Seeder: valitsuses ei ole idapiiri rahastamise osas kokku lepitud

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et valitsuses ei ole 320-miljoni eurose idapiiri rahastamise osas üksmeelt, nagu väitis siseminister Andres Anvelt (SDE).

"Koalitsioonis ei ole sellist kokkulepet, et sellel oleks justkui rahastamine olemas, et see oleks otsustatud, et sellises mahus rahastamine aastani 2026 ongi olemas. Ei. Täna me saame lähtuda sellest, mida me alles kevadel arutamise - 90 miljonit järgmise nelja aasta peale," ütles Seeder ERR-ile.

Seeder rääkis, et siseministeeriumi enda taotluste alusel on 2018. ja 2019. rahastamine on tagatud ja selle aja jooksul on aega mõelda, kuidas leida puudu olev raha või vaadata piiriehituse kallinemine ümber.

"Mulle jääb arusaamatuks, et praegu kesksuvel tahetakse kiirkorras teha mingisugune poliitiline otsus, ma arvan, et see ei ole mõistlik," lausus ta.

Küsimusele, kas 320 miljonit eurot idapiiri ehituseks on liiga kallis, vastas Seeder järgmiselt.

"See on väga lihtsustatud küsimus, millele ei olegi õiget vastust. Kindlasti saab veel kallimalt teha piiri. Ma ei mõtle irooniliselt seda, vaid kindlasti on võimalik tehniliselt ja ka füüsiliselt palju pidavamat piiri teha veel kallimalt. Me peame leidma kõige optimaalsema lahenduse ja ma peame seda tegema koos ekspertidega. Nii, et mina täna ei oska sellele vastata ja ei tahagi vastata, kas 320 miljonit on palju või vähe, aga mina tean seda, et esialgne maksumus 80 miljonit ja praegu riigieelarve strateegias eraldatud 90 miljonit on oluliselt väiksem summa kui 320 miljonit. Ma tean kui keeruline on leida kümmet miljonit, rääkimata mitmestsajast miljonist eurost riigieelarve arutamise käigus," rääkis Seeder.

Seederi sõnul ei koosne julgeolek vaid idapiirist, vaid vaadata tuleb tervikpilti koos. "Tervikpildist räägitakse alati riigieelarve strateegia käigus, kus on kõik erinevad valdkonnad ja vajadused laua peal ja siis leitakse see jõukohane lahendus. Siis selgub, kas see 320 miljonit on realistlik või ei ole. Või on mõistlik näiteks teha 250 miljoniga ja milleski järgi anda," rääkis Seeder.

Neljapäeval arutab teemat valitsuskabinet. "Seda, mis puudutab piiri lõpuni ehitamise rahalisi allikaid, seda valitsuskabinet minu teada homme otsustama ei kavatse hakata," lausus Seeder.

Seedri sõnul on ta öelnud nii peaminister Jüri Ratasele, siseminister Andres Anveltile ja ka sotside esimehele Jevgeni Ossinovskile, et idapiiri rahastamist tuleks taotleda Euroopa Liidult. "Me teame, et piiriküsimusele järgmisel eelarveperioodil pööratakse rohkem tähelepanu ja eraldatakse rohkem raha," ütles Seeder.

"Kui me räägime idapiiri väljaehitamise rahastamise prioriteetsusest, siis mina mõistan seda, et see lülitatakse ka Euroopa Liidu järgmise eelarve perioodi rahastamise läbirääkimistesse, mida seda aktiivselt tehtud ei ole," lausus Seeder.

Siseminister Andres Anvelt rääkis teisipäeval ERR-ile, et valitsus on jõudnud ühesele arusaamisele, et praeguse, 320 miljonit eurot maksva idapiiriehituse projekti, variandiga tuleb jätkata. Ta kinnitas, et nii Isamaa kui ka Keskerakond on selle summaga nõus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: