Ratas: 320 miljonit idapiiri ehituseks ei ole otsustatud

Foto: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles, et 320 milljonit eurot idapiiri ehituseks ei ole valitsuses kokkulepitud ning arutelu jätkatakse.

"Kui küsimus on, kas 320 miljonit on kuidagi otsustatud. Ei, see ei saa olla kuidagi otsustatud, sest me saame liikuda ainult selles tsüklis, mis on riigieelarve strateegia. Riigieelarve strateegias on otsustatud 90,9 miljonit," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Samas ütles Ratas, et nii olulise taristu puhul nagu idapiir, ei saa rääkida ambitsioonide taseme suurest muutmisest.

Siseminister Andres Anvelt rääkis teisipäeval ERR-ile, et valitsus on jõudnud ühesele arusaamisele, et praeguse, 320 miljonit eurot maksva idapiiriehituse projekti, variandiga tuleb jätkata. Ta kinnitas, et nii Isamaa kui ka Keskerakond on selle summaga nõus.

Kolmapäeval ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, et sellisele kokkuleppele ei ole valitsuses jõutud.

Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil sotsiaaldemokraate esindanud kultuuriminister Indrek Saar kommenteeris seda küsimust järgmiselt.

"Väljaspool riigieelarve strateegia arutelusid nii suurte mahtude kokku leppimine lõplikuna on keeruline," rääkis Saar.

Riigikontrolör Janar Holm saatis teisipäeval siseminister Andres Anveltile kirja, kus teeb teravaid etteheiteid valitsuskabinetile otsustamiseks ettepandud idapiiri väljaehitamise kavale. Riigikontrolöri hinnangul tuleb siseministril materjale oluliselt täiendada ning pakkuda praeguse ühe variandi kõrval välja ka teisi alternatiive.

Jüri Ratas rääkis riigikontrolör Janar Holmi kriitikale vastates, et idapiiri väljaehitamist on valitsuses arutatud mitmel korral ja kaalutud on erinevaid alternatiive. Nii Ratas kui ka Indrek Saar pidasid oluliseks digitaalse ja kaasaegse piirilahendusega edasi minemist.

Rahandusminister Toomas Tõniste vastas ERR-i küsimusele, kas 320 miljonit idapiiri väljaehitamise kogumaksumusena on riigile jõukohane või liiga kallis, et see sõltub prioriteetidest.

"Vaadates järjest süvenevat probleemi illegaalide Eestisse tungimisega, siis siin kindlasti me ei saa seda ambitsiooni, et meil oleks korralik riigi piir kuidagi allapoole viia," ütles Tõniste.

Helir-Valdor Seeder ütles pärast valitsuse pressikonverentsi "Aktuaalsele kaamerale", et idapiiri rahastamise teema arutelu võiks sügisesse lükata.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: