Yle: Soome president saab kutse NATO tippkohtumisele

Soome president Sauli Niinistö ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg 2016. aasta novembris Brüsselis.
Soome president Sauli Niinistö ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg 2016. aasta novembris Brüsselis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Yle allikate teatel on Soome ja Rootsi saanud kutse juulis Brüsselis toimuvale NATO tippkohtumisele ning Soome poolt võib kohtumisest osa võtta ka president Sauli Niinistö.

"Nii Soome kui ka Rootsi on mõlemad kutsutud. Ja mitte ainult seetõttu, et kohtumisel räägitakse [Afganistanis toimuvast] operatsioonist Resolute Support," ütles NATO esindaja Yle korrespondendile neljapäeval Brüsselis.

Paari aasta järel toimuvad tippkohtumised on kohaks, kus NATO paneb paika oma strateegilisi otsuseid. Soome ja Rootsi pole NATO liikmed, kuid nad on alliansi lähedased partnerid. President Niinistö on osa võtnud ka eelmistest NATO tippkohtumistest - 2014. aastal Walesis ja 2016. aastal Varssavis.

NATO allikate kohaselt on Soome ja Rootsi kutsutud 11.-12. juulini toimuval tippkohtumisel vähemalt Afganistani puudutavale kohtumisele. Soomel on hetkel Afganistanis 29 sõdurit ning eesmärgiks on suurendada operatsioonil osalevate sõjaväelaste arv kuuekümneni. Operatsioon on mõeldud Afganistani valitsuse toetamiseks ning valitsusvägesid koolitavad Soome sõdurid otseselt lahingutes ei osale.

Samas peetakse NATO- tõenäoliseks, et Soome osaleb tippkohtumise raames ka ametlikul õhtusöögil, kus räägitakse julgeolekuteemadel laiemalt.

Partnerluse ja NATO operatsioonides osalemise tõttu on Soome võtnud osa paljudest ministrite tasandil toimunud kokkusaamistest. Soome kaitseminister Jussi Niinistö näiteks osaleb ka reedel Afganistani operatsiooni puudutaval kohtumisel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: