Põlissoomlaste fraktsioon noomis vaenuõhutamises süüdi mõistetud rahvasaadikut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Teuvo Hakkarainen (paremal) kohtus vaenuõhutamist puudutava protsessi ajal. Autor/allikas: Antti Seppälä/YLE

Soome parlamendi Põlissoomlaste fraktsioon tegi noomituse rahvasaadik Teuvo Hakkarainenile, keda kohus karistas jaanuari alguses rahvusrühma vastu vaenu õhutamise eest 1160 euro suuruse rahatrahviga.

Fraktsiooni hinnangul on noomituse tegemisega teema lõpuni käsitletud, vahendas Yle.

Hakkarainen leppis etteheidetega, kuid kinnitas, et jätkab sotsiaalmeedias oma arvamuse avaldamist ka edaspidi.

"Edaspidi üritan siiski olla täpsem oma avaldustes. Vaid sõna või paari muutmisega oleks kogu jama saanud vältida," nentis rahvasaadik.

Ka fraktsiooni esimees Sampo terho põhjendas noomituse tegemist sellega, et rahvasaadikult eeldatakse tähelepanelikkust oma arvamuste sõnastamisel.

Samas avaldas Hakkarainen arvamust, et kui ta oleks oma postituses solvanud näiteks kristlasi ja sõimanud Jeesust, poleks mingit probleemi tekkinud, moslemite puhul aga tekkis küll.

Kohtuotsuse kohaselt laimas Hakkarainen oma juulis tehtud Facebooki postituses moslemeid.

Muuhulgas kirjutas ta: "Kõik moslemid pole terroristid, kuid kõik terroristid on moslemid."

Kohus rõhutas, et sõnavabadusse ei tohi sekkuda rohkem kui hädavajalik, kuid paraku sisaldas Hakkaraineni postitus islamiusuliste vastu suunatud vaenu ja laimu. Lisaks sisaldas kirjutis ka ähvardust, sest postituses nõuti kõigi islamiusuliste riigist välja saatmist.

Hakkarainen ei tunnistanud süüd ning kohtus väitis tema kaitse, et Hakkarainen polnud avalduse tegemise hetkel teadlik seadusest, mille alusel teda karistati. Kohus aga märkis, et teadmatus seaduse asjus ei saa olla argument kohtuotsuse langetamise puhul.

Samuti põhjendas poliitiku advokaat postituse sisu sellega, et Hakkarainen oli emotsionaalselt liigutatud Nice'i terrorirünnakust.

Lisaks rahatrahvile määras kohus, et Hakkarainen peab süüdistuse aluseks olnud postituse oma Facebooki seinalt kustutama.

Saadik ütles siis, et ei kavatse kohtuotsust vaidlustada.

Sarnaste juhtumitega on pidanud kohtu ette ilmuma ka teised Põlissoomlaste poliitikud nagu Tampere piirkonna poliitik Terhi Kiemunki, kes mõisteti süüdi ja kes kaebas otsuse edasi, ning noortekogu endine juht Sebastian Tynkkynen, kes mõisteti 16. jaanuaril Oulu kohtu poolt süüdi ja keda karistati rahatrahviga. Erinevalt Hakkarainenist pole Tiemunki ja Tynkkynen aga parlamendiliikmed ning fraktsioon nende suhtes mingit otsust langetama ei pea.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: