Nädal tasuta ühistransporti: segadus tundub vaibuvat

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tasuta buss Viljandi bussijaamas. Autor/allikas: ERR

Alates 1. juulist saab üheteistkümnes Eesti maakonnas sõita bussipileti eest raha maksmata. Nagu uue asjaga ikka, jäi esialgu reisijatele nii mõndagi arusaamatuks, ent praeguseks hakkavad uue korraga harjuma nii sõitjad kui bussijuhid.

Järvamaa ühistranspordikeskuse tegevdirektor Harri Lepamets ütles ERR-ile, et hoolimata väikestest vastulöökidest hakkas süsteem kohe toimima ning ühissõidukikaardid töötasid. Lepametsa sõnul on tagasiside olnud erinev, kuid peamiselt on inimesed uue süsteemiga rahul ning kiidavad seda. Bussijuhtide jaoks oli uus korraldus alguses ebamugav, kuid Lepamets ütles, et sellega hakatakse harjuma.

Lepametsa sõnul oli näiteks üks inimene olnud segaduses ning küsinud, mitu korda uut 2-eurost kaarti ostma peab. Ent muidu on süsteem inimestele üldjoontes arusaadav.

Viljandimaa ühistranspordikeskuse juhatuse liige Kaupo Kase rääkis ERR-ile, et Viljandimaal muutus lisaks piletisüsteemile ka vedaja ning liinidele tulid uued bussid. Kase sõnul oli suhtumine uude süsteemi alguses negatiivne, kuid nüüd on see probleem lahenenud.

Viljandi linnas tõusis sõitjate arv esimesel nädalal samale tasemele nagu 2015. aastal. Kase selgitas, et kolm aastat tagasi maksis linn kõikide eakate inimeste sõidud kinni ning seetõttu sõideti bussiga rohkem.

Bussijuhid on pidanud inimesi rahustama ja neile uuendusi selgitama, sõnas Kase.

Üks kodanik oli tundnud muret, et maksuamet hakkab tema asukohta kontrollima, kui ta uue kaardi ostab. Kuid Kase sõnul oli inimesele selgitatud, et kaart ei ole isikustatud ning keegi jälitustegevust sooritama ei hakka.

Lisaks rääkis Kase, et Viljandimaal plaanitakse uuendada transpordivõrgustikku. Kase sõnul on 1. septembrist plaan võrgustikku laiendada, sest paljud inimesed käivad tööl Viljandi linnas ja selle ümbruses ning vastavalt nende vajadusele tuleks praegust korraldust korrigeerida.

Kagu ühistranspordikeskuse, mis korraldab ühistransporti nii Võru- kui ka Põlvamaal, juhatuse liikme Sander Saare sõnul oli esimesel nädalal palju huvilisi ja proovijaid, kes tahtsid niisama tasuta sõitmist katsetada. Samas ütles Saar, et neile, kes liinidel regulaarselt sõidavad, uuendus meeldib.

Ida-Viru ühistranspordikeskuse juhataja Monika Helmerand ütles ERR-ile, et tagasisidet on olnud seinast seina, eriti suured rõõmuhõiked on tulnud pensionäride poolt. Sõitjate arv oleneb ilmadest, kui inimesed soovivad minna mere äärde, siis on hea ilma korral bussid väga täis, rääkis Helmerand.

Helmerand ütles, et murekoht on bussijuhi eiramine, kus inimesed ei võta piletit ning ütlevad, et seda pole tasuta transpordi korral vaja. Ida-Viru ühistranspordikeskus paneb koostöös maanteeametiga välja teadetetahvlid, kus on kirjas, et pilet on siiski vajalik.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: