Laienemisvolinik: Makedoonia referendum on samm EL-iga ühinemise suunas

Makedoonia nimemuutust toetavad meeleavaldajad.
Makedoonia nimemuutust toetavad meeleavaldajad. Autor/allikas: Robert Atanasovski/AFP/Scanpix

Makedoonia astub suure sammu lähemale Euroopa Liiduga ühemisele, kui toetab oma nime muutmist Põhja-Makedooniaks, ütles EL-i laienemisvolinik Johannes Hahn teisipäeval.

Makedoonlased hääletavad 30. septembril referendumil, kas muudavad riigi nime Põhja-Makedoonia Vabariigiks.

Hahn kohtus Skopjes Makedoonia peaministri Zoran Zaeviga.

30. septembri referendum on makedoonlaste jaoks ainukordne võimalus oma igapäevaelu parandada, ütles Hahn.

Makedoonia põhiseaduse alusel on referendum nõuandev. See tähendab, et kui nimemuutmise pooldajad jäävad peale, siis liigub otsus parlamenti, kus selle jõustumine vajab kahe kolmandiku parlamendisaadikute toetust.

Nime muutmine oleks oluline samm suhete parandamise suunas naaberiigi Kreekaga, mis on vastu Makedoonia ühinemisele EL-iga ja blokeerib riigi astumist NATO-sse.

Ateena ei taha, et naaberriigi nimi oleks Makedoonia, sest Kreekal on samanimeline põhjaprovints. Sellest lähtuvalt arvab Ateena, et Skopjel on Kreekale territoriaalseid pretensioone ja üritab omastada Kreeka kultuuripärandit.

Samuti visiidile saabunud Saksa välisminister Heiko Maas väljendas lootust, et Makedeoonia alustab ühinemiskõnelusi juunis. Maas rõhutas, et Makedoonial tuleb siiski läbi viia mitu reformi, mida Brüssel on juba aastaid ühinemise tingimuseks seadnud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: