Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Allikas: Venemaa rahastas Kreekas Makedoonia nimeleppe vastaseid

{{1531447200000 | amCalendar}}
Protest Põhja-Makedoonia nime vastu Ateenas.
Protest Põhja-Makedoonia nime vastu Ateenas. Autor/allikas: Angelos Tzortzinis/AFP Photo/Scanpix

Kreeka andis Moskvale korralduse tuua Kreekast ära kaks Vene diplomaati, kui sai teada, et kirikuametnikud ja teised organisatsioonid said Venemaalt raha Makedoonia nimeleppe vastu protestimiseks, ütles ametnikust allikas neljapäeval.

Venemaale anti diplomaatide Kreekast äratoomiseks aega reedeni, ütles allikas. Pole selge, kas nad on juba lahkunud.

Samuti keelasid Kreeka võimud kahe teise Vene diplomaadi sisenemise riiki.

Allika sõnul arvab ta, et juhtum ei tee Vene-Kreeka suhetele suurt kahju, kuid oodata on "jahedust".

Kreeka ja Makedoonia leppisid hiljuti kokku, et viimase nimeks saab Põhja-Makedoonia. Makedoonia nõustus nimevahetusega tingimusel, et Ateena ei blokeeri tema ühinemist NATO ja Euroopa Liiduga.

Kreeka peaminister Alexis Tsipras ütles neljapäeval Brüsselis pärast NATO tippkohtumist ajakirjanikele, et ta oli "kohustatud kaitsma Kreeka riiklikku suveräänsust". Ta ei viidanud otsesõnu Venemaale ega Vene diplomaatide väljasaatmisele.

"Me taotleme häid suhteid enamuse riikidega, mitte ainult nendega, mis meie naabruses," ütles Tsipras. "Küll aga me nõuame, et kõik riigid austaksid meie rahvusvahelist legitiimsust ja riiklikku suveräänsust."

USA tervitas Kreeka tegevust. USA välisministeeriumi kõneisik Heather Nauert ütles Twitteri postituses: "Me toetame Kreekat oma suveräänsuse kaitsmisel. Venemaa peab lõpetama oma destabiliseeriva käitumise."

Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova hoiatas, et diplomaatide väljasaatmisele vastatakse tavaliselt samalaadsete meetmetega. Ta rõhutas samas Vene-Kreeka suhete tähtsust.

Moskva kutsus diplomaatide väljasaatmise tõttu välja Kreeka saadiku

Vene välisministeerium kutsus reedel välja Kreeka saadiku Andreas Friganase ja protestis Kreeka otsuse vastu saata välja Vene diplomaate, teatas Vene välisministeerium. 

"13. juulil kutsus Vene välisministeerium reedel välja Kreeka saadiku Friganase, kellele avaldati otsustavat protesti seoses Vene diplomaatide väljasaatmise ja kahele Vene kodanikule Kreekasse tuleku keelamisega," seisis välisministeeriumi kommentaaris.

"Rõhutati, et seda tegu vaadatakse kui Kreeka poolt tõsiasjadega täiesti mittepõhjendatut ja kahepoolsete suhete iseloomuga mitte kokku käivat ning neid tugevasti kahjustada võivat," rõhutas ministeerium.

Allikad: Venemaa ei saada välja Kreeka diplomaate

Ajaleht Kommersant kirjutas reedel oma allikatele viidates, et Venemaa ei saada välja Kreeka diplomaate vastuseks Kreeka otsusele saata välja kaks Vene diplomaati.

Tavapäraselt on Venemaa oma diplomaatide väljasaatmisele alati välja saatnud sama palju teise riigi diplomaate.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: