Piletimüügile kuluva aja kokkuhoid ei too kaasa kiiremat bussisõitu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tasuta buss Viljandi bussijaamas.
Tasuta buss Viljandi bussijaamas. Autor/allikas: ERR

Ehkki võiks eeldada, et tasuta bussidel kulub piletimüügi pealt kokku hoitava aja tõttu sihtpunkti jõudmiseks vähem aega, ei ole see ühistranspordikeskuste andmetel sugugi alati nii.

Bussiga sõitjate hulk kasvas pärast tasuta ühistranspordi tulekut kõigis sellega liitunud maakondades. Kuna bussijuhid ei pea enam piletimüügile aega kulutama, võiks eeldada, et bussid saaksid vahemaid läbida varasemast kiiremini.

Merit Mähar maanteeameti avalike suhete osakonnast ütles ERR-ile, et mingit üldist otsust lühendada kõikide tasuta busside sõiduaega teatud arvu minutite võrra nad ei tee, sest maakondade bussigraafikute üle otsustavad ameti kohalikud käepikendused ehk ühistranspordikeskused. Seni ei ole aga amet üheltki ühistranspordikeskuselt sellist ettepanekut saanud.

"Pigem tehti esimesed kiired muutused ära, kui Ida-Virumaal bussireisijate arv väga kiirelt tõusis, kui inimesed palju randa sõitsid, pandi lisabussid. Ülejäänud on olnud pisimuudatused," märkis ta.

Ida-Virumaal kasvas bussiga sõitjate arv tasuta ühistranspordi tuules lausa 92 protsenti. Ida-Viru Ühistranspordikeskuse juhataja Monika Helmerand rääkis, et neil ongi parajasti käsil graafikute korrigeerimine, seda aga mitte ainult sõiduaja lühendamise suunas. Graafikuid vaadatakse läbi kogu aasta jooksul ja pidevalt.

"Talviste sõidugraafikute puhul on inimesi vähem ja muutub ka piletite väljastamine," selgitas ta. "Praegu juba teist päeva paneme muudatusi kokku, muudame sõiduplaane. Ei ole nii, et nüüd muudame ära ja terve talv nii käib. Vaadatakse analüüsi käigus, kas on rahvast rohkem või vähem," tõdes ta.

Helmeranna sõnul kaalutakse ka seda, kas bussigraafikuid on vaja tihendada. Ta prognoosis, et reisijate arvu ootab ees langus, kuid samas tulevad suvitajate asemele koolilapsed. Täpsemaid arve vaadatakse septembris.

"Praegu on august natuke kergem tõesti, eriti pärast 10. augustit, kui suur soe lõppes ära. Aga ikkagi on bussid täis. Nüüd on teada, et on ka metsa liikumine tihedam, on oodata ka koolilaste liikumist," loetles ta.

Bussijuhtidel kulub peatuse sisestamiseks aega

Jõgevamaal oli tänavu juulis võrreldes eelmise aasta juuliga 63 protsenti rohkem reisijaid. Sealse ühistranspordikeskuse juhatuse liige Heldur Lääne rääkis, et tegelikult ei kulu bussijuhtidel tasuta sõidu korral vähem aega.

"Nad sisestavad ikkagi peatust, kuhu minnakse, ja see võtab teatud aja, nii et olulist vähenemist ma seal praegu küll ei näe ja pole praktikas täheldanud," sõnas ta.

Kas bussireisijate hulk jääb nii suureks ka edaspidi, on aga veel vara öelda. Praegune olukord ei ole Lääne sõnul hull, kuid teatud liinide puhul tuleb midagi ette võtta.

"Ei julge arvata, et nii suur kasv jääb. Mu kõhutunne ütleb, et reisijate arvu juures on mängus ka kuum suvi. Meil on palju suvitajaid ja veekogude juurde sõitmist. Kui see ning ka septembri algus mööda saab, kus on segadused õpilastega ja ilmselt intensiivsem sõitmine, siis september-oktoober hakkavad näitama reaalseid arvusid," rääkis Jõgevamaa Ühistranspordikeskuse juhatuse liige.

Samas on Lääne sõnul nende maakonnas juba aasta aega tegeldud liinide kiirendamise ja tihendamisega, sest hankega saadi väiksemad bussid, mis on kiiremad ja manööverdavad paremini.

Viljandi linnalähiliinidel sõiduajad isegi pikenevad

Viljandimaal kasvas reisijate hulk tasuta ühistranspordi tulekuga 50 protsenti. Viljandimaa Ühistranspordikeskuse juhatuse liige Kaupo Kase ütles, et reaalsust saab näha alles novembris, kui ka kooli alguse sagin on möödunud.

"Oleme alati võtnud mudeliks novembri, kus on kõige rohkem reisijaid, ja ka märtsi. Laseme asjal rahulikult loksuda, ei ole mõtet hakata ette arvama. Pigem loodan, et suudame nende muudatustega inimesi rohkem bussidesse tuua," lausus ta.

Viljandi linnalähiliinides korrigeerib ühistranspordikeskus Kase sõnul bussiliine lausa aeglasemaks, sest tulevad uued bussid ja bussidesse siseneb rohkem rahvast. Lisaks valmistutakse tema sõnul maakonnaliine tihendama, kuid kuidas täpselt, selgub pärast vedajaga läbirääkimist, mitme etapi kaudu seda tehakse.

"Mitmes kohas tuleb ka mõni liin kiiremaks teha, sest kruusatee asemel on tulnud asfalttee," loetles Kase eesootavaid muudatusi. "Nii et see ei ole ainult tasuta ühistranspordi teema, vaid liinide tihendamine ja korrigeerimine on seotud ka uute vajadustega. Kui suurem osa Viljandimaa töökohti asuvad Viljandi linnas, peaksid liinid sõitma nii, et inimesed saaksid õigeks ajaks tööle. Lähme samm-sammult, see võtab vedajal ka aega, et logistikat ümber vaadata ja bussijuhtide tööplaane ümber teha."

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: