Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva esindaja ei taganenud saatkonna solvangust Krištafovitši pihta

Jevgeni Krištafovitš
Jevgeni Krištafovitš Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas, et Vene saatkonna ametlikul veebikontol juunis ilmunud solvang Eesti poliitaktivisti Jevgeni Krištafovitši pihta on riigi ametlik seisukoht.  

"Ma ei tea juhtunu detaile, kuid üldiselt on loogika selline: kui kommentaar on avaldatud saatkonna ametlikul kontol või inimese kontol, kes on volitatud pressiga suhtlema, siis võib seda lugeda ametlikuks," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova intervjuus ajalehele Kommersant.

Venemaa saatkonna vaidlus sotsiaalmeedias Krištafovitšiga, kes oli Venemaad võrrelnud natsi-Saksamaaga, päädis 18. juunil saatkonna kommentaariga, et kui poleks olnud Nõukogude vägesid, oleks Krištafovitšist tehtud lambivari või keedetud seep. "Kui ei oleks olnud Nõukogude vägesid, siis parimal juhul oleksite lambivari, aga halvemal juhul seep," vastas saatkond Krištafovitšile, viidates nii Krištafovitši väidetavale juudi päritolule.

Venemaa ametlik esindaja ei näinud sellises kommentaaris probleemi, ka siis, kui Kommersandi ajakirjanik fraasile otsesõnu viitas.  

"Ma ei näe vajadust sellele kuidagi reageerida: siin ei olnud mingisugust solvangut või moonutust. Palju tähtsam on juhtida tähelepanu märksa enam silmatorkavatele asjadele - sellistele nagu vene keele tõrjumine Balti riikides, kus seda räägib arvestatav osa elanikkonnast, minu poolt juba viidatud mälestusmärkide teisaldamine, mis on pühendatud inimestele, kes andsid oma elu Euroopa eest või meie ühise ajaloo ümberkirjutamine," loetles Zahharova.

"Aga meenutada seda, et veel 75 aastat tagasi olid Euroopas ettevõtted, mis valmistasid inimnahast lambivarjusid, on vajalik selleks, et see ei korduks," lisas Vene välisministeeriumi ametlik esindaja.

Krištavovitši sõnul soovis ta Venemaa saatkonnast tõendit russofoobide nimekirja kandmise kohta, mille väljastamisest saatkond Krištafovitši hinnangul ebaviisakalt keeldus. "Mina ütlesin, et kahju küll. Et kui 30-ndatel oleks näiteks Kolmanda Reichi suursaadik Moskvas kellegile andnud tunnistuse, et kodanik see ja see on natsifoob ja Hitleri isiklik vaenlane, siis praegu oleks selline tunnistus väga huvitava ajaloolise väärtusega. Ja sellele järgnes selline kommentaar veel ebaviisakamal moel," rääkis Krištafovitš.  

Krištafovitš sõnas, et ta ei ole rahvuselt juut, kuid jälestab antisemitismi. "Mul ei ole ühtegi põhjust end juudiks pidada, ei ole ühtegi esivanemat, kellel oleks kasvõi natuke juudi verd. Aga valveantisemiidid ikka peavad mind juudiks ja mul on ainult hea meel selle üle. Ma olen suur juudi kultuuri austaja ja võtan selliseid "etteheited" alati komplimendina. Ning ma muidugi jälestan antisemitismi," ütles ta juunis BNS-ile.

Venemaa on vastuseks Eesti kehtestatud viisakeelu nimekirjale pannud Krištafovitši koos mitmete teistega niinimetatud russofoobide nimekirja, mille alusel on talle keelatud sisenemine Venemaa territooriumile.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: