Suurbritannia ärgitab Venemaale jõulisemalt vastu astuma

Jeremy Hunt.
Jeremy Hunt. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Briti uus välisminister Jeremy Hunt kavatseb teisipäeval kutsuda USA-d ja Euroopa riike jõulisemalt vastu astuma Venemaa pahatahtlikule käitumisele ning hoidma Vladimir Putinit kontrolli all, eelkõige talle karme sanktsioone kehtestades.

"Suured riigid nagu Venemaa on korduvalt eiranud rahvusvahelise käitumise üldtunnustatud norme," ütleb juulis ametisse asunud Hunt Washingtonis oma esimeses suures poliitikakõnes pärast Boris Johnsoni väljavahetamist.

"Selline agressiivne ja pahatahtlik käitumine õõnestab rahvusvahelist korda, mis tagab meie julgeoleku," märgib Hunt parteideüleses mõttekojas USA Rahuinstituut (US Institute of Peace), ilmneb Briti välisministeeriumi avaldatud kõnekatketest.

"Loomulikult tuleb meil Moskvaga suhelda, kuid tuleb ka otsesõnu tunnistada: Venemaa välispoliitika president Vladimir Putini all on muutnud maailma ohtlikumaks paigaks."

London süüdistab Moskvat endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamises Inglismaal ning kaks riiki on sügavas diplomaatilises kriisis.

Mitmed lääneriigid on karistanud Moskvat diplomaatide koordineeritud väljasaatmisega ning mõned on rakendanud ka teisi karistusmeetmeid.

Seda lisaks juba kehtivatele sanktsioonidele seoses Krimmi annekteerimise ja välisriikide valimistesse sekkumisega.

Hunt, kes peaks kolmapäeval kohtuma USA kolleegi Mike Pompeoga, palub Lononi liitlastel teha enamat.

"Täna palub Ühendkuningriik liitlastel minna kaugemale, ärgitades Euroopa Liitu tagama, et selle sanktsioonid Venemaa vastu oleksid kõikehõlmavad, ning et me tõeliselt seisaks õlg-õla kõrval USA-ga," seisab avaldatud kõnekatkeis, mille kohaselt peaks lääs üleastumistele reageerima, "kus need ka ei juhtuks -- Salisbury tänavail või Krimmis".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: