Makedoonia parlament kiitis nimemuutuse teist korda heaks

Makedoonia parlament.
Makedoonia parlament. Autor/allikas: AP/Scanpix

Makedoonia parlament kiitis neljapäeval taas heaks kokkuleppe muuta riigi ametlikuks nimeks Põhja-Makedoonia, kuigi sealne president oli varem sellest keeldunud.

Aastakümneid kestnud nimevaidlus Kreekaga on takistanud Makedoonia liitumist NATO ja EL-iga. Neljapäevasel parlamendiistungil oli 69 saadikut 120-st nimemuutusega nõus, vahendas Reuters.

Möödunud kuul ei kirjutanud Makedoonia president Gjorge Ivanov lepingule alla, kuna ütles, et tal ei ole selleks põhiseaduslikku alust. President saab ka nüüd lepingu allkirjastamata jätta, kuid ei saa sellele panna lõplikku keeldu.

Lepingu jõustumiseks tuleb muuta Makedoonia põhiseadust ning nimeküsimus saadetakse ilmselt sügisel rahvahääletusele.

Samas on ka Kreeka rahvuslased sellisele nimemuutusele vastu ning neid esindavad parteid keelduvad omalt poolt lepingut allkirjastamast.

Kreeka ei soovi, et endine Jugoslaavia vabariik kasutab nime Makedoonia, kuna arvab, et see võib viia territoriaalsete nõudmisteni seoses sama nime kandva piirkonnaga Põhja-Kreekas.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: