Anvelt: 320-miljonilise piiriga on nõus kõik valitsuspartnerid

{{1531834680000 | amCalendar}}

Siseminister Andres Anvelt kinnitas, et 320 miljonit eurot maksva idapiiriehituse projektiga on nõus kõik valitsuspartnerid. Piiriehituse küsimust arutatakse neljapäeval valitsuse istungil.

Anvelt rääkis ERR-ile, et praegusele piiriehituse variandile oleks ainuke alternatiiv see, et me suurendataks piirivalvurite arvu, aga see ei ole tema hinnangul õige lähenemine, sest Eestis ei oleks piirivalvureid kuskilt võtta.

Anvelti sõnul ei saa piiri ehituseks mõeldud summat 320 miljonit eurot allapoole tuua, sest siis muutub see mõttetuks. "Piir on kompleks, piir ei ole ehitusobjekt," ütles Anvelt.

Anvelti sõnul on valitsuskabinetis teistest võimalikest lahendustest räägitud.

"Ainuke alternatiiv on see, et me suurendame inimeste arvukust piiril, meie piirivalvajate arvu. Kui Eestis on nende arv 700 ja Lätis on 2300, siis ma arvan, et see ei oleks väga õige lähenemine, eriti arvestades seda asjaolu, et lähiaastatel meil inimeste arvukus, kes tulevad gümnaasiumist, väheneb, et me leiaksime kolmekordse arvu piirivalvureid - see on punkt üks ja seda oleme ka valitsuskabinetis rääkinud, näidanud ja riigikontrolör on seal ka kohal olnud," selgitas Anvelt.

Minister ei pea ka mõistlikuks tehniliste järeleandmiste tegemist.

"Üks asi on see, et kui me tahame piiri kompleksselt valvata, siis ei ole võimalik, et mingid jupid jäävad sealt välja. 135-kilomeetriselt piirilt on 123, mis vajab nii tehnilist kui ka füüsilist valvet, elektroonilist valvet. Ülejäänud on see, kus tõesti ei ole võimalik ületada piiri. Kõik need võimalused on läbi kaalutud, arutatud, kabinetile esitatud," rääkis Anvelt.

Siseminister rääkis, et valitsus on jõudnud ühesele arusaamisele, et praeguse variandiga tuleb jätkata. Anvelt kinnitas, et nii Isamaa kui ka Keskerakond on selle summaga nõus.

"See 320 miljonit puudutab nii ehituste kallinemist kui ka ülalpidamist. Kokkuvõttes see summa, mida esitas projektifirma 186 miljonit, muutus ainult viis protsenti ja teised summad on ainult prognoositavad. Meie ülesanne on näidata, kuidas järgmise kaheksa aasta jooksul võiks piiri ehitamine suureneda, kuid me teame, et ehitushinnad ei sõltu valitusest," rääkis Anvelt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Gerli Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: