Iraan teavitas kavatsusest suurendada võimekust uraani rikastada

Töötaja Iraani Isfahani tuumakompleksis 2007. aastal.
Töötaja Iraani Isfahani tuumakompleksis 2007. aastal. Autor/allikas: AP/Scanpix

Iraanil on kavas suurendada oma võimekust uraani rikastada. Tegemist on Teherani sammuga selleks juhuks, kui USA poolt toetuseta jäänud Iraani tuumalepet ei õnnestu ülejäänud osaliste poolt kehtivana hoida.

Kavatsusest teatas teisipäeval uudisteagentuurile ISNA Iraani tuumaameti kõneisik Behrouz Kamalvandi, kelle sõnul on Teheran saatnud vastavasisulise kirja ka Rahvusvahelisele Aatomienergiaagentuurile (IAEA), vahendasid Reuters, BBC ja Yle.

"IAEA-le saadetud kirjas teatab Iraan, et hakkab kiirendama tsentrifuugide tootmist, millega tekitatakse uraan heksafluoriidi (UF6)," selgitas Kamalvandi.

Uraani rikastamise mahu suurendamisest teatas esmaspäeval ka riigi kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei.

"Ma olen andnud korralduse suurendada uraani rikastamise võimekust, sest Ameerika Ühendriigid taandusid meie ühisest leppest, mis sõlmiti 2015. aastal," märkis ajatolla.

Iraan on teatanud, et kui Euroopa Liidu juhid ei astu piisavalt samme tuumaleppe jõus hoidmiseks, on Teheranil võimalik astuda erinevaid samme, millest üks on uraani suuremas mahus rikastamine.

Tuumaleppe kohaselt tohib Iraani toodetav tuumakütus olla rikastatud vaid kuni 3,67 protsendini, praegu algatatud ettevalmistused teeksid aga võimalikuks naasmise 20 protsendi juurde. Kuigi Teheran on kinnitanud, et tuumaprogramm on rahumeelne, tähendab suurem võimekus uraani rikastada ka suuremat võimekust tuumarelvade arendamisel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: