda võimalikult euroopalikuks riigiks. Me ootame sellist arenguhüpet siin Serbias," ütles Sooaru.

Tehnoloogiaettevõttel Net Group on Balkani partneritega koostöökogemus alates 2015. aastast. Abeli sõnul on palgatase Makedoonia IT-sektoris kolmandiku võrra madalam kui Eestis, kuid uue hooga käivitunud EL-i laienemispoliitika võib selle konkurentsieelise peagi kaotada.

"Meie ettevõtte strateegiline otsus on olla siin kohal julgena, esimesena, enne kui me peame õppima, kas need hinnad tulid järgi või ei tulnud järgi ja näeme seda tahavaatepeeglist," sõnas Abel.

Tema sõnul ei osta nad Makedooniast sisse üksnes koodikirjutamist, vaid partnerettevõttel It Labs on projektides arvestatav roll.

It Labsi kaasomanik Ilja Misov ütles, et Eesti partnerita oleks Makedoonia ettevõttel Euroopa Liidu turule keeruline pääseda.

"Kui vaadata suuremaid projekte, siis on peaaegu kõik piiratud üksnes EL-i partneritele. Euroopa Liidu liikmeks saamine aitaks meid palju," ütles Misov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: