Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraan nõuab Euroopa Liidult tuumaleppe säilitamiseks rohkem tegusid

Euroopa   Komisjoni kliimameetmete ja energiapoliitika volinik Miguel Arias Cañete ja Iraani välisminister Javad Zarif.
Euroopa Komisjoni kliimameetmete ja energiapoliitika volinik Miguel Arias Cañete ja Iraani välisminister Javad Zarif. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liit ei tee piisavalt säilitamaks hüvesid, mille Teheran sai 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumaleppega, teatas Iraani välisminister Javad Zarif pühapäeval Euroopa Komisjoni kliimameetmete ja energiapoliitika volinik Miguel Arias Cañete.

Cañete selgituste kohaselt on Teherani sooviks, et EL tegutseks kiiresti säilitamaks oma naftaäri Iraaniga ning kaaluks võimalust teha makseid nafta eest eurodest otse Iraani keskpanka, et sellisel viisil minna mööda USA finantssüsteemist, vahendas Reuters.

"USA eemaletõmbumise ajal ei piisa Euroopa poliitilisest toetusest tuumaleppele," vahendas Iraani riiklik uudisteagentuur IRNA Zarifi sõnu Cañetele, kui nad Teheranis kohtusid.

Pärast seda, kui president Donald Trump teatas 8. mail tuumaleppest taandumisest, teatas USA rahandusministeerium, et Washington rakendab erinevaid Iraaniga seotud sanktsioone pärast seda kui mööduvad 90 või 180 päeva pikkused üleminekuperioodid. Muuhulgas võetakse sanktsioonide raames sihtmärkideks ka Iraani naftatööstus ja viimase läbikäimine Iraani keskpangaga.

Tuumalepet toetavad Euroopa Liidu liidrid on aga kinnitanud, et naftaäri Iraaniga ning investeeringuid üritatakse elus hoida, kuigi nad on tunnistanud, et kerge ülesanne ei saa see olema.

"Me peame säilitama seda lepet, et me ei peaks hakkama uue leppe üle läbi rääkima," selgitas Cañete lääneriikide ajakirjanikele pärast kohtumist Iraani ametnikega. "Meie sõnum on väga selge. See on tuumalepe, mis töötab."

Samas on osa USA sanktsioone pelgavatest Euroopa ettevõtetest juba teatanud kavatsusest Iraanist välja tõmbuda.

"Teated Euroopa suurte ettevõtete loobumisest koostööst Iraaniga ei ole kooskõlas Euroopa Liidu teadetega, mille kohaselt pühendutakse tuumaleppe rakendamisele", märkis omakorda Zarif.

Ka Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei kahtles pühapäeval avalikult selles, kas Euroopa riike saab usaldada tuumaleppe päästmisel.

"Euroopa võimude vastukäivad sõnad on kahtlased. Me loodame, et meie valitsuse ametnikel õnnestub läbirääkimistel saada vajalikud garantiid, sest ei saa toetuda neile, kes kõhklevad ja vastukäivaid sõnu räägivad," lausus ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: