Riigikogu õiguskomisjon koguneb erakorraliselt arutama idapiiri küsimust

{{1532076240000 | amCalendar}}
Riigikogu õiguskomisjon.
Riigikogu õiguskomisjon. Autor/allikas: riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon koguneb teisipäeval erakorralisele istungile, mille päevakorras on riigipiiri väljaehitamisega seonduv - maksumus, ajagraafik ning kaadriprobleemid.

Isamaaliitu kuuluv õiguskomisjoni Raivo Aeg ütles, et tegemist oli keskerakondlasest komisjoni esimehe Jaanus Karilaiu ettepanekuga. Ta lisas, et probleeme on, kuid õiguskomisjon erakorraliselt neid lahendada ei saa, seda peab tegema valitsus.

"Kui peaks ilmnema seadusandlikud puudujäägid, siis see oleks riigikogu pädevus," lausus Aeg.

Aegi sõnul tekitab temas isiklikult kummastust idapiiri väljaehitamise järk-järguline kallinemine. "Nagu mingi hämamine toimub, et summad aja jooksul suures ulatuses muutuvad, aga samas on tegemist ikkagi Euroopa Liidu välispiiriga Venemaa vahel," nentis Aeg. "Piir peab toimima."

Ta lisas, et mõelda tuleb ka rahastamise allikate peale ja koostööle Läti ja Leeduga. "Meil on ju ühine piir Euroopa Liiduga," sõnas Aeg, kelle hinnangul võiks piiriehitusele seoses rändekriisiga lisaraha tulla ka Euroopa Liidust.

Riigikogu aseesimees ja endine siseminister Kalle Laanet teatas, et on seisukohal, et turvaline idapiir tuleb välja ehitada nii kiiresti kui võimalik. 

"Neljapäevasel valitsuskabineti istungil jõudis Keskerakonna valitsus idapiiri suhtes seisukohale, et arutelusid tuleb jätkata. See segadus tuleb lõpetada ja selgelt välja öelda, mis ajaks turvaline piir ehitatakse, mis see maksab ja mida me selle raha eest saame," vahendas Reformierakond Laaneti seisuhohta.

Laanet väitis, et ametisolev valitsus on idapiiri ehitamise otsuse tegemisel olnud sama otsustamatu nagu varem magusa- ja automaksu või alkoholiaktsiis küsimustes. "Kord piir ehitatakse, siis lükatakse selle otsustamine jälle edasi. Samal ajal ei saa keegi, alustades riigikontrollist ja lõpetades avalikkusega, aru, mida me 320 miljoni euro eest saame ja miks just sellist piiri vaja on."

Ta lisas, et opositsioonis olev Reformierakond on seisukohal, et turvatunnet puudutavatele küsimustele tuleb leida selged lahendused ja ka raha nende elluviimiseks.

"Eesti ja Euroopa Liidu välispiir võib maksta 200, 300 või ka 400 miljonit, oluline on, et see lõpuks valmis ehitatakse. Praeguse valitsuse puhul jääb mulje, et midagi hakatakse otsast küll tegema, aga kas see ka valmis saab, pole kindel. Ometi saame kõik aru, et poolikust piirist pole kasu mitte kellelegi. Eriti piinlik on selle kõige kõrvale kuulda juttu, et tänases segaduses on kuidagi süüdi Reformierakond. Jah, Reformierakond ütles aastal 2014 välja, et turvaline idapiir tuleb välja ehitada ja kui me oleme järgmises valitsuses, siis me seda kindlasti ka teeme," teatas Laanet.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: