Vene prokuratuur soovib üle kuulata USA endist suursaadikut Moskvas

USA diplomaat Michael McFaul.
USA diplomaat Michael McFaul. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Venemaa peaprokuratuur avaldas teisipäeval nimekirja USA kodanikest, keda võimud soovivad üle kuulata seoses Kremli-kriitikust ärimehe Bill Browderi vastu algatatud kriminaalasjaga. Nende inimeste seas on ka kunagine USA suursaadik Moskvas Michael McFaul.

Tõenäoliselt on Moskva poolt mõnevõrra iroonilise jätkuga lubadusele, mille andis president Vladimir Putin Helsingis toimunud pressikonverentsil, mis järgnes kohtumisele USA riigipea Donald Trumpiga, vahendasid Dožd, Meduza jt.

Pressikonverentsil vastasid presidendid küsimustele, mis puudutasid USA justiitsministeeriumi teadet, et 12 Venemaa sõjaväeluure GRU ametnikule on esitatud süüdistus USA valimistesse sekkumises.

Näiteks sooviti teada, kas sekkumist eitav Venemaa on valmis selles küsimuses USA võimudega koostööd tegema. Putin ütles seepeale, et eriprokurör Robert Muelleri uurijad võivad tulla Venemaale inimesi üle kuulama, kuid tingimuseks on see, et USA omakorda lubab Vene poolel huvi pakkuvaid isikuid üle kuulata.

Prokuratuuri nimekirjas on president Barack Obama aegne suursaadik Michael McFaul, kes on korduvalt Vene võimuesindajaid ärritanud, sisejulgeolekuministeeriumi ametnik Todd Hyman, väidetavad luureametnikud Jim Rote ja Robert Otto, eksametnikud David Kramer, Jonathan Wiener, Kyle Parker ning eraisikud Svetlana Engert ja Alxander Shvartsman.

Vene peaprokuratuuri pressiesindaja rääkis uudisteagentuurile Interfax, et McFaul on üks ameeriklastest, keda kahtlustatakse seotuses Browderi ebaseadusliku tegevusega.

Briti kodanikust Browderit on Venemaa võimud pikemat aega vaenanud seoses tema tegevusega Kremli ringkonna korruptsiooni paljastamisel ja president Vladimir Putini kritiseerimisel

Juba 1990. aastatel Venemaale investeerimist alustanud Browderi mõistis Moskva Tveri kohus mullu detsembris tagaselja süüdi enda asutatud Hermitage Capital fondi pankrotistamises ja Vene riigile kahju tekitamises ning mõistis ta üheksaks aastaks vangi.

2013. aastal mõistis Moskva Tveri kohus Browderi süüdi maksude tasumisest kõrvale hoidumises ja määras talle tagaselja üheksa-aastase vangistuse.

Browder on olnud nii USA-s kui ka teistes riikides nn Magnitski seaduse eestvedajaks. Seadus sai nime Browderi endise töötaja, jurist Sergei Magnitski järgi, kes suri vanglas pärast seda, kui oli süüdistanud Vene kõrgeid ametnikke maksupettuses.

Browderi aktiivne tegevus on toonud kaasa hulgaliselt sanktsioone korruptiivse ja inimõigusi rikkunud Vene võimueliidi vastu. Muuhulgas on Kreml üritanud survestada Browderit ka Interpoli kaudu.

McFaul omakorda teatas Twitteris, et isegi Jossif Stalini ajal ei olnud Nõukogude Liidul jultumust kavandada USA valitsusametnike vahistamisi.

Samuti eeldab McFaul, et USA valitsus kaitseb nii teda kui ka tema kolleege ning seda nii avalikult kui ka eraviisiliselt.

Ajakirjanik Michael Weiss omakorda nentis, et Putin tunneb julgust McFauli sihtmärgiks valida seetõttu, et tegu on Obama administratsiooni aegse diplomaadi ning samuti ka Hillary Clintoni toetajaga, ja seepärast arvab, et president Trump suhtub sellisesse käitumisse sümpaatiaga. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: